Ciąża to czas kiedy kobiety zastanawiają się, czy mogą sobie pozwolić na niewielki kieliszek wina czy małe piwo. Wydaje im się, że tak mała ilość alkoholu nie powinna być szkodliwa w ciąży. Nic bardziej błędnego! W ciąży nawet kieliszek słabego wina, albo piwa, może mieć fatalne skutki dla Twojego dziecka. Każda ilość wypitego przez Ciebie alkoholu krąży w Twoim krwiobiegu i przenika przez łożysko oddziałując na Twoje dziecko. Ono nie ma jak się bronić, a jego wątroba nie jest w stanie eliminować alkoholu! Kiedy Ty pijesz, pije i maluch otrzymuje dawkę alkoholu. Podsumowując ciąża powinna być czasem abstynencji.
Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie ciąży może sobie pozwolić na niewielki kieliszek wina czy małe piwo. Wydaje im się, że tak mała ilość alkoholu nie powinna być szkodliwa. Nic bardziej błędnego!W ciąży nawet kieliszek słabego wina, albo piwa, może mieć fatalne skutki dla Twojego dziecka. Każda ilość wypitego przez Ciebie alkoholu krąży w Twoim krwiobiegu i przenika przez łożysko oddziałując na Twoje dziecko. Ono nie ma jak się bronić, a jego wątroba nie jest w stanie eliminować alkoholu! Kiedy Ty pijesz, pije i maluch otrzymuje dawkę alkoholu.
Picie alkoholu w ciąży prowadzi do:
- Przedwczesnego porodu lub nawet poronienia (ryzyko to wzrasta nawet czterokrotnie!);
- Niskiej wagi urodzeniowej dziecka (jest ono znacznie mniejsze od innych maluchów);
- Opóźnienia wzrostu;
- Uszkodzenia mózgu;
- Wady nerek;
- Wady serca;
- Problemów ze wzrokiem i słuchem;
- Wystąpienia zespołu ADHD;
- Wystąpienia FAS (Płodowego Zespołu Alkoholowego).
FAS
Nie każda mama, która pije alkohol w ciąży musi urodzić dziecko z FAS, ale naprawdę w tym przypadku warto zachować wstrzemięźliwość. 9 miesięcy bez alkoholu wydaje się niczym, jeśli pomyśli się o konsekwencjach. A mogą być one straszliwe.
FAS powoduje wiele zaburzeń i opóźnień rozwojowych u maluchów:
- Dzieci z FAS są znacznie mniejsze od innych maluchów, mają także mniejsze główki;
- Wolniej przybierają na wadze;
- Mogą mieć zniekształcenia twarzy: małe, szerokorozstawione oczka, opadające powieki, zdeformowane uszy, źle rozwiniętą żuchwę i wiele innych wad;
- Wady wzroku, słuchu, nerek, serca, wątroby;
- Problemy z mówieniem, np. jąkanie się, bełkot;
- Wady układu kostno-mięśniowego;
- Nadwrażliwość na dźwięk, dotyk;
- Nadpobudliwość;
- Skłonność do niekontrolowanych napadów gniewu;
- Impulsywność (nie myślą o konsekwencjach swego działania);
- Problemy z myśleniem przyczynowo-skutkowym i pojęciem abstrakcji;
- Problemy z pamięcią;
- Skłonności do popadania w depresję;
- Niedostosowanie społeczne i dobrowolne izolowanie się;
- Skłonność do uzależnień.
Najgorsze ze wszystkiego jest to, że wspomniane powyżej problemy nie znikają wraz z wiekiem. Poza problemami natury fizycznej (wady serca, nerek, słuchu itd.) przez całe życie Twoje dziecko będzie musiało się borykać z problemami natury psychicznej. Aby chociaż trochę zminimalizować wyrządzone przez alkohol szkody powinno być poddane rehabilitacji, trwającej czasem przez wiele lat. Jeśli poważnie myślisz o macierzyństwie i pragniesz zapewnić swojemu dziecku wszystko co najlepsze, pamiętaj: alkohol wyrządza więcej szkód niż wszystkie inne używki (nawet narkotyki). Nie powinnaś jednak mieć poczucia winy jeśli zdarzyło Ci się wypić coś na imprezie nie wiedząc, ze jesteś w ciąży. Jest to dosyć częste u przyszłych mam. Jednak nie powinno zdarzyć się ani razu więcej. Teraz już wiesz, że jesteś w ciąży, a chwila przyjemności nie jest warta wyrządzania świadomej krzywdy Twojemu maleństwu.
Artykuł pochodzi ze strony nivena.pl