BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Rozwój niemowlaka

Niemowlak w czwartym miesiącu zazwyczaj podwaja wagę urodzeniową i staje się coraz silniejszy i bardziej aktywny. To już dojrzały niemowlak, który coraz lepiej zna swoje ciało. Maluch nie dość, że jest towarzyski, to jeszcze bardzo ciekawski. Wspieraj go w tym i rozwijaj. Przeczytaj i dowiedz się co może spotkać Twoje dziecko w czwartym miesiącu życia.

Twoje dziecko wiele już potrafi. Czteromiesięczny niemowlak to już wesoły i bardzo ciekawski domownik, który nie chce samotnie leżeć w łóżeczku. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się własnym tempem. Niektóre umiejętności może zdobyć wcześniej niż rówieśnicy, a inne później. Dlatego wszelkie postępy są tylko średnią. Nie martw się jeśli Twoje dziecko jeszcze ich nie robi.

Kolejne trzy miesiące rozwoju dziecka to intensywne odkrywanie możliwości swojego ciała, które jest dla dziecka ulubioną zabawką: ręce, brzuch, nogi i stopy. Dlatego w tym okresie powinno się pozwolić dziecku doświadczać swojego ciała jak najcześciej.

Idealny czas na zabawę

Twoje dziecko uwielbia się bawić. Uczyń zabawą każdą jego aktywność: przewijanie, ubieranie, czy codzienna kąpiel. Mówiąc do niego i gestykulując, wprawiasz go w doskonały nastrój. Dzieci w tym okresie zazwyczaj bardzo lubią leżeć na brzuszku. Świat z tej perspektywy jest zdecydowanie ciekawszy.

Dziecko dostrzega, że niektóre czynności, które wykonuje wprawiają innych w doskonały nastrój, dlatego będzie starało się robić je jak najczęściej.

Skoki rozwojowe dziecka w trzecim miesiącu życia

Skoki rozwojowe to ważne okresy w życiu dziecka, warto mieć świadomość ich występowania, gdyż dzięki temu łatwiej zrozumieć nam, co dzieje się z naszym dzieckiem, gdy z dnia na dzień z uśmiechniętego aniołka robi się małym diabełkiem. O tyle, ile pierwsze skoki rozwojowe trwały około tygodnia, każdy kolejny może być dłuższy. Okres ich występowania nie jest stały dla każdego dziecka, ale możesz spodziewać się ich w okolicach tego czasu.

Około 14. Tygodnia życia, a więc w połowie czwartego miesiąca, może pojawić się skok rozwojowy „wydarzenia”. Może on potrwać nawet 6 tygodniu. Dziecko staje się już coraz bardziej rozumne i dostrzega, że jedne rzeczy wynikają z drugich, np. gdy uderzy rączką o grzechotkę, usłyszy dźwięk. Niemowlak wie, że żeby coś dostać, powinien wyciągnąć rączkę w danym kierunku, a kiedy czegoś nie chce potrafi odepchnąć przedmiot. Dziecko reaguje na swoje imię, intonację, dźwięki. Chętnie się bawi.

Co może potrafić niemowlak w czwartym miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój zmysłów

  • Dziecko bierze do ust wszystko co ma w zasięgu ręki. Poprzez smakowanie i ssanie przedmiotów Twój niemowlak poznaje otaczający go świat. Zaakceptuj to i pozwól mu na to.
  • Dziecko jest bardzo wrażliwe na zapachy, bez problemu rozpoznaje zapach mamy (ale to potrafi już od urodzenia), ale tez swoich zabawek. Eksperymentujcie, dawaj mu do powąchania różne przedmioty: kwiatki, cytrynę.
  • Dziecko ma bardzo wrażliwy słuch, z zaciekawieniem słucha nowych dźwięków. O tyle ile do tej pory dziecko nie rozpraszało się podczas karmienia, teraz każdy dźwięk, który usłyszy podczas jedzenia, czy usypiania może sprawić, że przerwie i odwróci główkę od piersi poszukując źródła dźwięku.

Rozwój fizyczny w trzecim miesiącu życia maluszka

  • Dziecko jest coraz silniejsze.
  • Niemowlak potrafi wyprostować nóżki i chętnie się nimi odpycha przemieszczając się w swoim łóżeczku. Baw się z dzieckiem w „rowerek”, poruszaj jego nóżkami, tak jakby jeździło na rowerku, dzięki czemu poprawisz jego koordynacje ruchową, niezbędną przy raczkowaniu i chodzeniu.
  • Dziecko potrafi chwytać, ale nie potrafi trzymać dwóch przedmiotów równocześnie. Jego ruchy nie są już przypadkowe, dziecko sięga po wybrane przedmioty, obmacuje je, ogląda, a potem… wkłada do ust, aby dogłębnie poznać każdy przedmiot.
  • Mięśnie dziecka nie są jeszcze gotowe na pozycję siedzącą, dlatego nie sadzaj dziecka w spacerówce w pozycji siedzącej. W tym okresie dziecko jest bardzo ciekawe świata i nie chce jeździć na spacerach w pozycji leżącej, dlatego w tym okresie często pojawia się bunt wózkowy. Możesz przetrwać ten okres kładąc dziecko na brzuszku, odwracając kierunek: tyłem do kierunku jazdy lub nosząc dziecko w chuście do noszenia dzieci podczas spacerów.
  • 4-miesięczny niemowlak ma dużą potrzebę ruchu. Może nie chcieć leżeć w leżaczku, czy bujaczku, dlatego zmieniaj mu pozycję.

Rozwój emocjonalny w trzecim miesiącu życia maluszka

  • 4-miesięczny niemowlak jest ciekawy świata.
  • Dziecko jest bardzo towarzyskie i gadatliwe. Uwielbia odpowiadać na zaczepki, ale i samo wychodzi z inicjatywą. Maluch lubi bawić się przed lustrem, cieszy się do swojego odbicia.
  • Dziecko zaczyna samo inicjować zabawę poprzez.. upuszczanie zabawki. To nie problemy z koordynacją, ale próba zwróceni na siebie Twojej uwagi.

Rozwój społeczny w trzecim miesiącu życia maluszka

  • Trzymiesięczny maluch nie chce samotnie leżeć w łóżeczku. Staraj się spędzać z nim jak
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl