BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Magda Piotrowicz-Zbieraj Rozwój niemowlaka

Drugi miesiąc życia to czas kiedy Twój noworodek staje się niemowlakiem. Jednak to wciąż tak zwany IV trymestr, kiedy dziecko wciąż myśli, że jest w Twoim brzuchu. W tym miesiącu powoli zaczynają zanikać odruchy bezwarunkowe, a niemowlak zaczyna coraz świadomiej się poruszać i wydawać z siebie inne dźwięki niż płacz. Dwumiesięczne dziecko krócej śpi, dzięki czemu ma więcej czasu na aktywność i obserwacje otoczenia. Pierwsze tygodnie życia dziecka sprawiły, że zaadaptowałaś się do nowej sytuacji, z pewnością masz już wprawę w karmieniu i przewijaniu, ale ono rozwija się tak dynamicznie, że każdego dnia na nowo uczysz się jak z nim postępować. Przeczytaj i dowiedz się co czeka się w drugim miesiącu życia Twojego malucha.

Pierwszy rok życia to czas dynamicznego rozwoju wszystkich narządów i układów. Z bezbronnego noworodka, w ciągu 12 miesięcy, dziecko zmienia się w całkiem samodzielną jednostkę. Pamiętaj, że wszelkie tabele rozwoju i opracowania są uogólnione. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Pojawiają się tygodnie stagnacji, ale i skoki rozwojowe. Dlatego traktuj wszystkie opracowania jedynie poglądowo i nie porównuj swojego dziecka do tabelki. Tylko ono wie, w jakim tempie powinno się rozwijać.

Dlatego jeśli Twój niemowlak nie potrafi wykonać jednej, czy dwóch wymienionych czynności, nie martw się, na pewno się tego nauczy. Wiele umiejętności przychodzi samo, ale niektóre trzeba wyćwiczyć, dlatego nie zapominaj o tym aby jak najczęściej kłaść dziecko na brzuszku.

W 2 miesiącu życia niemowlaka pojawia się rytm dobowy życia dziecka

Drugi miesiąc życia dziecka to czas kiedy zarówno ono, jak i rodzice zaznajomili się z nową sytuacją. Niemowlak ma coraz dłuższe odstępy między drzemkami, a Ty jesteś w stanie określić kiedy one przypadają. Podobnie jest w przypadku jedzenia, chociaż na drugi miesiąc czasu przypada skok rozwojowy i dziecko może być głodne nawet co godzinę. Dwumiesięczny niemowlak staje się bardziej ruchliwy, a w jego mózgu zachodzą olbrzymie zmiany, dlatego potrzebuje więcej pożywienia.

Dla wielu mam karmiących piersią ten okres jest bardzo trudny, może pojawić się u nich kryzys laktacyjny i obawa przed brakiem pokarmu lub „niewartościowym pokarmem”. Warto ten moment przeczekać i przystawiać dziecko do piersi tak często, jak o to prosi. Jeśli dziecko przybiera na wadze tak jak powinno, częstsze karmienia są zupełnie naturalne i nie będą trwały wieki.

Skok rozwojowy w drugim miesiącu życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka jest okresem intensywnego rozwoju. Zmienia się nie tylko jego ciało, ale przede wszystkim mózg i układ nerwowy. Dziecko z każdym dniem zaczyna intensywniej dostrzegać otoczenie. Bodźcie i doznania zmieniającego się świata mogą powodować stres, płaczliwość, niepokój, czy problemy ze snem. Psycholodzy stworzyli kalendarz skoków rozwojowych, czyli okresów, w których dziecko nabywa nowe umiejętności. Niestety, są one często okupione dużym rozdrażnieniem malucha. To, czy Twoje dziecko będzie przechodziło skoki rozwojowe intensywnie, czy też nie, w dużej mierze zależy od niego samego. U niektórych dzieci są one niemal niezauważalne, a umiejętności przychodzą same.

Na drugi miesiąc życia przypadają dwa skoki rozwojowe. Pierwszy skok „wrażenia”, w okolicach piątego tygodnia, kiedy zmysły dziecka stają się jakby wrażliwsze, a dziecko „budzi się” ze snu noworodka. Zbiega się to z pojawieniem się pierwszego uśmiechu, a także pierwszymi łzami. Drugi skok przypada na przełom drugiego i trzeciego miesiąca – 7-9 tydzień – skok „wzory”. Dziecko dostrzega powtarzające się sytuacje np. po kąpieli następuje sen, kiedy mama bierze mnie na ręce dostanę jeść. Dziecko zaczyna kontrolować swoje ciało.

Niemowle poznaje świat

Dziecko staje się coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem. Z zainteresowaniem obserwuje wszystko co dzieje się wokół niego. Żywo reaguje na zainteresowanie rodziców i innych osób. Z ciekawością przygląda się twarzom, potrafi odróżnić twarz mamy i taty, od twarzy obcych osób. Dwumiesięczny niemowlak z zainteresowaniem słucha głosów i innych odgłosów otoczenia. Potrafi odwrócić główkę w stronę źródła dźwięku. Ponadto samo zaczyna się z nami komunikować poprzez gruchanie, głużenie lub guganie.

Gruchanie to trening i gimnastyka narządów mowy. To odruchowe i samorzutne dźwięki przypominające „k”, „g”, „ch”, które możemy usłyszeć wtedy, kiedy dziecko jest w dobrym nastroju. Ważne jest to, że gruchają zarówno dzieci słyszące, jak niesłyszące.

Dwumiesięczne dziecko dostrzega, że ma rączki, które cały czas wkłada do buzi. Nie znaczy to, że jest głodne, w taki sposób poznaje świat. Już wkrótce będzie wkładało do buzi wszystko co spotka na swojej drodze.

Odruchy noworodkowe w drugim miesiącu życia

W drugim miesiącu życia powoli wygaszają się odruchy bezwarunkowe. Odruch Moro wciąż jest obecny, ale reakcje są coraz słabsze. Słabnie też odruch dłoniowo-chwytny, by całkowicie zaniknąć około czwartego miesiąca życia. Pod koniec drugiego miesiąca dziecko zaczyna dostrzegać, że ma dwie rączki, które może ze sobą spotkać.

Drugi miesiąc życia to czas kiedy przypada szczyt fizjologicznej asymetrii dziecka zapoczątkowanej już w życiu płodowym. Asymetria powinna wyrównać się do czwartego miesiąca dlatego nie ma powodu do niepokoju jeśli dwumiesięczny niemowlak ma tendencje do układania się na jedną stronę, a ułożenie przypomina literę „C”. Ważne jednak aby rodzice układali dziecko na obie strony, a także wszelkie czynności pielęgnacyjne wykonywali naprzemiennie np. nosili, układali do odbicia, układali zabawki, czy zapewniali mu swobodę ruchów.

W drugim miesiącu życia możesz zaobserwować odruch szermierza, kiedy niemowlak leży na plecach. Rączka i nóżka dziecka po stronie głowy jest wyprostowana, po przeciwnej stronie zgięta. Kiedy dziecko odwraca główkę równocześnie prostuje rączkę i nóżkę po drugiej stronie.

Kiedy do lekarza…?
– czyli co może Cię zaniepokoić w drugim miesiącu życia

Kolki

W drugiej połowie drugiego miesiąca życia u Twojego dziecka mogą pojawić się bolesne bóle brzucha. Najczęściej występują po popołudniu lub wieczorem. Dziecko nagle zaczyna płakać, nie będzie można go uspokoić, ma podkurczone nóżki i twardy, wzdęty brzuszek. Taki napad trwa minimum 3 godziny. To najprawdopodobniej kolki. Kolki pojawiają się w okolicach 5. tygodnia i mijają wraz z 5. miesiącem życia. Przyczyną kolki jest najczęściej niedojrzały układ pokarmowy. Czasem jest to też alergia, nietolerancja pokarmowa, czy po prostu stres. Dolegliwości mogą zmniejszyć się po zastosowaniu ciepłych okładów na brzuszek, zmianie pozycji ciała, czy bujanie dziecka. Konieczna może okazać się zmiana diety lub porada lekarza, aby wyeliminować poważniejsze dolegliwości.

Jądra

Jeśli jesteś mamą chłopca zwróć uwagę na to, czy jego jądra zstąpiły do moszny. Jądra powinny zstąpić między 7. a 9. miesiącem życia płodowego. Jednak może się zdarzyć, że jądro zstępuje na swoje miejsce dopiero przed 1 rokiem życia. Kontroluj to, ale nie popadaj w panikę.

Ciemieniucha

U niektórych dzieci na głowie mogą pojawi

się żółte łuski, które ciężko jest umyć. Nie jest ona bolesna, ani niebezpieczna, ale powinnaś coś z nią zrobić. Idź do apteki i poproś farmaceutę o preparat, który pomoże Ci sobie z nią poradzić. Możesz też myć główkę dziecka oliwą z oliwek i miękką szczoteczką.

Pleśniawki

Grzybiczne infekcje jamy ustnej objawiają się białymi plamami w jamie ustnej. Są one bolesne dla dziecka i mogą utrudniać karmienie. Pamiętaj o higienie piersi i smoczków. Jeśli pojawi się u Was ten kłopot powinnaś pójść z dzieckiem do lekarza

Pod opieką pediatry

W trakcie pierwszego miesiąca życia Twój niemowlak skorzystał z wizyty patronażowej u pediatry. Mogła ona mieć miejsce w domu, lub w przychodni. Pamiętaj by ze zdrowym dzieckiem nigdy nie chodzić do Poradni Dzieci Chorych. U tak małego dziecka bardzo łatwo o nieproszoną infekcję. Podczas wizyty patronażowej lekarz dokonuje pomiarów dziecka (długość ciała, obwód główki, obwód klatki piersiowej). Nie zdziw się jeśli Twoje dziecko będzie krótsze niż podczas porodu, ma to związek z tym, że takie maluchy nie prostują nóg, dlatego bardzo trudno jest dokonać pomiaru. Pediatra dokładnie obejrzy malucha, osłucha serduszko, sprawdzi ciemiączko, a także odruchy. Lekarz porozmawia z Tobą na temat karmienia oraz sprawdzi, czy maluch prawidłowo przybiera na wadze. Jeżeli lekarz zaobserwuje jakieś nieprawidłowości skieruje Cię na dodatkowe badania.

Wizyta u pediatry to także czas kiedy będziesz mógł porozmawiać z nim o szczepieniach, obowiązkowych i tych nadprogramowych. W drugim miesiącu życia dziecka, według kalendarza szczepień, przypada obowiązkowe szczepienie na: Błonice, Tężec, Krztusiec, Polio, Hib, WZW B. Dodatkowo możesz zaszczepić je na Rotawirusy, Pneumokoki i Meningokoki. Każda wizyta szczepienna poprzedzona jest wizyta u pediatry, gdyż szczepić można wyłącznie zdrowe dzieci.

Co może potrafić niemowlak w drugim miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój zmysłów w 2 miesiącu życia

  • Wzrok – dziecko widzi coraz wyraźniej i z większej odległości. Potrafi zatrzymać wzrok na interesującym go przedmiocie, szczególnie jeśli jest w kontrastowych i zdecydowanych barwach. Staraj się wspierać dziecko i pokazuj mu jak najwięcej nowych przedmiotów. Noś je po domu i opowiadaj co widzisz.
  • Słuch – dwumiesięczne dziecko reaguje na dźwięk. Pokaż mu różne dźwięki. Baw się głosem i intonacją: szepcz, mów głośniej i obserwuj jak reaguje. Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej.

Rozwój fizyczny w 2 miesiącu życia

  • Ciało niemowlaka staje się bardziej rozluźnione.

  • Dziecko w 2. Miesiącu życia częściej otwiera piąstki i zaczyna prostować zgięte nóżki.

  • Dwumiesięczne niemowlę leżąc na plecach macha rączkami i nóżkami zaczepiając zawieszone zabawki. Potrafi wyciągać rączki w kierunku interesującego go przedmiotu. Jeśli damy mu go do rączki, będzie potrafiło go przez chwilę utrzymać.

  • W tym miesiącu życia dziecko coraz pewniej czuje się w pozycji na brzuszku, potrafi leżeć z uniesioną głową i ramionami na wysokość 5 cm.

  • Jeśli ułożymy dziecko w pozycji pionowej będzie ono potrafiło samodzielnie kontrolować ustawienie głowy.

  • Silniejsze niemowlaki potrafią przewrócić się z boku na plecki. Ćwicz te umiejętności jak najczęściej, a z czasem dziecko będzie robiło je jeszcze pewniej.

Rozwój emocjonalny w 2 miesiącu życia

  • Drugi miesiąc życia dziecka to intensywny rozwój układu nerwowego. Niemowlak zaczyna kształtować zarówno pozytywne, jak i negatywne reakcje emocjonalne. Pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecka na jego twarzy mógł pojawić się pierwszy uśmiech.

  • Z czasem niemowlę zacznie cieszyć się całym ciałem, energicznie ruszając rączkami i nóżkami, a także głośno śmiać.

  • Około 5. tygodnia życia dziecko zacznie płakać prawdziwymi łzami.

  • Stymuluj rozwój emocjonalny poprzez częste rozmawianie z dzieckiem, bawienie się intonacją oraz nie pozostawianie emocji dziecka w osamotnieniu. Postaraj się znaleźć przyczynę płaczu.

Za tobą już 60 dni życia z dzieckiem. Przez ten czas zmieniło się nie do poznania. A to dopiero początek Waszej wspólnej drogi.

Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl