BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: ZapytajPolozna.pl Przygotowanie do porodu

Większość z Was zapewne jest zaskoczonych informacją, że miedź pomaga zwalczać bakterie, grzyby oraz wirusy. To potwierdzony badaniami fakt. Dlatego coraz częściej ten metal jest wykorzystywany w szpitalach, także w Polsce. Wykonane są z niej klamki, ramy łóżek czy stojaki na kroplówki. Warto sprawić, by wyrobów z miedzi i jej stopów było jeszcze więcej wokół nas. Na przykład w autobusach, sklepach, siłowniach lub naszych domach. Powód jest oczywisty – miedź świetnie spisuje się w starciu z bakteriami. I wiadomo o tym nie od dziś. Obecnie jednak mamy na to dowody. Ale po kolei.

 

Miedź i jej właściwości

 

Już wcześniej zdawano sobie sprawę z niezwykłych właściwości miedzi. 4000 lat temu starożytni Egipcjanie wiedzieli o dezynfekujących właściwościach tego metalu, chętnie korzystali z niego do zachowania czystości wody pitnej. Na dowód archeolodzy odzyskali część miedzianej instalacji wodnej sprzed pięciu tysięcy lat z Wielkiej Piramidy w Gizie. Z kolei Hipokrates zalecał stosowanie miedzi w terapii zakażeń w przebiegu owrzodzeń żylakowatych podudzi. Inną ciekawostką jest to, że Rzymianie wykorzystywali miedź do leczenia ran. W XVIII wieku osoby podróżujące do Chin donosiły, że w tamtejszych gospodach wolno było płacić wyłącznie miedzianymi monetami, a stosowanie papierowych pieniędzy było zabronione.  

Obecnie na nowo odkrywamy przeciwdrobnoustrojowe zalety miedzi. Tym bardziej, że WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) bije na alarm, że wchodzimy w erę postantybiotykową. To może mieć poważne konsekwencje w leczeniu. Ale oznacza też, że musimy szukać dodatkowych sposobów do walki z drobnoustrojami. Jednym z narzędzi pomocnych w niej, jest właśnie miedź przeciwdrobnoustrojowa.

Nic dziwnego, że oprócz profilaktyki i standardowej dbałości o czystość i higienę, coraz częściej w szpitalach możecie spotkać elementy wykonane z miedzi. Szczególnie dotyczy to elementów często dotykanych przez wiele osób. Są to np. klamki, wyłączniki świateł, uchwyty łóżek i krzeseł, stoliki zabiegowe, dozowniki mydła, a nawet armatura sanitarna. Na ten temat więcej przeczytacie tutaj

 

ZOBACZ FILM

https://www.youtube.com/watch?v=UsKV6a9uzJA

 

Jak miedź działa na bakterie?

 

Zapytacie - jak to działa? Dokładny mechanizm wciąż nie jest znany, jednak badania sugerują, że odbywa się to dwuetapowo, a sam efekt jest prosty. Miedź oddziałuje zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio na komórki bakterii. Pierwszy etap to bezpośrednia interakcja między powierzchnią a zewnętrzną błoną bakterii, która powoduje rozpad tej ostatniej. Drugi etap to powstawanie otworów w zewnętrznej błonie bakterii, przez które komórki tracą naturalne składniki odżywcze i wodę, powodując ogólne osłabienie. Do komórki bakterii przepływają jony miedzi. Miedź „zajmuje” jej wnętrze, hamuje wydzielanie enzymów i blokuje jej metabolizm. W skrócie bakterie nie mogą dłużej „oddychać”, ”jeść”, „trawić” i „wytwarzać energii.”

 

Skuteczność miedzi w walce z bateriami

 

Właśnie w ten sposób miedź jest zdolna redukować na swojej powierzchni liczbę mikroorganizmów takich jak np. bakterie, grzyby (w tym pleśnie) oraz wirusy. Miedź likwiduje ponad 99,9% bakterii  w ciągu dwóch godzin od wystawienia na ich działanie.

 

Jakie są na to dowody? W różnych instytucjach na świecie przeprowadzono liczne badania laboratoryjne, m.in. w Wielkiej Brytanii (Uniwersytet Aston, Uniwersytet Southampton, Uniwersytet Kingston), Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Niemczech i Japonii. Uzyskane wyniki zostały ocenione i opublikowane. Więcej zobacz tutaj

 

Z kolei badania przeprowadzone w Polsce wykazały wrażliwość  szczepów bakteryjnych, m.in.  gronkowca złocistego, pałeczki okrężnicy czy Acinetobacter na powierzchnie dotykowe wykonane z miedzi i jej stopów. Skutkowała ona obniżeniem liczby drobnoustrojów o co najmniej 3 logarytmy, w odróżnieniu od innych materiałów takich jak stal nierdzewna, w przypadku której takiego efektu nie odnotowano. (Przeciwdrobnoustrojowe właściwości miedzi – możliwość zastosowania w zakładach opieki zdrowotnej, OPM 9/2017, s. 50)  

 

Miedź nie tylko w szpitalach

 

Warto postawić na miedź nie tylko w szpitalach, ale także w miejscach, gdzie przewija się sporo ludzi. Mowa o lotniskach, dworcach, autobusach, tramwajach, szkołach oraz sklepach.

Przykładowo zastosowano je między innymi w kilku szkołach w Grecji, czy na stacji metra w Chile. Z kolei w Polsce powstają autobusy, gdzie zainstalowano poręcze z miedzi.

 (film: https://www.youtube.com/watch?v=VTMyjNaW_gA)

 

Dlaczego warto, by wyrobów z miedzi i jej stopów było więcej? Produkty wyposażenia z miedzi (oznaczone symbolem Cu+) – takie jak np. klamki, poręcze są bardzo pomocne w eliminowaniu m.in. pałeczek okrężnicy (Escherichia coli), wirusów grypy typu A czy gronkowca złocistego oraz prątków gruźlicy lub wirusów polio.

 

Jednym słowem produkty wykonane z miedzi oraz niektórych jej stopów służą podniesieniu poziomu higieny. Dodatkowo miedź chroni naszą wodę (zastosowana w sieci wodociągowej)- dlaczego przeczytacie tutaj. Ma też wiele zalet, gdy wykorzystamy ją w klimatyzacji. Może warto więc o miedzi pomyśleć także we własnym domu?

 

Więcej informacji o przeciwdrobnoustrojowych właściwościach miedzi www.cuplus.pl

Współpraca z Europejskim Instytutem Miedzi


ZapytajPolozna.pl
portal dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl