BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Karmienie piersią

Kryzys laktacyjny objawia się tym, że dziecko, które miało rytm jedzenia nagle staje się ssakiem przyklejonym do mamy. Kobieta ma wrażenie, że TYLKO albo AŻ karmi i karmi. Ciężko jest jej zjeść, pójść do toalety. Takie karmienie najzwyczajniej w świecie bywa frustrujące. Otóż to jest to, kryzys laktacyjny. Jak każdy kryzys kiedyś się kończy.

 Z czym różnicujemy kryzys laktacyjny?

  • pozornym niedoborem pokarmu,
  • rzeczywistym niedoborem pokarmu .

Jeśli obawiasz się, że częstotliwość i ilość karmień piersią odbiega od normy. Warto sięgnąć po pomoc u specjalisty np. Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.

Obserwuję, że w kryzysach laktacyjnych czasami brakuje cierpliwości, zaczyna się kombinować, bądź pojawiają się rady ze strony bliskich. Nie do końca trafne. Na przykład: “zobacz jak jest głodne, nie masz wystarczająco pokarmu, dokarm dziecko. Nie męcz się podaj mleko modyfikowane”.

Niestety niektóre decyzje są podjęte zbyt pochopnie i mają swoje dalsze konsekwencje.

Fizjologia kryzysów laktacyjnych.

Dzięki temu, że nauka poszła do przodu jesteśmy w stanie przewidzieć, w których momentach pojawia się kryzys laktacyjny. To może być zbawienna wiedza, ale oczywiście nie musi ;-)

Trzeba pamiętać, że laktacja potrzebuje czasu by się ustabilizować. Zajmuje jej to ok. 4- 6 tygodni. Przez ten czas gruczoły piersiowe otrzymują informacje ile finalnie powinny produkować pokarmu dla potomka/potomki lub większej ilości dzieci. Później kobiety obserwują pewną regularność w karmieniu i dłuższe przerwy. Jednym słowem zauważalna staje się przerwa między jednym, a drugim posiłkiem dziecka. Tymczasem ok. 6 tygodnia pojawia się pragnienie dziecka by być przy piersi niemalże non stop. W kobiecie rodzi się niepokój, co się stało?

Kiedy pojawia się kryzys laktacyjny?

Najczęściej obserwuje się kryzys laktacyjny w 2., 3. i 6. tygodniu po narodzinach. Później gdy laktacja się ustabilizuje, to newralgiczne momenty są około 2.- 3., 6. i 9. miesiąca życia dziecka.

Dlaczego pojawia się kryzys laktacyjny?

Kryzysy laktacyjne są związane ze skokami rozwojowymi dzieci. Jako rodzice obserwujemy potomka codziennie, ubieramy codziennie maluszka i przychodzi taki moment, że mamy wrażenie NAGLE nasze dziecko UROSŁO. Dziecko które jest większe potrzebuje, więcej pokarmu! Ot cała filozofia. Natomiast piersi potrzebują zacząć produkować więcej pokarmu. Dziecko jak zgłasza się częściej do piersi, daje sygnał organizmowi mamy TRZEBA ZWIĘKSZYĆ PRODUKCJĘ MLEKA.

Jak możemy przeszkodzić w kryzysie?

Bywa, że zamiast cierpliwie poczekać by dziecko i piersi się dogadały ile tego mleka finalnie jest potrzeba. Wkracza mleko modyfikowane. Piersi jeśli nie są stymulowane laktatorem otrzymują informacje dobrze jest tak jak jest i wcale więcej pokarmu nie produkują.

Dlatego jeśli przychodzi kryzys i czujesz się w nim zagubiona… Warto zasięgnąć pomocy specjalisty jakim jest Certyfikowany Doradca Laktacyjny.

Jak przetrwać kryzys laktacyjny?

Zaopatrzyć siebie:

  • w jedzenie
  • cierpliwość
  • być dostępną dla dziecka przez 24 godziny
  • przygotować sobie dobry serial, książkę

Po kilku dniach intensywnych i częstych karmień można zaobserwować, że przerwy między karmieniami się wydłużają. Pojawia się znów zauważalny rytm karmień.

Co robić, gdy pojawia się kryzys laktacyjny i pojawia się uczucie nie radzenia sobie z nim?

  • Wizyta u Doradcy Laktacyjnego
  • Preparat wspomagający laktację: 
    - udokumentowane działanie ma formuła Lactanell - (zawiera ekstrakt ze słodu jęczmiennego). Preparat zawierający tak przygotowany słód jęczmienny chroni jak najwięcej beta-glukanu, który uczestniczy w procesie tworzenia pokarmu kobiecego. Stymuluje on komórki przysadki do produkowania większej ilości prolaktyny, która jest jednym z najważniejszych składników kompleksu laktogennego i jest kluczowa dla procesu produkcji mleka w gruczołach piersiowych.
    Słód jęczmienny został uznany za bezpieczny przez profesora Hale’a, który opracował leksykon leków w trakcie laktacji. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania słodu jęczmiennego jest celiakia.

    - herbatki laktacyjne 
    - tutaj zalecam ostrożność i zapoznanie się z artykułem:  “Herbatki laktacyjne hit czy kit?”
  • Stymulowanie piersi laktatorem -  nim zaczniesz stosować ten sposób polecam wizytę u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego

Co będzie przeszkadzać w przetrwaniu kryzysu laktacyjnego?

  • smoczek uspokajacz (może spowodować, że przerwy między karmieniami będą zbyt długie, a w kryzysie laktacyjnym ważne jest by piersi były odpowiednio stymulowane do zwiększonej ilości produkcji pokarmu)
  • mleko modyfikowane - podane bez konsultacji ze specjalistą
  • brak karmień nocnych - zazwyczaj dziecko domaga się karmienia, bywa okres, że wręcz kobiety widzą, że nocne karmienia są intensywniejsze ze strony dziecka niż w ciągu dnia
  • próbowanie ograniczenia karmienia - w celu kumulacji mleka w piersiach (to jest niestety bardzo poważny MIT, który mówi o tym, że dłuższe przerwy w kamieniu kumulują pokarm w piersiach i jest go więcej. Piersi przy dłuższych przerwach otrzymują sygnał, że nie są potrzebne i będą produkować mniej pokarmu)

Czego nie robić w trakcie kryzysu laktacyjnego, przed czym przestrzegam?

Przed podaniem zbyt pochopnie mleka modyfikowanego. Wdrożenie mleka modyfikowanego może wprowadzić jeszcze większy zamęt. Zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy zawalczyć o laktację. Sprawdzić wskaźniki skutecznego karmienia. Przyjrzeć się jak dziecko ssie i pobiera pokarm. Ważna jest również odżywianie kobiety karmiącej. Matki mają tendencję do zapominania o sobie, w tym o jedzeniu. Warto zadbać, żeby jeść zdrowo i regularnie. Jeśli pokarmu pomimo wdrożenia planu naprawczego nie będzie więcej. Bywa, że trzeba sięgnąć po mleko modyfikowane. Powinna to być sytuacja OSTATECZNA. W pierwszej kolejności powinny być zalecenia jak można zwiększyć produkcję pokarmu. W dalszej kolejności jak skorzystać z innym środków.

WspomaganieLaktacji

 

Partnerem wpisu jest marka Femaltiker


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl