BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Karmienie piersią

Mleko matki, to jeden ze wspanialszych darów dla rozwoju Dziecka! Gdy urodzi się wcześniak, pokarm ten staje się jeszcze cenniejszy! Dowiedz się jak karmić wcześniaka, dlaczego jest to tak ważne i jak zwiększyć ilość pokarmu gdy laktacja jest zbyt mała.

 Planowo ciąża powinna trwać 40 tygodni. Plus minus 2 tygodnie, by być bardziej precyzyjną. Czyli dzieci urodzone między 38 a 40 tygodniem ciąży są to dzieci urodzone o czasie. Później mówimy o ciąży przenoszonej. Niestety z różnych przyczyn bywa, że stan błogosławiony kończy się przedwcześnie. O narodzinach wcześniaka mówimy więc, gdy dziecko urodzi się między 22 a 37 tygodniem ciąży. Nie trudno sobie wyobrazić, że dzieci urodzone na przykład w 24 tygodniu ciąży będą wymagały zupełnie innej opieki niż te urodzone w 35 tygodniu ciąży. Warto mieć to na uwadze.

W literaturze medycznej występują kwalifikacje wcześniaków względem wieku ciążowego, w którym urodziło się dziecko. W ocenie dziecka bierze się też pod uwagę urodzeniową masą ciała (np. ekstremalnie mała urodzeniowa masa ciała (ELBW) < 1000g). Oba te czynniki, oraz wiele innych, ma wpływ na stan zdrowia wcześniaka, a więc na postępowanie medyczne.

Co dla świeżo upieczonej mamy oznaczają narodziny wcześniaka?

Poród przedwczesny bywa zaskoczeniem dla kobiety, więc może to być dla niej bardzo stresująca sytuacja pełna niepewności. Być może świeżo upieczona mama będzie w stałym kontakcie ze swoim dzieckiem w szpitalu (system "rooming in"). Może też zostać rozdzielona z wcześniakiem na pewien czas. Wówczas, w zależności od stanu zdrowia dziecka, będzie ono znajdować się na patologii noworodka lub oddziale intensywnej terapii. Niezależnie od tego gdzie będzie maleństwo, warto zadbać aby miało dostęp do mleka matki. Świat medycyny poszedł bardzo naprzód. Dziedzina neonatologii bardzo się rozwinęła i wciąż rozwija. Co oznacza, że dzisiaj wcześniaki mają zapewnioną bardzo dobrą opiekę i sprzęt. Dzięki zaawansowanym procedurom, właściwej opiece w przyszłości dorównują dzieciom urodzonym o czasie.

Jak wygląda karmienie piersią dziecka urodzonego przedwcześnie?

Metodę karmienia dobiera się w zależności od stanu dziecka. Jedne dzieci będą przystawiane do piersi i jeśli są w stanie pobrać pokarm z piersi, to będą w ten sposób karmione. Możliwe, że po takim karmieniu będą jeszcze dokarmiane inną metodą. Natomiast inne dzieci będą otrzymywać pokarm np. kubeczkiem, przez sondę założoną do żołądka bądź butelką.

Jak zmienia się pokarm mamy?


Natura przygotowała ciało kobiety na sytuację awaryjną jaką jest przedwczesny poród. Pokarm zaczyna być produkowany w piersiach już około 16. tygodnia ciąży. Co więcej, warto podkreślić, że pokarm mamy wcześniaka będzie zawierał więcej składników biologicznie czynnych niż u kobiet, których dzieci przyszły na świat o czasie. Zawartość substancji przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwzapalnych będzie tym więcej im wcześniej na świat przyszło dziecko.

To naturalne, że na początku pokarmu jest malutko. Pierwsze mleko nazywamy siarą i jest go stosunkowo niewiele 2-5 ml na porcję. W standardowej buteleczce taka ilość pokarmu rozmywa się po ściankach i zostaje jej niewiele na dnie. Natomiast w strzykawce 2ml możemy dostarczyć maluszkowi ten cenny pokarm, nie tracąc go. Dlatego warto odciągnąć pierwszy pokarm do malutkiej strzykawki by mógł zostać podany maluszki, który nie poradzi sobie jeszcze ze ssaniem bezpośrednio z piersi. Dziecko urodzone przedwcześnie jak każde dziecko potrzebuje na początku niewielkich ilości pokarmu. Są sytuacje kiedy dzieci są żywione pozajelitowo, a zadaniem mamy jest stymulować laktację i mrozić pokarm na później.

FemaltkierKarmieniePiersia

 

Kluczowe działania ochronne pokarmu kobiecego

Po narodzinach wcześniaka jak najszybciej uzyskuje się parę kropel siary po to, żeby w pierwszej kolejności dostarczyć wcześniakowi pokarm mamy. Pokarm rozprowadza się po jamie ustnej i dzięki temu zasiedla się układ pokarmowy przyjazną florą bakteryjną. (Bądź w inny sposób i w innym czasie to wszystko zależy od sytuacji zdrowotnej dziecka) Warto spojrzeć na mleko mamy jako lek dla dziecka i cieszyć się z każdej kropli. Jeśli wcześniak jest karmiony pokarmem kobiecym to zmniejsza się ryzyko NEC (ang. necrotizing enterocolitis) to jest martwiczego zapalenia jelit, posocznicy oraz zakażeń szpitalnych. Do listy zalet karmienia mlekiem matki można dodać: przyspieszenie dojrzewania jelit, skrócenie czasu trawienia (w porównaniu do mleka modyfikowanego), prawidłowe wzrastanie organizmu dziecka, zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób alergicznych.

Dlatego zachęcam do skorzystania z 7 rad jak rozkręcić laktację:

  1. Karmienie piersią - czyli jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi. Niestety w przypadku wcześniaków nie zawsze jest to możliwe. Warto wtedy skorzystać z rady podanej w punkcie 2. Bądź przystawienie dziecka do piersi, a następnie dokarmienie własnym mlekiem bądź w drugiej kolejności pokarmem z banku mleka kobiecego. Czy karmienie piersią będzie możliwe, będzie uzależnione od stanu zdrowia dziecka.

  2. Stymulowanie laktacji - jeśli Twoje dziecko przebywa na innym oddziale niż Ty (bądź Ty zostajesz wypisana do domu), to może pojawić się zalecenie by dokarmić go Twoim mlekiem w inny sposób niż z piersi. Wtedy laktator będzie urządzeniem, które zastąpi dziecko. Ważne, żebyś używała go regularnie. Warto, żebyś opracowała sobie schemat regularnego stymulowania piersi. Polecam metodę 7-7, 5-5, 3-3, która polega na tym, że przez 7 minut odciągasz z jednej piersi, 7 minut z drugiej piersi, następnie wracasz do pierwszej odciągasz 5 minut, następnie odciągasz z drugiej 5 minut. Na koniec wracasz do pierwszej 3 minuty i druga 3 minuty. Jeśli zdążyłaś w między czasie policzyć, to wiesz, że taka sesja zajmuje 30 minut. To dobry czas by obejrzeć dobry serial bądź posłuchać muzyki :-) Taką stymulację należy robić minimum 8 razy dziennie czyli tyle ile by jadło dziecko. 
    Warto skorelować ten czas z zapotrzebowaniem pokarmu Twojego dziecka. Na przykład w szpitalu dzieci są karmione zazwyczaj o 9, 12, 15, 18, 21, 24, 3. Wtedy na kilkanaście minut przed karmieniem dobrze jest dostarczyć mleczko. Jeśli dziecko z różnych przyczyn nie może jeść. Wtedy taki pokarm dla niego zbierasz na później. O przechowywaniu mleka pisałam tutaj.

  3. Wewnętrzny spokój - narodziny dziecka to duży stres dla rodziców. Niestety ten stres wpływa na laktację. Adrenalina hamuje wypływ pokarmu. Dlatego bardzo ważne jest by w trakcie odciągania pokarmu myśleć o pozytywnych sprawach np. mój synek ma takie piękne maleńkie dłonie etc. Dobrze jest też patrzeć na zdjęcie dziecka, bywa to bardzo pomocne w uruchomieniu wypływu pokarmu. Można też spróbować odciągnąć pokarm przy dziecku, które leży w łóżeczku bądź inkubatorze.

  4. Fizjologia laktacji - wcześniej wspomniałam o tym jak produkuje się mleko i jak się ono zmienia. Warto mieć to na uwadze. Często zdarza się, że mamy są zaskoczone według nich zbyt małą ilością pokarmu, która na danym etapie laktacji jest po prostu naturalna.

  5. Kangurowanie dziecka - jeśli jest taka możliwość to zachęcam do kangurowania wcześniaka. Wygodnym strojem na tę sytuację będzie koszula, którą można z łatwością rozpiąć np. tak jak koszule męskie się rozpina. Wtedy maluszek wyląduje na nagiej klatce piersiowej. Będzie w samej pieluszce plus ewentualnie czujnikach, które są do niego przyczepione. Następnie zostanie przykryte miłym kocykiem. Tutaj pomogą położne lub pielęgniarki w wyjmowaniu maluszka i ułożeniu na klatce piersiowej.

  6. Przebadana formuła Lactanell (zawiera ekstrat ze słodu jęczmiennego) 

    Jeśli mimo zastosowania się do powyższych rad laktacja rozkręca się wolno i ilość pokarmu się nie zwiększa nie trzeba wpadać w panikę. Warto skorzystać z preparatu zawierającego formułę Lactanell. Preparat zawierający tak przygotowany słód jęczmienny chroni jak najwięcej beta-glukanu, który uczestniczy w procesie tworzenia pokarmu kobiecego. Stymuluje on komórki przysadki do produkowania większej ilości prolaktyny, która jest jednym z kluczowych składników kompleksu laktogennego i jest kluczowa dla procesu produkcji mleka w gruczołach piersiowych.

  7. Położna/Certyfikowany Doradca Laktacyjny - warto porozmawiać o karmieniu piersią z personelem medycznym. Z pewnością znajdzie się wśród personelu medycznego osoba, dla której karmienie piersią jest pasją.

FemaltkierKarmieniePiersia2

Wierzę, że zastosowanie powyższych wskazówek sprawi, że laktacja się rozkręci. Wtedy ilość pokarmu będzie na odpowiednim poziomie. Zamrożony zapas wykorzystacie w przyszłości np. jak wrócicie do domu i będziecie chcieli gdzieś wyjść bez dziecka. Bądź będzie sytuacja, że za mało pokarmu zostało odciągniętego na karmienie, to wtedy będzie można dobrać odpowiednią ilość z przechowywanego mleka.

 

Co Tobie pomogło w rozkręceniu laktacji?

 

Femaltiker screaningReklama

 

Partnerem wpisu jest marka Femaltiker




Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl