Karmienie piersią, a kupki noworodka. Maluchy w pierwszych dobach życia oddają gęste stolce o kolorze ciemnobrunatnym. Natomiast po 3-4 dobach ich kupki zmieniają kolor na zielonkawy i są luźniejsze. Może pojawiać się śluz w postaci pasemek.
W czasie doby noworodek może zrobić od 4 do 7 kupek i więcej. Po kilku dniach stolece zaczynają się normować, gęstnieją są żółtawe. Dzieci, które są karmio piersią (mlekiem mamy) mogą oddawać nadal luźne stolce, grudkowate, czasem koloru zielonego i z pasemkami śluzu. Tutaj może noworodek popuszczać kupkę.
W tym momencie niektóre mamy decydują się na zmianę stylu karmienia dziecka i z naturalnego pokarmu przechodzą na mleko modyfikowane. Zmiana ta może spowodować, że dziecko oddaje rzadziej stolce (gęste). W tym przypadku również mogą pojawić się zaparcia. Gdy maluch ma zaparcia a jest karmiony piersią. Zaleca się by mama przeszła na dietę lekkostrawną lub uważała żeby nie jeść potraw wzdymających. Zmiany jakie zachodzą w konsystencji kupy i sposobu wypróżnienia malca są wynikiem różnych rodzajów mleka.
Należy również pamiętać, że maluch kiedy się rodzi ma przewód pokarmowy jałowy. Nie "mieszka" tam, żadna bakteria. Dopiero z dostarczanyhm mlekiem rozwijają się bakterie, które dopiero zaczynają zadamawiać się po kilkunastu godzinach. U maluchów karmionych piersią rozwiają się pałeczki kwasu mlekowego, które będą walczyć w z bakteriami chorobotwórczymi. Między innymi dlatego jest takie ważne karmienie niemowląt do 6 miesiąca życia.
Bibliografia:
"Zdrowe niemowlę" - Zofia Rudzka-Kańtoch, Halina Weker