BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Planowanie ciąży

Staracie się już dłuższy czas o dziecko. Tylko w ciążę niestety nie zachodzisz. Jeżeli trwa to ok. rok czasu można pomyśleć o wykonaniu badań. Brak ciąży może być również wynikiem stresu, złego trybu życia. Dlatego warto spróbować poznać swój cykl miesiączkowy. Kiedy nie zostaje poczęte dziecko czy warto myśleć o najgorszym? Przeczytaj artykuł.

Kilka zdań o chwili, kiedy zaczynasz się niepokoić.  Codziennie myślicie o tym, że może któregoś dnia dowiecie się lub same poczujecie jak w Waszym brzuszku rodzi się nowe życie! Tak bardzo tego pragniesz, że trudno Ci przestać o tym myśleć. Oboje czekacie i czekacie, i nic. Czasami jest związane z tym, że zaczynasz się stresować, czy aby ze mną wszystko w porządku? Albo czy z nim wszystko w porządku? W momencie kiedy ciąża staje się obsesją powinnaś sobie „odpuścić”. Wyjedź gdzieś z partnerem na kilka tygodni. Odprężcie się i zrelaksujcie może to Wam pomoże.

Niepłodność, czy aby na pewno?

Gdy nie pomaga wyciszenie, zaprzestanie myślenia o tym, dlaczego nie możecie mieć dziecka, gdy nie pomaga przysłowiowy luz w tych sprawach, miłe, romantyczne wieczory to powinniście zgłosić się do poradni ginekologicznej. Być może lekarz poradzi Wam między innymi: domowy test owulacyjny, który wyznacza dni płodne u kobiety. Jest bardzo pomocny, gdy chcesz zajść w ciążę a pojawiają się trudności. Test trwa kilka kolejnych dni przed spodziewaną w połowie cyklu owulacją. Twój mocz jest materiałem do przeprowadzenia testu owulacyjnego. Około 50-100 ml moczu oddajesz do czystego i suchego naczynia, zawsze o tej samej porze dnia. Na około 2 godziny przed badaniem należy ograniczasz spożycie płynów. Wynik testu możesz odczytać po 5 minutach. Wynik sygnalizuje Ci, czy zbliża się owulacja i wskazuje te jedyne dwa dni, w których szanse na zapłodnienie są największe.

Martwienie, jest uzasadnione jeżeli staracie się o dziecko 2 lata i regularnie współżyjecie nie stosując antykoncepcji.

Jeżeli niepokoicie się to, powinniście obydwoje wówczas zgłosić się do poradni ginekologicznej. Jeśli twój mężczyzna jest niechętny temu pomysłowi namów go, jeśli upiera się powinnaś na początku pójść sama, im prędzej to zrobisz tym lepiej. Właściwa diagnoza pozwoli zaradzić Wam problemowi, a także umożliwi spełnienie marzenia o dziecku. Podczas pierwszego spotkania osoby kompetentne lekarz, położna udzielę Wam podstawowych informacji na temat płodności. To istotne, gdyż rozwieją w ten sposób wiele Waszych wątpliwości na temat diagnozowania i metod leczenia bezpłodności.

Starania o dziecko

Lekarz, położna powiedzą Wam również, jak powinniście zachowywać się czasie starań o dziecko. Jest to ważne, bo może sprawa dotyczy pewnych niedopatrzeń z Waszej strony.

Pamiętajcie o tym, że:

  • Ogromna miłość, jaką siebie darzycie, radość współżycia nie jest niestety jedyną gwarancją Waszej płodności;
  • Jeśli Twój partner ma własne potomstwo w innym związku nie świadczy to o tym, że nadal może mieć je z Tobą;
  • Zarówno Ty jako kobieta, jak i On jako mężczyzna tak samo jesteście odpowiedzialni za to, czy możecie mieć dzieci, czy też nie;
  • Na początku leczenia lekarz przeprowadzi z Wami wywiad, który jest podstawą dalszych jego działań, udzielacie wówczas szczerych i prawdziwych informacji. Nie ma tutaj miejsca na fałszywą dumę, obawy, że moje informacje mogą przedstawić mnie w niekorzystnym świetle;
  • Lekarz przeprowadza również badanie ginekologiczne, prosi partnerów o wnikliwą samoobserwację, na przykład może poprosić Ciebie o zapisywanie zmian, które zachodzą w Twoich miesiączkach. Zapisy mają dotyczyć przede wszystkim długości trwania miesiączki, temperatury Twojego ciała. Te informacje są niezwykle istotne, dlatego tego rodzaju rejestr, jeżeli zostaniesz o niego poproszona, powinnaś prowadzić skrupulatnie;
  • Twój partner powinien poddać się badaniu swojego nasienia, aby lekarz miał pełny obraz Waszej zdolności do posiadania dziecka;
  • Pamiętaj, że wszystkie informacje, które przekazujecie lekarzowi, położnej razem czy w czasie indywidualnych rozmów nigdy nie zostaną ujawnione, nawet Twojemu partnerowi, bowiem wszystkich, podkreślam wszystkich pracowników medycznych obowiązuje tajemnica zawodowa;
  • Leczenie bezpłodności wymaga cierpliwości z Waszej strony. Jest często długie, wiele razy powinniście wtedy poddawać się specjalistycznym badaniom. Zachowajcie wówczas konieczny spokój, gdyż Wasza wytrwałość zostanie nagrodzona, to nie mrzonki, że współczesna medycyna skutecznie leczy bezpłodność;
  • Najważniejsze – wszystkie zalecenia lekarskie, jak chociażby sposób przyjmowania leków czy termin następnej wizyty – powinny być przez Was ściśle przestrzegane, gdyż niestosowanie się do nich może nieodwracalnie zniszczyć efekty leczenia.

Leczenie niepłodności

Zależy w dużej mierze od rozpoznania jej przyczyn. Tak, więc możecie być poddani leczeniu zachowawczemu, co w praktyce oznacza przyjmowanie leków hormonalnych, a także stosowanie wobec Was psychoterapii lub Waszego uczestnictwa w zajęciach terapii seksuologicznej. Gdy istnieją ku temu powody lekarz może Wam zaproponować zastosowanie metody sztucznego zapłodnienia lub operacyjnego sposobu skorygowania pewnych wad rozwojowych. Zapłodnienie poza ustrojowe to niewątpliwy postęp medycyny, tym bardziej, że jeśli nasienie Twojego męża jest prawidłowe, oczekiwane przez Was dziecko będzie tylko Wasze. Jeśli ta metoda dania życia nie kłóci się z Twoim wyznaniem, możesz tak jak większość małżeństw z niej skorzystać.

Adopcja dziecka

To jeszcze inny sposób realizacji marzeń o swoim dziecku. Sposób nie ukrywajmy niezmiernie trudny, który jest sprawdzianem odpowiedzialności rodziców. Gdyż w tym przypadku nie wystarczą ich potrzeby rodzicielskie, czy gotowość niesienia ciepła i pomocy osieroconemu dziecku, obydwoje muszą być przekonani, że potrafią zaakceptować i pokochać adoptowane dziecko, uczynić siebie jego prawdziwymi rodzicami.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl