BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: ZapytajPolozna.pl Przygotowanie do porodu

Przed porodem jedną z istotnych spraw, które zaprzątają głowę przyszłym mamom jest wybór odpowiedniego szpitala. Ważne jest, aby maluszek bezpiecznie się urodził, a one same były pod dobrą opieką. Dlatego, kładą nacisk na to, aby zapewniono im profesjonalną opiekę medyczną i komfort. Dla przyszłych mam i nie tylko - garść ciekawych faktów.

Większość z nas zapewne słyszała o wieloletniej akcji „Rodzić po ludzku”. Chciałabym jednak napisać kilka zdań o systemie akredytacji dla szpitali i rankingu dla szpitali. Wszystko to ma służyć poprawie jakości wykonywanych usług medycznych i bezpieczeństwu pacjenta. Być może będzie to pomocna wiedza nie tylko dla przyszłych mam, ale także innych pacjentów szpitali.

Ostatnio w medycznym środowisku głośno było o finale Rankingu Szpitali. Był on organizowany po raz 14. Wybór 100 najlepszych szpitali to zwieńczenie całego projektu edukacyjnego pod nazwą Bezpieczny Szpital Przyszłości, który promuje bezpieczeństwo w szpitalach prywatnych i publicznych poprzez edukację personelu oraz dostarczanie wiedzy na temat przeciwdziałania zdarzeniom niepożądanym.

 

Akredytowane szpitale wzięły udział w rankingu, który na podstawie wnikliwej ankiety, pozwolił wybrać 100 najlepszych. Ogłoszony 14 grudnia ranking prezentuje najlepsze placówki w kraju, które spełniają wiele zróżnicowanych wytycznych, w tym m.in. skuteczność leczenia, jakość obsługi i komfort pobytu pacjentów. Więcej na temat rankingu i setki wyróżnionych szpitali przeczytacie tutaj.

 

Wśród bardzo wielu kryteriów, które było brane pod uwagę, było pytanie dotyczące stosowania w szpitalu elementów wyposażenia z powierzchnią przeciwdrobnoustrojową (w tym m.in. z wykorzystaniem miedzi). Te placówki, które korzystają z tego rozwiązania, były dodatkowo premiowane w rankingu. Szpital, który  wprowadził takie rozwiązania na swoim oddziale, MCZ Lubin otrzymał nagrodę za innowacyjność oraz wysokie ósme miejsce w ogólnym zestawieniu (a drugie w woj. dolnośląskim). W styczniu 2017 roku uruchomiono w nim sale operacyjne wyposażone w sprzęt medyczny i przedmioty posiadające powierzchnie dotykowe z miedzi. Sprzęty z powierzchniami z miedzi Cu+ zainstalowały też m.in. Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne w Szczecinie (28 miejsce w rankingu i 2 miejsce wśród szpitali onkologicznych) oraz Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie (42 pozycja). Więcej o szpitalach, które mają takie rozwiązania na oddziałach pisałam tutaj.

 

O tym, że miedź pomaga zwalczać bakterie, grzyby oraz wirusy – pisałam już wcześniej. Jeszcze jedna refleksja. Warto wykorzystywać miedź Cu+ , bo między innymi ze względu  na złożony mechanizm oddziaływania miedzi na drobnoustroje są małe szanse, aby te się na nią uodporniły.

 

To ważne,  ponieważ WHO alarmuje, że wchodzimy w erę postantybiotykową. Ocenia się, że obecnie około 70 proc. bakterii wywołujących infekcje w szpitalach jest odporne na przynajmniej jeden antybiotyk.1 Tym bardziej, dbałość i profilaktyka ze strony szpitala, o tą sferę jest istotna.

- Szpitale przerabiały już wszystko: od nanosrebra przez Corian po rozwiązania, które miały redukować liczbę drobnoustrojów, ale okazywały się mało skuteczne. Miedź wydaje się być dobrym uzupełnieniem standardowych procedur utrzymania higieny i aseptyczności środowiska szpitalnego – mówił podczas wrocławskiej konferencji Bezpieczny Szpital Przyszłości dr  med. Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

 

Dla wnikliwych więcej informacji na stronie cuplus.pl.

Przypisy:

  1. Centrum badawcze GSF: Zestresowane bakterie – zbyt duża ilość antybiotyków w środowisku, Mensch und Umwelt 2006, z. 2.

Współpraca z Europejskim Instytutem Miedzi


ZapytajPolozna.pl
portal dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl