Jaka powinna być dieta kobiety w ciąży? W jakie witaminy powinna być bogata?
Czy sposób odżywiania zmienia się w czasie kolejnych miesięcy ciąży?
Na samym początku ciąży żadna kobieta nie odżywia się idealnie. Zwłaszcza we wczesnej ciąży, kiedy często nękają ją dolegliwości poranne i brak apetytu.
Dieta a witaminy w ciąży
Często z tego, co zjesz niewiele zostaje w twoim żołądku, wiec trudno mówić o odpowiednim odżywianiu i wartościach witaminowych tego, co jesz. Dlatego szczególnie w tym okresie, powinnaś przyjmować witaminy. Żadna dieta nie zastąpi ich dobrego działania, bo wiesz, co tak naprawdę dzieje się z przyjmowanym przez Ciebie pokarmem. Najlepiej notuj wszystko, co jesz.
W ten sposób łatwiej wychwycisz błędy i ulepszysz swój jadłospis, a także będziesz miła lepsze rozeznanie w tym, co przyprawia Cię o mdłości. Jedz proste, naturalne posiłki, unikaj konserw, a także nieświeżych potraw, oczywiście zero używek, papierosów i alkoholu prze całą ciążę. Z tego względu, że nie masz stuprocentowej pewności na temat stopnia przyswajania odżywczych walorów tego, co jesz powinnaś przyjmować witaminy. Dlaczego, po pierwsze z prowadzonych badań wynika, że u dzieci kobiet, które przyjmują preparaty witaminowe zawierające kwas foliowy znacznie rzadziej zdarzają się wady rozwojowe, na przykład rozszczep cewy nerwowej.
Po drugie, i to również dobra wiadomość dla ciebie, przyjmowanie witamin, a w tym B6 minimalizuje Twoje poranne nudności.
Dobry preparat witaminowy powinien zawierać:
- Nie więcej niż 4000 jednostek witaminy A;
- 400 do 600 jednostek, (mcg, czyli mikrogramów - jednostka miary równa 1/1000 000 grama);
- 250 mg wapnia, ale jeśli nie przyjmujesz wystarczającej ilości wapnia z pożywienia, będziesz potrzebowała uzupełnienia wapnia do wielkości 1200 mg;
- 30 mg żelaza;
- 80 mg witaminy C;
- 15 mg cynku;
- 2 mg miedzi;
- 400 jednostek witaminy D;
- 15 mg witaminy E;
- 1,4 witaminy B1 (zwaną tiaminą);
- 1,4 mg ryboflawiny, należącej do grupy witamin B;
- 18 mg niacyny, należącej do grupy witamin B;
- 2,6 mg witaminy B12.
Właśnie takie ilości witamin powinnaś odnaleźć na etykiecie preparatu witaminowego, który masz zamiar przyjmować.
Niektóre preparaty mogą również zawierać:
- magnez,
- fluorek,
- biotynę (witaminę H),
- fosfor,
- kwas pantotenowy.
Nie bierz żadnych innych preparatów ze składnikami odżywczymi niż te stworzone specjalnie dla kobiet w ciąży bez zgody twojego lekarza. Pamiętaj, że lepiej przyswajane przez Twój organizm w czasie ciąży są tabletki powlekane.
W niektórych wypadkach żelazo zawarte w preparatach witaminowych może powodować zaparcia lub biegunkę. Jeśli tak się dzieje, powinnaś pomyśleć nad zmianą preparatu, w przypadku, którego żelazo będzie się lepiej wchłaniać przez Twój organizm.