BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska

Niepłodność została zakwalifikowana przez WHO, jako choroba społeczna/cywilizacyjna, dotykająca co piątą parę w Polsce. Ze względu na to, że problem ten występuje coraz częściej, w naszym kraju działa kilkadziesiąt klinik, które zajmują się leczeniem niepłodności i pomagają w staraniach o dziecko.

W zależności od tego, jaką przyczynę choroby zdiagnozuje lekarz, metoda leczenia jest dobierana indywidualnie. Dlatego na samym początku warto zadbać o to, aby udać się do specjalisty od niepłodności, który w możliwie najszybszy sposób zdiagnozuje, gdzie leży problem. Metod leczenia niepłodności jest bardzo dużo, wręcz coraz więcej. Każda z nich dobierana jest indywidualnie do problemu, jaki spotyka parę.

Jakie są dostępne metody lecenia niepłodności? Poniżej przedstawiam najpopularniejsze dziś metody leczenia niepłodności.

Leczenie hormonalne

Może mieć miejsce zarówno w przypadku kobiety, jak i mężczyzny. Leczenie hormonalne stosuje się wtedy, gdy kobieta ma problem z owulacją, występują zaburzenia miesiączkowania, bądź zmaga się ona z problemem nadmiaru, albo niedoboru hormonów, odpowiedzialnych za zajście i donoszenie ciąży. W przypadku mężczyzn hormony stosowane są, gdy jakość plemników jest niezadowalająca i może mieć wpływ na niemożność zajścia w ciążę.

Leczenie hormonalne może trwać kilka miesięcy i polega na podawaniu chorej osobie hormonów w formie tabletek albo zastrzyków. Regularnie albo w określone dni cyklu – w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego. W zależności od problemu, z jakim zmaga się pacjent, do leczenia mogą być użyte inne hormony. Na przykład do stymulacji owulacji są stosowanie między innymi antyestrogeny, do endometriozy antygonadotropowy Danazol, a przy problemie z torbielami na jajnikach stosuje się np. hCG lub FSH.

Leczenie chirurgiczne

Czasami kobieta albo mężczyzna wymaga specjalistycznego zabiegu, aby móc starać się o dziecko. W przypadku kobiet zazwyczaj miejsce ma udrażnianie jajowodów, usuwanie torbieli na jajnikach, mięśniaków na macicy, czy usuwanie zrostów. W przypadku mężczyzn usuwa się blizny, które powstały po usunięciu żylaków powrózków nasiennych. Operacyjnie można udrożnić przewód wytryskowy, który odpowiedzialny jest za odpowiedni przepływ plemników.

Leczenie chirurgiczne nie zawsze da pewność, że po dobrze wykonanym zabiegu para będzie mogła zajść w ciążę. Zazwyczaj zabieg chirurgiczny to dopiero pierwszy etap leczenia niepłodności.

Inseminacja

Inseminacja wykonywana jest u kobiet, które mają problem z owulacją, a u mężczyzn w przypadku słabej jakości plemników. Jeżeli lekarz nie może ustalić przyczyny niepłodności (tzw. niepłodność idiopatyczna), para może spróbować leczenia metodą inseminacji, jednakże kobieta musi mieć drożne jajowody.

Inseminacja polega na początkowym leczeniu hormonalnym, aby owulacja przebiegała prawidłowo. W trakcie owulacji mężczyzna oddaje nasienie, które należy wypłukać, aby wyodrębnić jedynie ruchliwe i zdrowe plemniki. Następnie są one wstrzykiwane do wnętrza macicy. Jeżeli pierwsza próba nie powiedzie się, inseminacji można dokonać do maksymalnie 5 prób.

In-vitro

Metoda ta stosowana jest w najtrudniejszych przypadkach, czyli jeżeli męskie plemniki są słabej jakości, a kobieta np. nie ma jajowodów, choruje na endometriozę, albo ma problem z policystycznymi jajnikami. Kiedy nie można ustalić przyczyny niepłodności, również lekarze proponują pacjentom metodę in-vitro.

In-vitro zwane jest inaczej zapłodnieniem pozaustrojowym, ponieważ od kobiety pobiera się komórkę jajową, od mężczyzny plemniki, a następnie plemniki łączy się z komórką jajową. Tak przygotowany zarodek przenosi się do macicy. Są różne metody zapładniania komórki jajowej. Oprócz klasycznego zapłodnienia in-vitro, istnieje także docytoplazmatyczna iniekcja plemników ICSI oraz docytoplazmatyczne podanie morfologicznie wyselekcjonowanych plemników IMSI.

Statystyki pokazują, że około 60-70% par, które stosują jako metodę leczenia niepłodności właśnie in-vitro – zostają rodzicami. Nie jest to jednak najtańsza metoda leczenia niepłodności. Trzeb wziąć pod uwagę, że oprócz samej procedury in-vitro kosztem są także leki hormonalne oraz leki do stymulacji.

Naprotechnologia

Jest to metoda, która polega na prowadzeniu bardzo dokładnych obserwacji organizmu kobiety tj. temperatury, śluzu szyjki macicy, samopoczucia i cyklu miesiączkowego. Jest to naturalna, nieinwazyjna metoda, akceptowana przez Kościół katolicki. Po dogłębnej obserwacji i analizie lekarz może zdiagnozować przyczynę niepłodności i zlecić leczenie hormonalne albo chirurgiczne.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl