Zaparcia są bardzo częstym objawem w czasie ciąży – cierpi na nie ponad 50% przyszłych mam. Spowodowane są przez hormony ciążowe spowalniające proces trawienia i osłabiające pracę jelit.
Zaparcia potęguje ponadto zwiększający się ucisk rosnącej macicy na odbyt. Dla większości kobiet zaparcia nie są poważnym problemem zdrowotnym, chociaż zdecydowanie uprzykrzają życie.
Sposoby walczenia z zaparciami
- Powinnaś zacząć od konsultacji z lekarzem, ponieważ do zaparć mogą się także przyczyniać niektóre preparaty zawierające żelazo. Po konsultacji lekarz może zaproponować Ci inny środek, który nie będzie na Ciebie tak działał.
- Unikaj ciężkostrawnych i tłustych potraw.
- Jedz dużo produktów zawierających błonnik – pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, musli, a także dużo owoców i warzyw (zalecana dzienna dawka błonnika jest równa zawartości błonnika w kilogramie owoców lub warzyw).
- Unikaj picia zwykłej herbaty – zastąp ją herbatkami ziołowymi (pamiętaj, że powinnaś ich picie skonsultować z lekarzem), lub owocowymi.
- Pij dużo niegazowanej wody, soków warzywnych i owocowych (pierwszą szklankę wypijaj zawsze na czczo, może to być np. woda z miodem lub z cytryną).
- Zrezygnuj z czekolady – ma właściwości zapierające.
- Mogą Ci pomóc także suszone owoce: śliwki, morele, figi, rodzynki a także maślanka czy siemię lniane. Możesz każdego dnia wieczorem namaczać trochę owoców i rano wypijać wywar na czczo – powinien pomóc na zaparcie.
- Ruszaj się – uprawiaj gimnastykę, chodź na spacery – nawet półgodzinny, codzienny spacer powinien pomóc w złagodzeniu objawów.
Pamiętaj o tym, że nie powinnaś decydować się na samodzielne stosowanie jakichkolwiek środków przeczyszczających lub ziołowych mieszanek bez konsultacji z lekarzem.
Artykuł pochodzi ze strony nivena.pl