BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Sex w ciąży

Czy powinnam współżyć w czasie ciąży, jaki to ma wpływ na dziecko?

Nie ma wątpliwości, że Twoje współżycie z mężem w czasie ciąży ulegnie zmianie, co nie oznacza, że nie możecie się kochać i czerpać radości ze zbliżenia.

Częstotliwość zbliżeń jest sprawą indywidualną, a chęć na nie zależy w dużej mierze od zachodzących w Twoim organizmie zmian hormonalnych. Chociaż istnieją znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi parami, seksuolodzy odkryli pewne prawidłowości, które charakteryzują każe trzy miesiące ciąży.

Często, więc występuje spadek zainteresowania seksem na samym początku ciąży, Twoje libido może wtedy wyraźnie spadek i twój brak ochoty na zbliżenie z partnerem nie jest czymś szczególnym, ani nietypowym. Jesteś zmęczona, przeszkadzają Ci nudności, a Twoje piersi są bolesne. To naprawdę nie sprzyja zbliżeniom i jeśli jesteś zmęczona to po prostu zrezygnuj z cielesnych przyjemności w tym okresie. Część kobiet odczuwa jednak wzmożony popęd seksualny, a to, dlatego, że zmiany hormonalne, jakie dokonują się w ich organizmach powodują przekrwienie i nadwrażliwość narządów płciowych.

Dla niektórych szczególna wrażliwość piersi staje się źródłem wielu przyjemnych doznań. Zainteresowanie współżycie rośnie zazwyczaj w następnych trzech miesiącach ciąży, w tzw. drugim trymestrze. Zarówno Ty jak i twój partner zdążyliście się już przyzwyczaić do nowej sytuacji zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

W miarę zbliżenia się porodu, czyli w trzecim trymestrze, Twój rosnący brzuch staje się rzeczywistością przeszkodą, dlatego najczęściej sprawy seksu odkładacie na czas po porodzie. Również trudno wam się skoncentrować na czymś innym niż na mającym wkrótce nastąpić szczególnym wydarzeniu, przyjściu Waszego dziecka na świat. Pamiętajcie o tym, ze sprawą naturalną jest to, że nie tylko pociąg fizyczny, ale i przyjemność związana ze współżyciem słabnie wyraźnie w czasie ciąży. Innymi słowy w tym szczególnym okresie para zupełnie inaczej podchodzi do spraw seksu.

W takim razie do braku zainteresowania partnerem należy podchodzić jako do naturalnej kolei rzeczy. Tak po prostu w niektórych przypadkach musi być. Niestety wielu lekarzy podchodzi do kwestii współżycia w czasie ciąży w sposób bardzo tradycyjny. Oznacza to, że lekarze nie informują pacjentki ani jej partnera o tym, jakich zmian mogą się spodziewać w tym szczególnym dla nich okresie.

Siłą rzeczy powoduje to wiele wątpliwości, obaw i niepokojów. Dlatego powinnaś lub powinniście otwarcie zapytać lekarza o sprawy współżycia, powiedzieć mu szczerze o swoich obawach. Udzielona informacja pozwoli Wam zupełnie inaczej traktować zmiany we współżyciu, jakich doświadczacie, pozwala, co najważniejsze pozbyć się obaw i wątpliwości.

Wiele zmian psychicznych może wpłynąć na wzajemne pożądanie i samą przyjemność współżycia, może zaznaczmy wpłynąć zarówno pozytywnie jak i negatywnie.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl