BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Wyprawka

Planując zakupy dla oczekiwanego maleństwa warto do spisu dodać chustę do noszenia. Co to jest chusta? Najprościej – to kawałek materiału przeznaczony do wygodnego i bezpiecznego noszenia dzieci.

Dostępne są chusty zakładane na jedno ramię – zszyte lub spięte kółkami oraz chusty długie, które wiąże się wokół siebie tak, aby rozkładały ciężar na dwa ramiona. Nosi się się w nich dzieci w zależności od ich wieku - w pozycji kołyski lub pionowo brzuszkiem do brzuszka, na biodrze albo na plecach.

Umieszczenie malucha w chuście jest po prostu wygodne, pozwala ukołysać marudzące dziecko bez bólu rąk, a przy tym nawet wykonać parę drobnych prac domowych czy pobawić się z rodzeństwem płaczliwego niemowlaka. Noszenie redukuje ilość płaczu, pomaga nawiązać więź, czyli zrozumieć małe dziecko, co w znaczący sposób wzmacnia pewność siebie samego opiekuna.

Nosząc wspieramy rozwój emocjonalny naszego dziecka, ponieważ oferujemy mu niezbędną dla niego bliskość, która daje poczucie bezpieczeństwa (dziecko słyszy bicie serca, jest kołysane rytmem kroków czy oddechu noszącego).

Chusta pozwala także na kołysanie i bujanie, do którego dziecko przyzwyczaiło się pływając dziewięć miesięcy w wodach płodowych, a przez to wspieramy jego rozwój fizyczny. Stymulacja błędnika, jaką daje delikatny ruch podczas noszenia w chuście wspomaga rozwój zmysłu równowagi, więc i zdolności psychomotorycznych.

Natomiast obserwacja świata z wysokości osoby dorosłej i uczestnictwo w codziennych czynnościach, wpływa pozytywnie rozwój umysłowy niemowlęcia, gdyż stymuluje jego układ nerwowy.

Zdrowe dzieci można nosić w chuście z praktycznie od urodzenia – a jeszcze lepiej określić tę granicę od momentu kiedy rodzice czują się na siłach, aby umieścić swoje maleństwo w chuście.

Prawidłowo zawiązana chusta jest bezpieczna dla maluszka: otula je więcej niż jedną warstwą materiału, który odpowiednio podtrzymuje plecy i główkę dziecka oraz krzyżuje się pod pośladkami i udami, układając jego nóżki w bezpiecznej pozycji.

Ponadto, większość współczesnych chust wiązanych jest tkana specjalnym skośno-krzyżowym splotem, zapewniającym lekką ściągliwość diagonalną materiału, a przez to optymalne podtrzymanie i rozłożenie ciężaru dziecka.

Przeciwwskazaniem do noszenia w pozycji poziomej (pozycja kołyski) jest dysplazja bioder i silny refluks – w pozycjach pionowych „brzuszkiem do brzuszka „nie ma tego problemu, gdyż nóżki dziecka przyjmują naturalną pozycje: są lekko odwiedzione i ugięte, a pionizacja zapobiega nadmiernemu ulewaniu.

Wszelkie nieprawidłowości w rodzaju silnej asymetrii lub wzmożonego/obniżonego napięcia mięśniowego wymagają konsultacji z lekarzem – dopuszczalne jest noszenie w przypadku takich schorzeń, jednak odpowiednią bezpieczną pozycję powinien dobrać specjalista.

Potrzeba bycia noszonym to jedna z podstawowych i naturalnych potrzeb dziecka, wynikających z tego, że pod względem rozwoju fizycznego człowiek rodzi się jako fizjologiczny wcześniak i wymaga ciągłej opieki, a więc przebywania po opieką rodziców do czasu osiągnięcia samodzielności.

Noszenie daje solidny bezpieczny fundament pod przyszły jego rozwój i gotowość do dostosowania się do granic wyznaczonych przez rodzinę i społeczeństwo w przyszłości.

Małgorzata Garkowska

Klub Kangura

http://www.klubkangura.com.pl


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl