BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Pokój dla dziecka

W jaki sposób uchronić dziecko przed ewentualnymi upadkami na meble lub zderzeniami z nimi?

Sytuacje upadku dziecka na mebel lub zderzenia z nim są trudne do przewidzenia. Dlatego dobierając meble do pokoju dziecięcego starajcie się, aby nie miały ostrych kantów.

W innych pokojach również powinniście zabezpieczyć meble, stosując dostępne w sklepach zarówno meblowych jak i dziecięcych nakładki na kanty lub inne zakończenia mebli. Nakładki są gumowe i produkuje się je w różnych kolorach.

Ważne jest również to, aby meble były w miarę możliwości przymocowane do ścian specjalnymi śrubami. Starajcie się, aby pod oknami nie stało nic, na co malec mógłby się wspiąć i stanąć na parapecie. Jest to bardzo niebezpieczne.

Szuflady powinny być również zabezpieczone przed ewentualną ciekawością dziecka, która skłania go do ich wyciągania, często na swoje nóżki lub głowę.

Unikamy kładzenia obrusów na stół, dziecko może go ściągnąć wraz ze znajdującymi się na nim rzeczami.

Na regałach, półkach nie stawiamy, chwiejnych, porcelanowych bibelotów a także niezabezpieczonych kryształów, które w trakcie rozbicia rozpadają się na miliony malutkich kryształków i są bardzo niebezpieczne.

Kontakty elektryczne powinny być zabezpieczone specjalnymi nakładkami, dziecko lubi wkładać różne przedmioty nie tylko do buzi, ale i do intrygujących go niezmiernie otworów w ścianie.

Podobnie postępujemy w kuchni, zabezpieczamy ją przed pomysłami dziecka w sposób przemyślany. Oprócz tego, że na przykład - zabezpieczysz osłonkami kanty i narożniki, zablokujesz szuflady, koniecznie powinnaś kupić osłonkę na przednią część kuchenki gazowej lub elektrycznej. Jak wiadomo, życie toczy się w kuchni, w sercu domu.

Kuchnia jest fascynująca dla małego dziecka, ale i groźna, więc wszystko trzeba uczynić, aby dziecko w niej było bezpieczne. Tak, więc kuchenkę powinnaś zabezpieczyć specjalną kratką lub płytą, żeby malec nie mógł zrzucić na siebie gorących garnków. Jeśli jej nie masz, podczas gotowania i smażenia nie używaj tylnych palników. Uchwyty rondli i patelni zawsze skieruj do tyłu.

Kiedy sadzasz dziecko w wysokim krzesełku, zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. W krzesełku dziecko jeżeli jest ustawione w bezpiecznym miejscu, zapięte pasami i ma czym się bawić. Może na moment zostać samo. Samego dziecka nie zostawiaj w pokoju.

Gdzie może gdzieś się wspiąć, coś na siebie zrzucić itd.

Zabezpieczenia do kontaktów, na szafki, szuflady można nabyć w sklepie z artykułami dla maluchów.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl