BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Karmienie piersią

Nie jesteś pewna, czy laktacja jest w porządku i masz odpowiednią ilość mleka? Poznaj 9 wskazówek, które pomogą rozkręcić produkcję mleka w piersiach, aby Twój Maluch nie był głodny.  

Często na początku przygody z laktacją świeżo upieczone mamy mówią: “nie mam pokarmu”.  Natura wymyśliła to tak, że pierwsze mleko, tak zwana “siara”, pojawia się w bardzo małej ilości - ok. 2- 5 ml na porcję. Spokojnie, TYLE WYSTARCZA noworodkowi, który się urodził.

W jego układzie pokarmowym pojawia się istna rewolucja. Oto ssie pokarm, musi go strawić i zgłosić się do jedzenia ponownie. Wcześniej, gdy dziecko było w macicy, to trenowało połykanie pijąc płyn owodniowy. Natomiast resztę wartości odżywczych otrzymywało za pomocą krwi płynącej przez pępowinę.

Z każdym dniem żołądek dziecka się powiększa. Kulminacyjny moment, to jest nawał. Kiedy się pojawia? To kwestia bardzo indywidualna. W teorii można się go spodziewać między 3-6 dobą. Dokładnie kiedy się pojawi zależy od tego jak często przystawiany jest noworodek do piersi, jaki był sposób narodzin dziecka (poród siłami natury czy cięcie cesarskie).

Niemniej czasami nawał nie jest tak spektakularny. Przechodzi niemal niezauważony.

Pierwsze dni, a waga dziecka

W pierwszych dobach dzieci ubywają na wadze. Fizjologicznie utrata masy ciała to maksymalnie 10%. Często przy 8% pojawia się apel by przyjrzeć się karmieniu piersią i zadbać by pory jedzenia były częste.  Noworodek w ciągu pierwszych 2 tygodni powinien wrócić do masy urodzeniowej. Jeśli to nie następuje, pojawiają się przesłanki, że mleka w piersiach jest niewystarczająca ilość, to warto poznać wskaźniki skutecznego karmienia piersią.

Oprócz tego warto spotkać się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym i poszukać wsparcia.

Co może pomóc by zwiększyć produkcję pokarmu kobiecego?

  • Konsultacja z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym - taka wizyta trwa około 60 minut, czasami dłużej. Przeprowadzany jest dokładny wywiad z kobietą i badane są piersi, badane i ważone jest dziecko. W trakcie wizyty odbywa się też karmienie piersią. W trakcie takiej wizyty można rozwiać swoje wątpliwości, skorygować technikę karmienia, poznać nowe pozycje karmienia piersią.

  • Częste karmienie piersią - noworodki i niemowlaki, które są na początku mlecznej przygody, potrzebują częstych karmień. W okresie stabilizacji laktacji dziecko może zgłaszać się do piersi nawet 10 czy 12 razy w ciągu doby. Patrząc z innej strony jeśli jest dziecko, które tylko by spało i spało to wtedy TRZEBA WYBUDZIĆ na karmienie. W okresie stabilizacji laktacji mówi się o karmieniach na żądanie, ale nie rzadziej niż co 3 godziny. Jeśli przerwa zbliża się do 3 godzin należy wybudzić dziecko na karmienie.

  • Karmienie nocne na wagę złota - pozwala na utrzymanie hormonu prolaktyny na właściwym poziomie, zresztą w nocy i nad ranem jest go więcej. Jako ciekawostkę powiem, że około 20% prolaktyny dostaje się do układu krążenia dziecka.(1) Nocne karmienie jest szczególnie ważne, jeśli laktacja nie jest ustabilizowana, a dziecko nie przybiera prawidłowo na wadze.

  • Aktywność dziecka przy piersi - należy zwrócić uwagę jak zachowuje się dziecko przy piersi. Czy przystawia się prawidłowo? Z jaką częstotliwością je? Czy jest aktywne? Ile trwa karmienie piersią? Są dzieci, których czas spędzony przy piersi to 10 minut, a innych to 40 minut. Ważne jest by w trakcie tego czasu dziecko jadło. Inaczej jeśli nie je, to mówimy o przytulaniu, a nie jedzeniu. Jeśli dziecko przysypia przy piersi należy je wybudzać i aktywizować. Czasami pomaga zmiana piersi. Czasami dotknięcie palcem po żuchwie dziecka, pod jego brodą, albo masowanie rączek czy stópek. Trzeba znaleźć taki sposób by dziecko podjęło ponowną aktywność i zaczęło pobierać pokarm z piersi.

  • Sesje z laktatorem i dokarmianie własnym pokarmem - jeśli są przesłanki, że pokarmu jest mało. Bywa, że dzieci nie są wystarczająco aktywne przy karmieniu piersią. Warto wtedy rozpocząć stymulację laktatorem, a pobrany pokarm z piersi może być idealnym rozwiązaniem, żeby dokarmić dziecko. Możesz przeczytać więcej o stymulacji laktatorem

  • Preparat wspomagający laktację - Jeśli pojawia się myśl o herbatce laktacyjnej warto przez zakupem poznać jej skład, tu przeczytasz o tym, na co warto zwrócić uwagę w składzie herbatek laktacyjnych. Jeśli nie herbatka laktacyjna to co innego? Są preparaty, które są przebadane i mają dobry wskaźnik jeśli chodzi o zwiększenie produkcji mleka mamy. Udokumentowane działanie ma formuła Lactanell (zawiera ekstrakt ze słodu jęczmiennego). Preparat, który ma tak przygotowany słód jęczmienny chroni jak najwięcej beta-glukanu, który uczestniczy w procesie tworzenia pokarmu kobiecego. Stymuluje on komórki przysadki do produkowania większej ilości prolaktyny, która jest jednym z najważniejszych składników kompleksu laktogennego i jest kluczowa dla procesu produkcji mleka w gruczołach piersiowych.

W klasyfikacji profesora Hale’a, który opracował leksykon leków w trakcie laktacji słód jęczmienny został uznany za bezpieczny. Przeciwwskazaniem do stosowania słodu jęczmiennego jest celiakia.

 

LaktacjaKarmieniePiersia

  • Bez smoczkowo - w okresie kiedy stabilizuje się laktacja, bądź kiedy trzeba ją rozkręcić, to smoczek powinien odejść w odstawkę. Stosowanie smoczka może wpłynąć na częstotliwość karmień i ich długość. Jeśli laktacja się ustabilizuje, pokarmu będzie wystarczająca ilość, dziecko będzie dobrze przybierać na wadze, to pojawia się zielone światło dla wprowadzenia smoczka.

Amerykańska Akademia Pediatrii nie zaleca stosowania smoczków w okresie pierwszych 3-4 tygodni życia dziecka.

  • Wsparcie - kluczowe jest znalezienie wsparcia. Osoby, której można powiedzieć co się czuje, a ona nie będzie udzielać "złotych rad". Czasami jest tak, że po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość i przeczekać z dzieckiem aktywnym przy piersi przez kryzys laktacyjny. Więcej o kryzysie laktacyjnym pisałam tutaj.

  • Mama karmiąca powinna zadbać o siebie - ten punkt najprawdopodobniej powinien znaleźć się na szczycie listy. Żeby pokarm wypłynął  z piersi potrzebna jest oksytocyna, która uwalnia się w momencie kiedy kobieta karmiąca czuje się zrelaksowana i bezpieczna. Dlatego ważne jest zadbanie o komfort psychiczny. Czasami, żeby tak się stało potrzebna jest rozmowa ze specjalistą np. Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, który potwierdzi, że wszystko jest w porządku i tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość. A także rozpisze zalecenia na najbliższe dni jak wspomagać produkcję pokarmu. Może pomóc też rozmowa z inną karmiącą mamą, która będzie wsparciem w tym trudnym okresie.

Podsumowując wspomaganie laktacji

Pokarm kobiecy się zmienia w trakcie trwania laktacji. Dostosowuje się do potrzeb noworodka, niemowlaka i dziecka. Czasami trzeba być bardzo czujnym, żeby nie przegapić momentu, kiedy trzeba bardziej aktywizować dziecko i zadziałać "od środka" organizmu kobiety karmiącej by pokarmu było więcej. Dlatego warto poznać wskaźniki skutecznego karmienia piersią. To już temat na kolejny artykuł.

  1. https://www.physiology.org/doi/full/10.1152/physrev.2000.80.4.1523

Partnerem wpisu jest marka Femaltiker


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl