U malutkich dzieci do około drugiego roku życia objawy alergii pokarmowej będą występować ze strony przewodu pokarmowego.
Do nich zaliczamy: kolki jelitowe, bóle brzucha, biegunki, niedobór masy ciała, krwawienia z przewodu pokarmowego.
Mogą również wystąpić objawy na skórze w postaci: pokrzywki, swędzenia (dziecko często się drapie wręcz do krwi). Odczyn alergiczny może manifestować się ze strony układu oddechowego: poprzez napady duszności, albo układu nerwowego: drażliwość, płaczliwość.
U dzieci najczęściej występuje alergia na białko mleka krowiego.
Kobieta, która karmi piersią nie potrzebuje w swojej diecie mleka. Dlatego jeżeli pojawią się jakieś objawy nietolerancji mleka u dziecka należy wycofać mleko z diety matki. W tym momencie będzie konieczne uzupełnienie białka i wapnia.
Może zdarzyć się jednak, że nie zjesz np. jajecznicy, którą będzie przyrządzał Twój partner, ale w kuchni będzie się unosić jej zapach. A w tym pomieszczeniu będzie również dziecko. Jeżeli jest uczulone na jajka niestety przez wdychanie tego zapachu mogą wystąpić u dziecka objawy alergii.
W przypadku wykrycia u dziecka alergii pokarmowej najlepszą metodą jest eliminowanie niektórych produktów z diety matki. Należy zwrócić uwagę, że alergia pokarmowa u dziecka w pierwszym roku życia jest trudna do wykrycia. Możemy stwierdzić, że dziecko ma alergię poprzez zbadanie we krwi poziomu przeciwciał z serii IgE. Podwyższony poziom będzie nam potwierdzał naszą tezę. Natomiast nie możemy zbadać odczynów alergicznych na poszczególne produkty. Dopiero jak dziecko skończy roczek.
Dlatego uważna obserwacja mamy może wiele powiedzieć lekarzowi.
Możesz spotkać się z takimi dwoma terminami:
- Nietolerancja pokarmowa
Występuje wtedy kiedy dziecku zaszkodził pokarm, ale nie ma odpowiedzi immunologicznej (czyli nie jest podwyższony poziom przeciwciał IgE)
- Alergia pokarmowa
Mówimy o niej wtedy kiedy stężenie przeciwciał IgE jest podwyższone