Mleko, które jest wytwarzane w Twoim organizmie po urodzeniu dziecka podlega w ciągu dnia licznym zmianom. O których opowiem później.
Nie wiem czy wiesz, ale:
Skład pokarmu będzie inny u kobiety, która urodzi wcześniaka od kobiety, która urodzi noworodka w terminie.
A dlaczego tak się dzieje?
Ponieważ oba te maluchy są w innym momencie rozwoju, a zatem ich potrzeby są różne.
U mamy wcześniaka jest produkowany pokarm z większą ilością:
- Przeciwciał IgA, laktoferyny, białka, tłuszczu, sodu, chloru i witaminy A i E a mniej jest laktozy i witaminy C. Wysokie stężenie przeciwciał utrzymuje się przez 3 miesiące.
Czyli mamy pierwszą zmienność mleka kobiecego, jego skład zależy od czasu trwania ciąży.
A teraz przejdziemy do omawiania zmienności mleka kobiecego w czasie karmienia noworodka. Na początek musimy sobie wyjaśnić termin:
Laktacja
Jest to wytwarzanie mleka, magazynowanie go w piersiach i wypływanie pokarmu. Zaczyna się po porodzie i kończy wtedy kiedy kobieta przestaje karmić piersią.
Kilka okresów laktacji
- siara
- mleko przejściowe
- mleko dojrzałe
A teraz scharakteryzuje każdy z okresów:
Siara
Powstaje pod koniec ciąży w III trymestrze. Wydziela się również po porodzie przez około 3 dni.
UWAGA!
Przez ten czas zwykle mamy panikują, że nie mają pokarmu. Są czasami przerażone, bo obserwują koleżanki, które urodziły wcześniej, że już karmią. Natomiast one NIE MAJĄ pokarmu.
A teraz spróbuje przekonać Ciebie, że jest inaczej. Po porodzie będziesz miała mleko zwane siarą, a wymienna nazwa to młodziwo.
Mleko to jest koloru żółtawego, o gęstej konsystencji.
W porównaniu z mlekiem dojrzałym, które pojawi się później zawiera bardzo dużo:
- Białek
- Witaminy A
- Przeciwciał IgA
- Enzymów
- Soli mineralnych
Mniej:
- Tłuszczów
- Węglowodanów
Siara ma właściwości przeczyszczające, które ułatwiają wydalenie smółki (kupki dziecka).
W pierwszej dobie po porodzie ma największe stężenie przeciwciał, które działają przeciwalergicznie i przeciwinfekcyjnie.
Mleko przejściowe
Występuje między 3 a 5 dobą. Zwykle w tych pierwszych dniach towarzyszy kobiecie tzw. nawał pokarmu. Wtedy dopiero kobieta uświadamia sobie, że rzeczywiście ma pokarm. To mleko charakteryzuje się większą przejrzystością (bardziej wodniste) oraz płynnością. W jego skład wchodzą duże ilości przeciwciał i białek.
Mleko dojrzałe
Wytwarzanie mleka stabilizuje się w okresie 2- 6 tygodni po porodzie. Mleko dojrzałe charakteryzuje się kolorem niebieskawym i jest bardziej przejrzyste. Ma mniej białek niż mleko przejściowe i siara. To natomiast nie jest mniej wartościowe. Niestety niektóre mamy w tym momencie zaczynają dokarmiać dziecko. Argumentują ten wybór tym, że ich mleko jest mniej wartościowe. A to jest nieprawda. Mleko to pod koniec pojedynczego karmienia staje się bardziej gęste, ponieważ zawiera więcej białek i tłuszczów. Wygląd jak również skład mleka ulega zmianie w trakcie karmienia dziecka. Ale o tym dokładniej opisze później.
Zmienność pokarmu tyczy się również pory dnia:
W pokarmie wytwarzanym w godzinach nocnych jest więcej: tłuszczu, żelaza, potasu i sodu.
Mleko również zmienia się w trakcie karmienia dziecka:
Przez pierwsze minuty kiedy dziecko je, pokarm kobiecy jest bardziej wodnisty i mniej jest tłuszczów. Następnie skład mleka zmienia się i zwiększa się ilość tłuszczu.
Można zadać sobie pytanie: czy wpływ na skład mleka ma dieta mamy?
Głównie dotyczy to witamin z grupy B oraz witaminy C. Sporna jest kwestia tłuszczów. Ponieważ proporcja między nasyconymi, a nie nasyconymi tłuszczami jest zbliżona do proporcji w diecie kobiety. Uważa się, że nawet jeżeli mama dziecka jest w niewielkim stopniu niedożywiana jej mleko jest w pełni wartościowe, ale może go być mniej.