Wedle statystyk ponad połowa par spodziewających się dziecka nie planowała go właśnie w tej chwili. Jednak lepiej abyś decyzję o potomstwie podjęła z partnerem świadomie. Powinnaś wiedzieć, że dziecko będzie miało o wiele lepsze warunki rozwoju. Na przykład dzięki przyjmowaniu kwasu foliowego przed ciążą. Warto żebyś przygotowała się do bycia mama i zajścia w ciążę.
O czym należy pamiętać przygotowując się do ciąży
Koniec z papierosami i alkoholem. Koniecznie zrezygnuj z palenia papierosów. Niewielka ilość alkoholu szkodzi dziecku.
Papierosy i nikotyna w ciąży
Nikotyna i chemiczne substancje zawarte w dymie papierosowym źle wpływają na jakość Twoich komórek jajowych, a także na jakość plemników Twojego Partnera. Rezygnując z palenia papierosów przed poczęciem dziecka dbacie z partnerem o to, aby Wasz materiał genetyczny był najwyższej jakości, a Wasze przyszło dziecko miało większe szanse na prawidłowy rozwój już na początku. Ponadto powinnaś pamiętać o tym, że dziecko palącej mamy przeważnie gorzej się rozwija: jest mniejsze, ma niższą odporność, może mieć wady układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego, istnieje także większe prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu lub poronienia.
Alkohol a ciąża
Nawet niewielka ilość alkoholu wypita w czasie ciąży może zaszkodzić Twojemu dziecku, jeśli więc regularnie pijesz – skończ z tym już teraz. Alkohol może spowodować u Twojego maleństwa opóźnienie umysłowe lub fizyczne, wady serca, układu moczowego i wady kończyn.
Odwiedź swojego lekarza
Porozmawiaj z nim o swoich planach. Z pewnością oceni on Twój stan zdrowia, sprawdzi jakie leki przyjmowałaś do tej pory i czy nie powinnaś ich zmienić, jeśli będzie taka potrzeba pomoże Ci w leczeniu infekcji i zleci konieczne badania.
Zaszczep się
W ciąży planuje ogólna zasada – im mniej szczepień tym lepiej. Jeśli więc planujesz się zaszczepić – zrób to teraz. Powinnaś pomyśleć także o szczepieniu przeciw różyczce (jeśli nie byłaś szczepiona) i badaniach pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu B (jeśli nie zostanie stwierdzona obecność antygenu HBs także w tym przypadku warto się zaszczepić).
Kwas foliowy
Przynajmniej na dwa miesiące przed zajściem w ciążę powinnaś zacząć przyjmować kwas foliowy (0,4 mg dziennie), który zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z wadą centralnego układu nerwowego (jak np. rozszczep kręgosłupa).
Zmień dietę
Powinnaś zmienić swoją dietę na bardziej zbilansowaną i zdrową. Spożywaj posiłki częściej, ale w małych porcjach. Wyklucz ze swojej diety kaloryczne „fast foody” i wysokoprzetworzone potrawy np. z supermarketu, na rzecz dużej ilości warzyw, owoców oraz innych produktów bogatych w witaminy, białko i wapń. Powinnaś ograniczyć także spożywanie serów pleśniowych, niepasteryzowanego mleka oraz surowego i niedogotowanego mięsa – mogą one być źródłem groźnych w okresie ciąży chorób: toksoplazmozy i listerii. Zmniejsz także ilość wypijanej kawy – jedna filiżanka kawy z mlekiem o poranku nie powinna być groźna, ale większa ilość kofeiny w ciąży może nawet doprowadzić do poronienia, niedowagi i nadpobudliwości Twojego malucha.
Spójrz krytycznym okiem na swoją pracę
Zastanów się, czy Twoja praca: wykonywany zawód oraz warunki w miejscu pracy, nie będą stanowiły zagrożenia dla Twojej ciąży. Jeśli Twoja praca wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, częstymi i dalekimi wyjazdami zagranicznymi, jeśli masz ciągły kontakt z promieniowaniem, środkami chemicznymi – zastanów się co możesz zrobić aby ograniczyć ryzyko. Poproś o zmianę stanowiska albo czasowe przeniesienie, postaraj się też stosować wszelkie możliwe środki ochrony i... przyzwyczajaj otoczenie do myśli, że Twoje bezpieczeństwo jest dla Ciebie sprawą najwyższej wagi. Kiedy będziesz już w ciąży łatwiej będzie także Twojemu pracodawcy poradzić sobie z zaistniałą sytuacją – zmniejszenie Twojego zakresu obowiązków lub znalezienie zastępstwa do najcięższych prac nie powinno być większym problemem.
Odczekaj dwa cykle po hormonach
Nim zdecydujesz się zajść w ciążę powinnaś odczekać przynajmniej jeden, dwa cykle po odstawieniu leków hormonalnych. Lekarze twierdzą, że dzięki temu organizm ma czas aby przystosować się do naturalnego cyklu.
Pomyśl o finansach
Może nigdy nie będziecie z partnerem czuli, że faktycznie stać was na dziecko, ale jeśli poważnie rozważacie założenie rodziny, powinniście zawczasu pomyśleć o wydatkach. A są one naprawdę duże, biorąc pod uwagę niezbędne akcesoria, w które będziecie się musieli wyposażyć, ubranka i codzienne koszty utrzymania. Może lepiej abyście wcześniej odłożyli trochę pieniędzy?
Jeszcze raz poważnie przemyśl swoją decyzję
Posiadanie potomstwa to bardzo poważna decyzja, której konsekwencje będziecie z partnerem ponosili przez resztę waszego życia. Dlatego też lepiej jest rozważyć wszystkie za i przeciw przed pojawieniem się maleństwa w waszym życiu. Powinniście zawczasu zastanowić się jakie elementy waszego życia będą musiały ulec drastycznej zmianie i czy jesteście na to gotowi (wyjścia „na miasto”, turystyczne wyjazdy, częste „imprezowanie” itp.), a także pomyśleć o kwestii podziału obowiązków i godzenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem.
Artykuł pochodzi ze strony nivena.pl