BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Badania w ciąży

Ciąża, to szczególny okres kiedy wykonuje się badanie USG. Takie badanie zaleci ginekolog. W ciąży wykonuje się 3 - 4 badań USG. Pierwsze USG jest zwykle wykonywane w celu potwierdzenia ciąży oraz określenia wieku ciąży. Kolejne badania USG zalecane są ściśle w określonych tygodniach ciąży i o tym będzie informować Ciebie lekarz.

USG, czyli ultrasonografia, jest wykonywane w każdym okresie ciąży. Badanie USG zleca lekarz prowadzący Twoją ciążę. Tak, więc, możesz być poddana badaniu ultrasonograficznemu, już na samym początku ciąży. To wszystko zależy od Twojego lekarza. USG jest zwykle wykonywane w celu określenia wieku ciąży i najczęściej lekarz zleca takie badanie przed 12 tygodniem. W tak zwanym I trymestrze ciąży. W tym czasie badanie to potwierdza istnienie ciąży.

Pierwsze USG

USG wykonane jest w II trymestrze ciąży. Jest to tzw. USG I stopnia. Natomiast dokładniejsze USG, zwane badaniem II stopnia, wykonuje się już w celach bardziej specjalistycznych, na przykład po to, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z Twoim maleństwem, czy nie występują jakieś nieprawidłowości.

Drugie USG

II stopnia jest przeprowadzane pomiędzy 18 a 22 tygodniem trwania ciąży.

Lekarz zleca USG II stopnia w następujących przypadkach:

  • Występuje krwawienie we wczesnej lub zaawansowanej ciąży;
  • Masz założoną wkładkę śródmaciczną, którą lekarz chce zlokalizować przed poczęciem (chodzi o stosowaną przez niektóre kobiety wkładkę antykoncepcyjną, która była przed okresem ciąży założona przez lekarza);
  • Jeśli masz mieć przeprowadzoną biopsję wówczas lekarz wykonuje USG, aby dokładnie wiedzieć, w którym miejscu macicy znajduje się aktualnie twoje dziecko;
  • Jeśli badanie serduszka dziecka za pomocą urządzenia Dopplera nie wykazało bicia serca;
  • W 22 tygodniu ciąży ruchy dziecka są niewyczuwalne;
  • Aby ustalić czy przyszła mama spodziewa się jednego dziecka, czy na przykład bliźniąt;
  • Jeśli macica rozwija się nieprawidłowo w czasie ciąży, lekarz sprawdza za pomocą USG, czy przypadkiem nie ma mięśniaków;
  • Określenia wielkości dziecka w przypadku wcześniejszego lub opóźnionego porodu;
  • Wykrycia wszelkich mian zachodzących w macicy, które mogą wskazywać na wcześniejszy poród;
  • Określenia ułożenia dziecka, wielkości, dojrzałości łożyska;
  • Obserwacji zachowania dziecka, stopnia jego aktywności, ruchów oddechowych oraz płynu owodniowego (w przypadku, gdy ciąża jest przenoszona);
  • Potwierdzenia nietypowego położenia dziecka, które należy sprawdzić przed porodem.

Jak jest wykonywane badanie USG?

Badanie jest wykonywane najczęściej przez brzuch, rzadko przez pochwę. Przez pochwę może być wykonane, żeby zdiagnozować czy jesteś w ciąży.

Podczas badania leżysz na plecach. Twój brzuch zostaje pokryty warstwą żelu, która ma poprawić przewodzenie dźwięku a dzięki temu na monitorze będzie można dostrzec Twoje maleństwo. Lekarz bardzo powoli przesuwa przetwornik po powierzchni Twojego brzucha. Urządzenie rejestruje echo fal dźwiękowych w momentach, gdy odbijają się od części ciała dziecka. Możesz z pomocą lekarza wykonującego badanie rozróżnić w trakcie badania bijące serce, kręgosłup, głowę, ramiona i nóżki Twojego dziecka. Nawet możesz ujrzeć swoje maleństwo w chwili, gdy ssie palec. Jeśli chcesz lekarz zarejestruje obraz Twojego dziecka na zdjęciu, czy w postaci nagrania na wideo. Obraz Twojego dziecka jest bardzo wyrazisty, możesz z łatwością zobaczyć części jego ciała. Jeśli chcesz lekarz w badaniu określi również płeć Twojego dziecka. Badanie jest krótkie i bezbolesne. Zwykle trwa od 5 do 30 minut. W pierwszych trzech miesiącach ciąży Twój pęcherz powinien być wypełniony przed badaniem. Jest to jedyna niedogodność i dotyczy pierwszych trzech miesięcy.

Czy badanie USG jest całkowicie bezpieczne dla mojego dziecka?

Oczywiście, gdyby było inaczej, z pewnością lekarze nie zlecaliby go wszystkim przyszłym mamom. Jest to bardzo pomocne badanie, dlatego nie można się bez niego obejść. W ciągu wielu lat stosowania tego badania nie stwierdzono żadnych zagrożeń, ani złego wpływu na rozwój dziecka.

Poczytaj:

 


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl