BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Objawy ciąży

Wyróżniamy następujące rodzaje testów ciążowych: test moczu, krwi i badanie lekarskie. W artykule omawiamy wszystkie testy.

Test ciążowy

W opakowaniu testu ciążowego, który możesz kupić w aptece, znajduje się dokładna instrukcja. Uważnie ją przeczytaj. W celu wykonania badania należy, na przykład rano, oddać niewielką ilość moczu do jakiegoś naczynia. Następnie w zależności od rodzaju testu umieścić kilka kropel moczu w przeznaczonym do tego celu okienku kontrolnym. Wynik, to pojawienie się lub nie niebieskiego lub różowego prążka. Otrzymujemy go najczęściej po dwóch minutach. Różowy prążek to wynik pozytywny, świadczący o tym, że najprawdopodobniej jesteś w oczekiwanej ciąży i powinnaś udać się do lekarza ginekologa.

Laboratoryjny test moczu

Test ten w odróżnieniu od testu domowego wykonywany jest przez specjalistę. Jest przeprowadzony w gabinecie lekarskim i zazwyczaj wymaga stosowania pierwszego rannego moczu, który powinnaś oddać zanim czegoś się napijesz, a wynik uzyskuje się po kilku godzinach.

Laboratoryjny test krwi

Test wykrywa hormon hCG odpowiedzialny za ciążę z surowicy krwi. Jest bardzo skuteczny, gdyż może wykryć ciążę właściwie ze 100% dokładnością już w tydzień po zapłodnieniu. Dzięki pomiarowi hormonu hCG wytwarzanemu we krwi w czasie ciąży, której skład zmienia się wraz z rozwojem ciąży. Również ten test pomaga w ustaleniu, jak długo jesteś w ciąży.

Badanie lekarskie

Bez względu na to, jaki test zastosujesz, szanse uzyskania prawidłowego wyniku znacznie wzrosną, jeżeli po teście pójdziesz do lekarza ginekologa, aby przeprowadzić specjalistyczne badanie. Fizyczne oznaki ciąży takie jak rozpulchnienie oraz zmiana konsystencji szyjki macicy mogą być jedynie dostrzeżone przez lekarza lub położną. Prawdopodobieństwo prawidłowego lekarskiego rozpoznania jest większe niż wyniku domowego testu ciążowego. Oczywiście może się tak zdarzyć, że odczuwasz wszystkie oznaki i objawy wczesnej ciąży i nie być w ciąży. Po drugim teście i badaniu lekarskim wykazującym, że nie jesteś w ciąży, powinnaś koniecznie wziąć pod uwagę i taką możliwość, że Twoja „ciąża” może mieć jedynie uwarunkowania psychiczne, występujące wtedy, gdy bardzo pragniesz mieć dziecko.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl