Praca przy komputerze w czasie ciąży - czy jest bezpieczna?
Wedle badań specjalistów promieniowanie wydzielane przez komputer mieści się w granicach określonych przez międzynarodowe normy.
Nie znaleziono także żadnych dowodów potwierdzających przypuszczenie, jakoby pracujący komputer miał niekorzystny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu.
We wszystkim należy jednak zachować rozsądek i umiar. Długą pracę przy komputerze zalicza się do czynników ryzyka ze względu na wytwarzane przez komputer pole elektromagnetyczne. Można je ograniczyć nakładając dodatkowy ekran ochronny na monitor, albo kupując monitor o tzw. niskiej radiacji.
Długie przesiadywanie przy komputerze, bez dbania o prawidłową pozycję (szczególnie na niewygodnym siedzeniu), może u przyszłej mamy potęgować bóle pleców, obrzęki nóg i bóle głowy.
Do 20 tygodnia ciąży każda ciężarna powinna przynajmniej co 2 godziny opuszczać na 15 minut pomieszczenie w komputerem, wyłączając go na czas nieobecności (uniknie się przez ten czas emisji promieniowania), a łączny czas jej pracy przy komputerze w ciągu dnia nie powinien przekraczać 4 godzin.
Wskazane jest także częste wietrzenie pomieszczenia w którym przyszła mama pracuje.
Artykuł pochodzi ze strony nivena.pl