BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Znieczulenia

Poród jest bolesny dlatego kobiety wybierają znieczulenie zewnątrzoponowe. Zakłada się je w trakcie porodu kiedy jest rozwarcie od 4 cm. Wtedy znieczula się miejscowo dolną partię ciała. Przeczytaj jak przebiega sposób zakładania znieczulenia zewnątrzoponowego w porodzie.

Znieczulenie zewnątrzoponowe znieczula miejscowo dolną partię ciała. Najpierw lekarz anestezjolog założony cewnik przez, który będzie podawać leki.

Na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe?

Znieczulenie polega na wprowadzeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej (znajduje się w środku kręgosłupa) cienkiego polietylenowego cewnika średnicy około 1 mm. Następnie podaje się przez niego leki znieczulające, które łagodzą dolegliwości bólowe towarzyszące porodowi. Podstawowym celem tego znieczulenia jest znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas porodu, tj. do poziomu, który możesz zaakceptować. Znieczulenie, co jest istotne, całkowicie, nie eliminuje bólu. Gdy poród się zakończy cewnik, którym wprowadzono leki znieczulające, zostanie Ci usunięty. Pamiętaj o tym, że ból nie może być całkowicie wyeliminowany. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa dziecka.

Czy znieczulenie zewnątrzoponowego ma oprócz zmniejszenia bólu jakieś inne zalety?

Oczywiście. Zwiększenie bólu porodowego wpływają na:

  • Zwiększenie przepływu maciczno - łożyskowego, a tym samym oddziałują korzystnie na stan Twojego dziecka;
  • W przypadku jakikolwiek komplikacji położniczych w czasie porodu i konieczności wykonania cięcia cesarskiego założone już znieczulenie zewnątrzoponowe może być wykorzystane do znieczulenia cięcia cesarskiego.

Czy odczuwam parcie w znieczuleniu zewnątrzoponowym?

Tak, ponieważ w tym znieczuleniu masz zachowany odruch parcia, który głównie jest po to, aby Twoje dziecko przyszło na świat.

Czy leki znieczulające mają niekorzystny wpływ na dziecko?

Leki stosowane w znieczuleniu zewnątrzoponowym stosowane są w tak małych stężeniach, że nie mają jakiegokolwiek zauważalnego wpływu na dziecko.

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe wpływa na siłę i częstość skurczów mojej macicy?

Znieczulenie tego rodzaju nie wpływa na częstość skurczów macicy, i co istotne nie ogranicza również siły jej skurczów.

W jakim okresie porodu lekarz zakłada znieczulenie zewnątrzoponowe?

Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się wtedy, gdy rozwarcie wynosi: 4 cm.

Znieczulenie można również zastosować nieco wcześniej, czy później, a więc w każdym okresie trwania porodu. To wszystko zależy jedynie od decyzji i doświadczenia anestezjologa, który zakłada Ci ten środek.

Czy w każdym szpitalu istnieje możliwość odbycia porodu w znieczuleniu?

Niestety, nie każdy szpital na terenie Polski umożliwia przyszłej mamie poród ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Dlatego wybierając szpital warto się dowiedzieć czy w nim wykonywane jest takie znieczulenie oraz ile kosztuje. W niektórych szpitalach jest to znieczulenie bezpłatne.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego?

Tak, jedynym przeciwwskazaniem do wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego jest zaburzenie krzepnięcia krwi u przyszłej mamy lub zakażenie występujące w miejscu planowanego wprowadzenia cewnika.

Jak szybko znikną bóle po podaniu znieczulenia?

Z tego względu, że znieczulenie działa stosunkowo szybko, ulgę poczujesz już po 10 - 20 minutach od chwili podania leku.

Czy to znieczulenie podaje się tylko raz w czasie porodu?

Znieczulenie może być podane wielokrotnie, w zależności od czasu trwania porodu z częstotliwością, co 1,5 - 2 – 3 godziny. Wszystko zależy od postępu porodu i indywidualnych różnic w odczuwaniu bólu.

Dodatkowe dawki będą podawane przez cewnik przyklejony plastrem do twojego ramienia, dlatego nie będziesz już nakłuwana drugi raz.

Czy to prawda, że dziecko po znieczuleniu zewnątrzoponowym nie powinno dostawać mleka matki?

To, o co pytasz nie jest prawdą. Znieczulenie zewnątrzoponowe wcale nie przeszkadza w karmieniu noworodka. Nie osłabia odruchu ssania u dziecka, a używane w nim leki nie przechodzą do mleka matki.

Czy w czasie znieczulenia zewnątrzoponowego może dojść do spadków ciśnienia krwi u kobiety, która rodzi?

Ewentualnym spadkom ciśnienia zapobiega lekarz anestezjolog, który czuwa nad Twoim ciśnieniem krwi i w razie potrzeby podaje Ci odpowiednie środki zapobiegające spadkom ciśnienia.

Czy leki używane w znieczuleniu mogą mieć niekorzystny wpływ na stan dziecka w chwili urodzenia?

Nie ma takiej możliwości. Stosowane dawki i stężenia leków są tak minimalne, nie wpływają wpływu na stan dziecka w chwili jego przyjścia na świat. Można powiedzieć, że raczej działają bardzo korzystnie na dziecko, ponieważ zmniejszając ból poprawiają przepływ krwi przez łożysko, dostarczają dziecku tlen. Lek nie przechodzi do krwioobiegu Twojego dziecka. Gdy porównasz go na przykład z lekami podawanymi domięśniowo takimi jak Dolargan uznasz jego zalety. Dolargan podawany w pośladek przechodzą do krwioobiegu dziecka i wpływają niekorzystnie na jego oddech po porodzie. Leki te przechodzą również do mleka matki.

Czy jeśli zostanie mi podane znieczulenie zewnątrzoponowe to, czy mój poród się wydłuży?

Czasami zdarza się, że znieczulenie zewnątrzoponowe wydłuża czas trwania porodu.

Poniżej przedstawię Ci niekorzystny wpływ bólu na przebieg porodu, który występuje u kobiet pozbawionych zbawiennego znieczulenia zewnątrzoponowego:

  • Podczas porodu występują naprzemienne okresy szybkiego i wolnego oddychania. Gdy wskutek bólu oddychasz za szybko, wtedy może to prowadzić do pogorszenia parametrów krwi Twojej i dziecka. U ciebie powstaje tzw. zasadowica krwi, natomiast u dziecka kwasica krwi. Z tego też względu lekarz i położna proszą Cię, abyś oddychała głęboko i co najważniejsze powoli;
  • W czasie zasadowicy krew zbyt łatwo pobiera tlen w płucach i niestety, z trudnością oddaje go w łożysku – Twoje dziecko otrzymuje za mało tlenu, co w rezultacie prowadzi do przejściowego niedotlenienia.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl