Jakie uczucia lub objawy mogą Ci towarzyszyć w trzecim miesiącu ciąży? Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o 9 tygodniu ciąży.
Dziewiąty tydzień ciąży - Trzeci miesiąc ciąży
Mama:
Co możesz odczuwać w trzecim miesiącu ciąży? Pamiętaj, że każda ciąża jest inna. Dlatego objawy, które zostaną wymienione poniżej możesz mieć wszystkie, niektóre lub nie. Niektóre są kontynuacją objawów z poprzednich tygodni ciąży, a inne są zupełnie nowe.
Do objawów fizycznych zaliczamy w ciąży zaliczamy:
- częstsze oddawanie moczu,
- zmęczenie i senność,
- mdłości połączone z wymiotami lub bez,
- wystąpienie lub nie ślinotoku,
- zaparcia,
- niechęć do jedzenia wraz z zachciankami,
- niestrawność, zgaga, wzdęcia.
Dziecko:
W dziewiątym tygodniu ciąży zarodek ma około 2 cm, waży 2 g. Powstają rysy twarzy oraz uwidacznia się szyja dziecka. Gałki oczne przemieszczają się ku przodowi i następuje szybki rozwój oczu. Natomiast w 7-10 tygodniu komórki nerwowe siatkówki już przewodzą impulsy. Możliwe jest, to dzięki połączeniu komórek nerwowych z częścią potyliczną.
Ucho dziecka w dziewiątym tygodniu ciąży nabiera już kształtu odziedziczonego po rodzicach. Tworzą się również kanały półkoliste ucha, które są podstawą narządu równowagi. Ciało malca reaguje na dotyk skóry w okolicy ust. Oddziela się przewód pokarmowy oraz zarasta podniebienie. Następuje rozdzielenie układu moczowo-płciowego.
Kostnieją żebra i kręgi, a kręgi ogonowe zanikają. Całe ciałko malucha pokryte jest naskórkiem płodowym.
Rady dla mamy:
Mogą zacząć Ciebie niepokoić zaparcia. Są typową dolegliwością w czasie ciąży. Zaparcia wynikają ze zwiększonej ilości hormonów, które powodują, że mięśniówka jelit się rozluźnia. A za tym idzie spowolnienie w procesie wydalania kału. Poza tym rosnące dziecko uciska na jelita i również spowalnia ich normalną aktywność. Natomiast ową dolegliwość można pokonać stosując, któryś z poniższych sposobów:
- Błonnik -Zapotrzebowanie dzienne Twojego organizmu na błonnik wynosi około 23 do 35 gram.
Produkty zawierające błonnik:
- świeże owoce,
- warzywa,
- kasze,
- pieczywo pełnoziarniste,
- warzywa strączkowe np. groch,
- suszone owoce (rodzynki, morele, śliwki, figi).
Ważne, żeby spożywane warzywa były surowe lub lekko podgotowane. Wprowadzając do diety powyższy składnik efektem ubocznym mogą być wzdęcia. - Soki owocowe i warzywne - pij;
- Nie zwlekaj z pójściem do ubikacji. Powstrzymywanie się od wypróżnienia może osłabić mięśnie odpowiedzialne za kontrolę nad tym procesem i doprowadzać do zaparcia;
- Skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków mogą być zaparcia. Dlatego warto przejrzeć przyjmowane preparaty i skonsultować się z lekarzem;
- Ćwicz! Może to być energetyczny spacer w ciągu dnia lub zestaw ćwiczeń przeznaczony dla kobiet w ciąży.
Rady dla taty:
Niedługo będzie termin pierwszej wizyty (być może dla Was drugiej) na badaniu USG. Dowiedź się od partnerki o której i kiedy ma wizytę u lekarza w celu wykonania badania USG i pojedź z nią na badanie. Poproś, żebyś mógł być przy badaniu i zobaczyć na ekranie monitora swoje dziecko. Będzie to niezwykłe i niezapomniane wspomnienie dla Ciebie. Natomiast partnera będzie miała pewność, że ona i dziecko są dla Ciebie istotne.