BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Niepłodność

W Polsce co piąta para ma problem z zajściem w ciążę. To spory odsetek społeczeństwa, którego dotyka niepłodność.

Niepłodność została zakwalifikowana przez WHO jako choroba społeczna par. Niestety często niepłodność mylona jest z bezpłodnością i oba te terminy używane są zamiennie. Jednak różnica jest bardzo znacząca i ma kolosalne znaczenie.

W języku łacińskim termin niepłodność to inferitilitas, a bezpłodność znajdziemy pod nazwą sterilitas. Co już pokazuje różnicę, między tymi obydwoma pojęciami. W skrócie bezpłodność to niemożność mienia dziecka, a niepłodność to stan, w którym para stara się o dziecko, ale na ten moment ma problem z zajściem w ciążę.

Czym jest niepłodność?

Niepłodność to choroba cywilizacyjna, która charakteryzuje się niemożnością zajścia w ciążę mimo regularnego współżycia, bez zabezpieczenia przez minimum rok. Rok jest datą umowną, ponieważ w zależności od wieku pary starającej się o dziecko, można ten czas skrócić (jeżeli para jest po 30 roku życia), albo jeżeli o dziecko starają się młode osoby, dać sobie więcej czasu.

Niepłodność to stan choroby, podczas którego para cały czas stara się o dziecko. Etap ten może więc zakończyć się zajściem w ciążę kobiety i najczęściej tak właśnie się dzieje. Innymi słowy, niepłodność jest chorobą, którą da się wyleczyć, jeżeli zostanie ona dobrze zdiagnozowana.

Jakie są metody leczenia niepłodności?

W zależności od diagnozy, czyli stwierdzenia: dlaczego u tej konkretnej pary pojawił się problem z zajściem w ciążę, techniki leczenia mogą być różne. Najczęściej jednak spotykamy się z metodami leczenia, takimi jak: naprotechnologia, in-vitro, leczenie farmakologiczne, leczenie operacyjne czy inseminacje.

Przyczyn niepłodności można upatrywać w zaburzeniach hormonalnych oraz w przyjmowaniu niektórych leków.
Do niepłodności mogą doprowadzać torbiele na jajnikach, mięśniaki na macicy, endometrioza, wady anatomiczne budowy narządów rozrodczych, choroby nowotworowe, czy np. u mężczyzn przeciwciała przeciwplemnikowe, używki czy substancje chemiczne.

Niepłodność a bezpłodność

Niepłodność więc jest to niemożność zajścia w ciążę tu i teraz. Inaczej mówiąc, jest to choroba, którą można wyleczyć. Bezpłodność natomiast to trwała niemożność mienia dziecka. Inaczej mówiąc, jest to stan nieodwracalny.

Jak widać, różnica jest zasadnicza. Niestety wiele osób myli ze sobą te dwa terminy i używa ich zamiennie. Często osoby chore na niepłodność, klasyfikowane są przed społeczeństwo jako bezpłodne. Jest to ogromny błąd, który pokazuje niewiedzę osoby wypowiadającej się na ten temat. Niestety nawet w telewizji, magazynach czy w Internecie znajdziemy takie błędy. Wystrzegajmy się ich i zwracajmy na to uwagę!

Z czego wynika bezpłodność?

Bezpłodność, czyli trwała niezdolność do poczęcia dziecka, diagnozowana jest w wyjątkowych przypadkach. O bezpłodność możemy mówić wtedy, gdy jedno z partnerów nie posiada narządów rozrodczych, bądź te narządy są nieprawidłowo ukształtowane (np. występuje ich niedorozwój).

Narządy można stracić np. po przebytej operacji. Często kobietom usuwa się narządy rozrodcze, kiedy mają problemy z nawracającymi chorobami np. mięśniakami macicy czy niedrożnymi jajowodami. Mężczyznom w wyjątkowych sytuacjach usuwane są jądra bądź w wyniku urazu mechanicznego mogły zostać nieodwracalnie uszkodzone. Niektóre kobiety rodzą się np. bez macicy. W wyjątkowych przypadkach za bezpłodność mogą także odpowiadać choroby genetyczne. Są to jednak przypadki bardzo nieliczne.

Tak naprawdę coraz rzadziej mówi się o bezpłodności i coraz rzadziej diagnozuje się ją z jednego, prostego powodu. Na świecie wykonywane są zabiegi przeszczepu macicy, a coraz częściej mówi się w Polsce o przeszczepach narządów rodnych.

Duża więc szansa, że termin bezpłodność zniknie z naszego słownika w ogóle.

Teraz jednak póki termin ten cały czas jest w społecznym obiegu, warto znać różnicę, jaka występuje między niepłodnością a bezpłodnością.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl