System nerwowy jest już rozwinięty: reakcja na bodziec następuje w ułamku sekundy. Dziecko bardzo dużo śni. A około 70-80 proc. czasu jest faza marzeń sennych.
Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży - Siódmy miesiąc ciąży
Mama:
Pamiętaj, o regularnym liczeniu ruchów dziecka. Zresztą będzie, to coraz łatwiejsze, ponieważ dziecko zaczyna się ruszać z większą siłą i częstością.
Objawy fizyczne w siódmym miesiącu ciąży:
- nasilającą się biaława wydzielina,
- zaparcia,
- zgaga i niestrawność,
- bóle głowy,
- ból podbrzusza i boku oraz pleców,
- świąd brzucha,
- sporadyczne skurcze Braxtona-Hicksa (są to skurcze macicy, zazwyczaj bezbolesne),
- powiększenie piersi,
- wyciekające mleko z piersi - siara (może pojawić w piersiach przed porodem i nie wyciekać lub pojawić się dopiero po urodzeniu dziecka),
- żylaki na nogach i hemoroidy (żylaki odbytu),
- wystający pępek,
- spłycenie oddechu,
- krwawienia dziąseł,
- uczucie zatkania nosa.
Dziecko:
Tłuszcz odkładany pod skórą chroni dziecko przed utratą ciepła i pozwala regulować temperaturę. Warstwa białego tłuszczu pod skórą sprawia, że nieco się ono wygładza i wybiela. Za cztery tygodnie dziecko zgromadzi tyle tłuszczu, ze będzie on stanowił 4 proc. wagi jego ciała, ale przed nim jeszcze wiele magazynowania - w momencie porodu tłuszcz będzie stanowił 15 proc. wagi ciała.
Zanika laguno, ale zostaje jeszcze na paluszkach i ramionkach.
System nerwowy jest już rozwinięty: reakcja na bodziec następuje w ułamku sekundy. Dziecko bardzo dużo śni. A około 70-80 proc. czasu jest faza marzeń sennych. Inaczej jest to faza REM - okres szybkich ruchów gałek ocznych faza REM. O fazie marzeń sennych możemy mówić u ludzi dorosłych natomiast u malucha mamy raczej do czynienia z przetwarzaniem danych. Dziecko ma długość ok 37cm, a waży 1250 gram.
Rady dla mamy:
Pamiętaj, żeby spać na lewym boku z ugiętym nogami, pomiędzy kolana możesz włożyć poduszkę.
Aby pomóc dziecku prawidło się rozwijać pamiętaj o odżywianiu się zdrowo przyjmuj produkty bogate w: żelazo, witaminę C, kwas foliowy oraz wapno.
Produkty pochodzenia mlecznego, takie jak: mleko, jogurt i kefir powinny charakteryzować się niską zawartością tłuszczu od 0% do 2%. A twarogi powinnaś wybierać chude lub półtłuste.
Rady dla taty:
Trzeci trymestr ciąży nie jest łatwy dla mamy. Dlatego dobrze wyrwać przyszłą mamę z domu. Możecie udać się do sklepu, żeby kupić ciuszki i inne akcesoria, które będą potrzebne jak przyjdzie na świat maluch.
Możesz również zaopatrzyć się w oliwkę i zrobić przyszłej mamie masaż brzucha lub nóg. Z pewnością poczuje ulgę i Ci bardzo podziękuje.