BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Magda Piotrowicz-Zbieraj Rozwój dziecka

Rozwój dziecka w 18. miesiącu życia

Twoje dziecko ma już półtora roku! Jest wulkanem energii. Intensywnie rozwija się motorycznie, intelektualnie, ale przede wszystkim emocjonalnie. W jego organizmie wiele się dzieje. Wspieraj je i dopinguj we wszystkich aktywnościach. Przeczytaj czego możesz spodziewać się do 18. miesięcznego dziecka.

Półtoraroczne dziecko ma wiele energii. Żeby ją rozładować, dostarczaj mu wielu angażujących zabaw i nie zapominaj o codziennym spacerze. Najlepiej żeby dziecko spędzało na dworze minimum dwie godziny dziennie. Spacer jest wskazany nawet w zimowe dni. Świeże powietrze hartuje organizm, a ruch dotlenia i odżywia komórki. Pamiętaj, żeby przed wyjściem na dwór sprawdzać warunki atmosferyczne i odpowiednio się do nich przygotować. Latem uważaj na ostre słońce i upał, najlepiej nie wychodź z maluchem w okolicach południa. Zimą, szczególnie w dużych miastach, sprawdzaj poziom smogu i komunikaty służb, a także temperaturę powietrza. Delikatny deszcz i mróz nie powinien stanowić przeszkody w codziennych spacerach. Jak mówią Skandynawowie, nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Dla półtorarocznego maluch możliwość brodzenia w kałużach i poczucie pierwszego letniego deszczu z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.
Wybieraj się na spacery do parku, ale także na plac zabaw i nie ograniczaj się wyłącznie do piaskownicy. Pozwól dziecku eksplorować otoczenie i zdobywać nowe umiejętności. Wbrew pozorom, często łąka może okazać się dużo ciekawsza niż najlepszy plac zabaw.

Ciekawość swojego ciała

Dziecko jest tak samo ciekawe otaczającego je świata, jak i swojego ciała i jego możliwości. Maluchy uwielbiają rozbierać się i biegać na golasa. Pozwól dziecku na takie poznawanie świata, pokaż mu jak to jest chodzić na boso po trawie, czy piasku.
Maluch wie, że ma rączki i nóżki, potrafi wskazać, a często też nazwać poszczególne części ciała. Nadchodzące miesiące to jednak czas kiedy odkrywa miejsca intymne. Dziecko jest ciekawe nowych miejsc, sprawdza je dotykiem i czeka na Twoją reakcję. To nic złego, więc nie wpadaj w panikę.
Pozwalaj dziecku na bieganie bez pieluszki. Może to, co prawda, skończyć się niespodzianką, ale taki eksperyment to także forma poznawania świata i pierwszy krok w procesie odpieluchowania. Pozwoli Ci to także na ocenę, czy maluch jest gotowy do korzystania z nocnika. Mają na to wpływ dwie rzeczy: umiejętność kontrolowania zwieraczy, a także gotowość psychiczna. Nie warto się z tym spieszyć. Tak jak ze wszystkim na wszystko przyjdzie czas.

Dziecko w centrum uwagi

18. miesięczniak uwielbia być w centrum uwagi. Lubi gdy się do niego mówi, ale i gdy mówi się o nim używając jego imienia, lub pokazując jego zdjęcia. Dziecko w tym okresie jest egocentrykiem i chciałoby, by cały świat kręcił się wokół niego. W dużej mierze wynika to z tego, że dziecko myśli, że tak właśnie jest. Zderzenie z rzeczywistością i odkrycie, że inni ludzie też mają swoje plany i emocje jest dla niego trudną lekcją, którą nie zawsze chce i może przyswoić.
Maluch nie potrafi radzić sobie z emocjami i odmową. Chce żeby wszystkie jego pragnienia były spełniane natychmiast, bez zbędnej zwłoki. Wciąż zdarzają mu się napady furii. Z pewnością nie jest to dla Ciebie nic nowego. Dlatego coraz lepiej sobie z tym radzisz.

Moje dziecko nie chce jeść

Ciekawość świata sprawia, że dziecko często zapomina o jedzeniu. Ponadto mały buntownik może odmawiać jedzenia dla zasady. Dbaj o to, by dostarczać dziecku urozmaiconą dietę i zachęcać go do jedzenia różnymi sposobami. Kolorowe talerzyki, kanapki w formie ludzików – to wszystko może sprawić, że dziecko chętniej sięgnie po jedzenie. Pamiętaj jednak by nie zmuszać malucha do jedzenia i nie karmić go na siłę. Żołądek półtorarocznego dziecka jest naprawdę bardzo mały. Musisz zauwać, że gdy dziecko poczuje głód, z pewnością Cię o tym powiadomi. Zanim zaczniesz zamartwiać się, że Twój maluch nic nie je, sprawdź w siatkach centylowych, czy masz powód do obaw. Jednak siatki centylowe to nie wszystko. Zwróć uwagę czy dziecko jest wesołe i aktywne oraz czy rozwija się prawidłowo. Jeśli tak, to przymknij oko na grymasy przy jedzeniu. Wkrótce miną.
18. miesięczniak może stanowczo odmawiać siedzeniu w foteliku do karmienia. Dziecko czuje się już na tyle duże, że nie chce siedzieć w foteliku dla bobasów. Pomyśl nad innym rozwiązaniem np. o nakładkach na krzesła, lub małych krzesełkach dla dzieci. Być może to jest główny powód niechęci do jedzenia.

Pod opieką pediatry

W 16.-18. miesiącu życia, według kalendarza szczepień, przypada kolejna dawka szczepień obowiązkowych przeciwko: Błonicy, Tężcowi, Krztuścowi, Polio, Hib, WZW B. Pamiętaj, że każda wizyta szczepienna powinna być poprzedzona wizyta u pediatry, gdyż szczepić można wyłącznie zdrowe dzieci żeby uniknąć działań niepożądanych.
Każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem. Niemniej jednak jeśli zauważasz, że Twoje dziecko jest apatyczne, nie reaguje na swoje imię i polecenia , a także nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, warto skonsultować się z lekarzem pediatrom.

Co może potrafić dziecko w 18. miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój fizyczny

  • Dziecko potrafi chodzić, zarówno do przodu, jak i do tyłu. Ta ostatnia umiejętność sprawia mu dużo frajdy.

  • 18. miesięczne dziecko jest coraz sprawniejsze i odważniejsze. Uwielbia się wspinać, nie tylko na drabinki na placu zabaw, ale też na meble w domu. W dużej mierze jego poczynania w tej materii zależą od temperamentu. Chodź z dzieckiem na plac zabaw i pozwalaj mu na zabawy na drabinkach, zjeżdżalniach, rurach itp. Warto poszukać miejsca, które jest dostosowane dla takich maluchów. Większość placów zabaw jest przeznaczona dla starszych dzieci, ale to nie powód by z nich nie korzystać. Można, ale oczywiście pod opieką i asekuracją rodzica.

  • Dbaj o rozwój ruchowy swojego dziecka zarówno na dworze, jak i w domu. Codzienne spacery i zabawy na placu zabaw nie tylko rozładują nadmiar energii, ale także ukształtują sprawność, wzmocnią mięśnie i wyćwiczą poczucie równowagi i umiejętność panowania nad swoim ciałem.

Rozwój emocjonalny

  • Dziecko nadal nie radzi sobie z emocjami. Często wpada w złość, gdy coś idzie nie po jego myśli. Takie sytuacje stają się coraz częstsze i mogą przybrać na sile. Bądź przy dziecku i szanuj jego uczucia, równocześnie jasno wyznaczaj granice i nie ulegaj wymuszeniom.

Rozwój społeczny

  • Maluch jest bacznym obserwatorem, a wszystko co zobaczy postanawia wprowadzić w czyn. Pod wpływem obserwacji stara się pomalować usta, założyć okulary, czy nosić torebkę. Takie „dorosłe” przedmioty są dla dziecka o wiele bardziej wartościowe i pożądane niż zabawki. Pomyśl o tym, by wśród jego zabawek znalazły się także takie prawdziwe „perełki”.

  • U Twojego dziecka może pojawić się nieśmiałość wobec obcych. To zupełnie naturalne i nie walcz z nią. Jeśli dziecko nie chce uśmiechać się do innych, to najwidoczniej nie ma takiej potrzeby i musisz to zaakceptować.

  • Dzieci wciąż nie potrafią się bawić z innymi dziećmi, ale uwielbiają się obserwować i naśladować. O wiele bardziej niż z inną dziewczynką na placu zabaw, dziecko może chcieć… bawić się jej zabawką.

Rozwój intelektualny

  • 18. miesięczniak wciąż niewiele mówi, ale powoli stara się budować zdania. Różnice między dziećmi mogą być duże, niektóre dzieci mówią naprawdę dużo, a inne wciąż milczą. Dlatego pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i jeśli Twój maluch jeszcze nie mówi, to nie ma powodów do obaw.

  • Dziecko zna kilkanaście wyrazów, potrafi zakomunikować, żeby coś mu dać, że chce jeść, albo pić. Bardzo lubi stosować wyrazy dźwiękonaśladowcze.

  • Pamięć Twojego dziecka jest coraz lepsza. Potrafi sobie przypomnieć co działo się poprzedniego dnia.

Magda Piotrowicz-Zbieraj
od kwietnia 2016 roku mama Sary. Wcześniej przewertowała setki stron internetowych i książek na temat ciąży, porodu i rozwoju dziecka. Zafascynowana ideą porodów domowych, chustonoszeniem, edukacją alternatywną i zielonymi przedszkolami. Z wykształcenia socjolog edukacji, z zawodu manager PR i badacz opinii społecznej. Uwielbia podróże z dzieckiem, które opisuje na blogu www.zbierajsie.pl
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl