Rozwój dziecka w 19. miesiącu życia
Kolejny miesiąc rozwoju dziecka, to kolejny krok na drodze do jego pełnej samodzielności. Maluch coraz bardziej kontroluje swoje ciało, a także ma świadomość swojej odrębności i preferencji, dlatego coraz częściej możesz usłyszeć, że woli zrobić coś samodzielnie. Przeczytaj czego możesz spodziewać się w nadchodzącym miesiącu.
Dążenie do samodzielności to oznaka, że dziecko rozwija się prawidłowo. Prócz ciekawości świata, wierzy we własne umiejętności oraz czuje wsparcie z Twojej strony. Dlatego pielęgnuj w nim wszelkie przejawy aktywności.
„Ja siam” – dlaczego pozwalać dziecku na samodzielność
W tym okresie coraz częściej niż „nie” możesz usłyszeć „ja siam”, to znak, że Twoje dziecko dorasta. Już nie przeczy dla samego przeczenia, teraz za wszelką cenę stara się pokazać co potrafi. Nie wszystko jednak idzie mu tak sprawnie, jakby tego oczekiwało. Niepowodzenia często okupione są łzami, a także napadami złości. Wspieraj dziecko w jego działaniach. Podkreślaj, że najważniejsze jest to, żeby próbowało, nawet jeśli początkowo mu nie wychodzi. Maluch potrzebuje czuć się akceptowany i doceniony. Nie możesz pozwolić na to, by niepowodzenia, które są naturalnym etapem procesu uczenia się, go zniechęciły.
Nie walcz z dzieckiem
Wiadomo, czasem się spieszysz i nie możesz pozwolić sobie na to, żeby Twój maluch przez kilkanaście minut ubierał buciki. Uzbrój się w cierpliwość i weź poprawkę na to, że dziecko robi wszystko wolniej i nie ma poczucia czasu. Zacznijcie przygotowania do wyjście odrobinę wcześniej, dzięki temu oszczędzisz sobie nerwów, a dziecko będzie miało okazje by się wykazać.
Nie walcz z samodzielnością dziecka. To dobry znak, że chce robić wszystko samo. Jeśli dziś pokażesz mu, że ty robisz wszystko lepiej, maluch może stracić poczucie własnej wartości i przestać próbować. Dlatego ustal z dzieckiem, że w części rzeczy mu pomożesz, a resztę będzie mógł zrobić sam, np. powiedz, że ty założysz mu buty, a ono zapnie rzepy. Często takie drobne elementy będą dla niego wystarczające. Z czasem jak Twoje dziecko osiągnie większą sprawność, zasady ubierania będą się zmieniać i w pewnym momencie będziesz mogła tylko patrzeć jak Twój maluch samodzielnie się ubiera.
Dbaj o higienę
Wykorzystaj naturalny pęd do samodzielności Twojego malucha i ucz go rutynowych czynności dotyczących higieny osobistej. Zamiast wycierać mu rączki daj mu mały ręczniczek i powiedz, żeby wytarł ręce samodzielnie. Niech wyrzuca zużytą pieluszkę do kosza, czy samodzielnie myje ząbki. Dziecko wciąż nie potrafi dokładnie wyszczotkować zębów, dlatego ustal z nim, że najpierw ono szczotkuje zęby, a później pozwala na to Tobie. Dzięki temu zadbasz zarówno o wyrobienie nawyku, naukę umiejętności szczotkowania zębów oraz prawidłową higienę.
Wprowadź nowe zabawy podczas kąpieli, niech dziecko nie tylko się bawi, ale także mydli i spłukuje swoje ciało. Pamiętaj! Mimo, że Twoje dziecko potrafi zająć się samo w kąpieli i nie potrzebuje już Twojej pomocy, nie zostawiaj go w wodzie samemu. W wannie nie trudno o poślizgnięcie i zachłyśnięcie wodą.
Na tym etapie u dziecka może pojawić się lęk i niechęć przed myciem włosów. Warto zastanowić się nad tym skąd się wziął i postarać się wyeliminować problem. Warto wypróbować różne akcesoria kąpielowe oraz do wszystkiego podchodzić z cierpliwością i spokojem.
Komunikacja to postawa
19. miesięczne dziecko potrafi już wiele zrozumieć, ale z wieloma rzeczami wciąż sobie nie radzi. Mimo, że w wielu przypadkach wydaje Ci się, że maluch jest już całkiem duży, nie daj się temu zwieść. To małe dziecko, któremu wciąż musisz przypominać o regułach panujących na świecie. Pamiętaj o prostym i jasnym języku. Pewne rzeczy i komunikaty mogą być dla niego zbyt abstrakcyjne lub niezrozumiałe, dlatego nie będzie ich wykonywać.
Nie krzycz na dziecko, staraj się mówić prosto, dlaczego nie powinno robić pewnych rzeczy i jakie są tego konsekwencje.
Abstrakcyjne myślenie 19. miesięczniaka
19. miesięczne dziecko ma już rozwiniętą zdolność abstrakcyjnego myślenia. O tyle, ile do tej pory po prostu naśladowało to, co widziało u dorosłych, teraz potrafi się bawić w udawanie i wyobrażanie. Podczas zabaw w piaskownicy dziecko będzie gotować i podawać Ci do jedzenia nowe potrawy. Teraz nie musisz już obawiać się, że „jedząc” zje piasek. 19. miesięczniak rozumie już, że pewne rzeczy robimy „na niby”.
Pod opieką pediatry
Porozmawiaj z lekarzem o zębach twojego dziecka. Może warto podawać mu fluor w celu ich wzmocnienia.
Co może potrafić niemowlak w 19. Miesiącu życia?
Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:
Rozwój fizyczny
- Dziecko już sprawnie chodzi, skacze, tańczy, a czasem biega tak szybko, że trudno jest je dogonić. Dostarczaj mu dużo okazji by mogło się wybiegać i ćwiczyć sprawność. Chodź z nim zarówno na plac zabaw, jak i na łąkę. Pamiętaj o tym, żeby sprawdzać, czy nie wyrosło z butów. Stopa dziecka rośnie bardzo szybko.
- Dziecko jest coraz bardziej precyzyjne: bawi się sorterem i buduje wieże z klocków. Dostarczaj mu nowych aktywności podczas codziennych czynności, np. zachęcaj do pomocy w kuchni, kiedy lepisz pierogi.
- Dziecko jest coraz sprawniejsze oraz ma dużą potrzebę samodzielności. Wykorzystuj to podczas nauki ubierania się, czy nauki higieny. Co prawda, samodzielne działanie dziecka zajmie więcej czasu, ale to nieuniknione. Kiedyś musi się tego nauczyć, a 19. miesiąc życia, to odpowiedni czas.
- Dziecko uczy się rzucać piłkę zza głowy. Uwielbia to robić, dlatego baw się z nim w rzucanie jak najczęściej.
Rozwój emocjonalny
- Dziecko jest bardzo emocjonalne. Łatwo wpada w złość i rozpacz. Nie czekaj aż maluch dostanie ataku furii, działaj zanim pojawią się pierwsze objawy
- Rozbudzaj w dziecku poczucie humoru. Razem śmiejcie się z niepowodzeń, a także rzeczy, na które nie mamy wpływu. Pokaż mu, że w taki sposób może radzić sobie z niepowodzeniami.
Rozwój społeczny
- Dziecko lubi być w centrum uwagi i mimo, że coraz częściej potrafi zająć się samo sobą, bardziej niż z dziećmi w swoim wieku, lubi bawić się z dorosłymi oraz starszymi dziećmi.
- Lęk separacyjny przeżywa swoje apogeum. Dziecko jest coraz bardziej rozumne, ale wciąż ma problem ze zrozumieniem, że jeśli znikasz z jego zasięgu wzroku, to nie znaczy, że zniknęłaś na zawsze.
- Dziecko bardzo obserwuje gesty, mimikę i zachowanie swoich bliskich. Stara się ich naśladować.
- Dziecko jest coraz silniejsze. Podczas zabawy może kogoś uszczypnąć lub ugryźć. Nie robi tego złośliwie, a jedynie się bawi. Nie wie, że to boli, dlatego musisz reagować na takie sytuacje i mówić mu, że nie powinno tak robić.
Rozwój intelektualny
- Dziecko ma już rozwiniętą zdolność abstrakcyjnego myślenia. Aranżuj takie zabawy, które rozwijają jego wyobraźnię. Czytajcie książeczki, a później bawcie się w to co zobaczyliście.
- Dziecko ma coraz lepszą pamięć. Uczcie się wierszyków i piosenek. Nic tak nie ćwiczy pamięci, jak regularne powtarzanie.
- Maluch wciąż jest mocno zainteresowany otaczającym go światem, ciągle eksperymentuje. Mów mu dużo o tym co go otacza. Pozwól mu na obserwację innych ludzi i przyrody. Zapoznawaj go z nowymi gatunkami roślin, czy zwierząt. Obserwujcie razem kaczki, gołębie, a jeśli jeszcze nie byliście, wybierzcie się do ZOO. Z pewnością Twoje dziecko będzie zachwycone.
- Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej. Opowiadaj mu o tym co robisz i dlaczego, mów mu o waszych planach, a także wspominaj, o przeszłości, np. podczas oglądania zdjęć. Nie dość, że w ten sposób rozwijasz jego słownictwo, ćwiczysz pamięć, budujesz więź, ale też pomagasz oswoić się z pojęciem czasu.
- Dziecko jest żywo zainteresowane mówieniem. Z uwagą obserwuje Twoje usta i próbuje powtarzać słowa, a czasem je zapamiętać. Wspieraj go w tych poczynaniach i dostarczaj mu coraz to nowych materiałów do nauki. Mów dużo i na różne tematy. Opowiadaj o tym co widzisz, co robicie, a także zadawaj pytania, nawet jeśli wciąż pozostają one bez odpowiedzi.
- Jeśli Twoje dziecko źle wypowiada dane słowo nie mów mu, że popełniło błąd, ale tak skonstruuj swoją odpowiedź by powiedzieć słowo poprawnie.