BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Magda Piotrowicz-Zbieraj Rozwój dziecka

Rozwój dziecka w 21. miesiącu życia

21. miesięczne dziecko bardzo szybko się uczy. Dużo już potrafi i jest coraz bardziej samodzielne, ale sporo umiejętności jeszcze przed nim. Kiedy coś mu nie wychodzi wpada w złość. Przeczytaj czego możesz spodziewać się po swoim dziecku w nadchodzącym miesiącu życia i jak możesz mu pomóc.
Kiedy patrzysz na swoje dziecko, masz wrażenie, że jest w ciągłym ruchu. Jest bacznym obserwatorem, a wszystko co zobaczy natychmiast naśladuje. Jego umysł jest chłonny jak gąbka. Wszystko chce wiedzieć, wszystko je interesuje i nie rozumie, że niektóre czynności są dla niego nieodpowiednie.

Nauka przez zabawę

Wykorzystaj naturalną chęć wiedzy i ciekawość Twojego malucha. Dostarczaj mu wiele różnych bodźców, czy to w postaci angażujących książeczek, zabawek, czy miejsc, które wspólnie odwiedzacie. Twoje dziecko jest bacznym obserwatorem i wszystko co zobaczy, natychmiast naśladuje. To dobry sposób na przekonanie dziecka do zaakceptowania czynności, których nie lubi np. obcinania paznokci. Jeśli zobaczy, że robisz to także ty, być może łatwiej zaakceptuje tą czynność u siebie.

To idealny czas na zabawki, które pozwolą mu na odgrywanie różnych ról, np. kasa fiskalna, telefon komórkowy, laptop, czy akcesoria lekarskie. Opowiadaj mu o ludziach, których spotykacie, np. kasjerce, kierowcy, lekarzu. W ten to sposób poznaje rzeczywistość. Pozwalaj dziecku na to by było kim chce. Jeśli dziewczynka lubi bawić się samochodami i koparkami, nie powstrzymuj jej. Jeśli zaś chłopiec marzy o wózku i lalce, to też nie jest zły pomysł. Przecież współcześni ojcowie na równi z kobietami zajmują się dziećmi, dlatego warto zacząć naukę już od maleńkości.

Dziecko uwielbia rozmawiać. Opowiada co widzi i bardzo chętnie słucha tego co masz mu do powiedzenia. Mów do dziecka jak najwięcej, utrzymując z nim kontakt wzrokowy. Niech widzi, jak wypowiadasz dane słowa. Dziecko uczy się przez naśladowanie.

Sprawność fizyczna w 21. miesiącu życia

Twoje dziecko uwielbia biegać, skakać i się wspinać. Dziecko rozwija się poprzez ruch i nie chodzi tutaj wyłącznie o rozwój fizyczny. Nie powstrzymuj malucha ciągłymi zakazami, wręcz przeciwnie motywuj go do większej aktywności.

Twoje mieszkanie z pewnością jest już dobrze zabezpieczone tak, żeby maluch nie zrobił sobie krzywdy. Pamiętaj też o tym, żeby wszystkie leki i środki czystości były poza zasięgiem rąk Twojego dziecka. Weź pod uwagę, że maluch, jeśli chce do czegoś dosięgnąć, już nie tylko staje na palcach, ale potrafi przesunąć sobie krzesło i wejść na nie. Ciekawość popycha go do nowych aktywności i dobrze! Tylko w taki sposób może poznać świat. Tylko ty musisz zapewnić mu ku temu odpowiednie warunki i mieć je ciągle na oku.

To naturalne, że duża aktywność dziecka i czasem brak umiejętności kończy się zadrapanymi kolanami, czy łokciami. Dziecko poznaje nie tylko otaczający go świat, ale także możliwości swojego organizmu, a ten co prawda jest coraz szybszy i zwinniejszy, ale wciąż nie ma pełnej sprawności. Nie rób wielkiego problemu gdy dziecko upadnie lub się pobrudzi, to naturalne podczas zabawy i przygód na placu zabaw, czy w parku. Bądź przygotowana, nosząc ze sobą podręczną apteczkę. Kiedy dziecko się przewróci i zacznie płakać nie mów do niego „a nie mówiłam”, tylko zmotywuj do tego by samodzielnie wstało, mocno przytul i opatrz ranę. Pamiętaj, że Twoim zadaniem jest nie tylko dbanie o jego bezpieczeństwo, ale także budowanie jego charakteru: odwagi, sprytu, wiary we własne siły i umiejętności radzenia sobie z niepowodzeniami.

Lęk przed nowościami

Twój maluch wciąż jest ciekawy świata, ale możesz zauważyć, że pojawił się u niego lęk przed nowościami. Dlatego zawsze informuj go o tym co będziecie robić. Jeśli jedziecie na wakacje opowiedz dziecku o tym, czego może się spodziewać. Jeśli zostanie u dziadków, powiedz mu, że na chwilę się rozstaniecie, ale później wrócicie i pójdziecie razem na plac zabaw. Nie możesz oczekiwać, że twój maluch to wszystko zrozumie i nie będzie okazywał emocji. Będzie, ale przyjmie to o wiele łatwiej niż wtedy, gdybyś je zaskoczyła.

Napady złości to wciąż codzienność na tym etapie rozwoju. Dziecko nadal uczy się postępować z emocjami i przyjmować naukę, że w życiu są pewne ograniczenia, które trzeba po prostu zaakceptować. Taki stan rzeczy trwa już od dobrych kilku miesięcy, więc z pewnością opracowałaś już swoją technikę radzenia sobie ze swoim maluchem. Dla niektórych dzieci rozwiązaniem będzie przeczekanie i chwila samotności, inne będą potrzebowały odwrócenia uwagi i zajęcia myśli nową aktywnością.

Co może potrafić niemowlak w 21. Miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój fizyczny

  • Dziecko jest bardzo sprawne fizycznie, ale nie ulegnij złudzeniu, że potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Nie zostawiaj dziecka bez asekuracji i pomocnej dłoni. 21. miesięczne dziecko potrafi wchodzić po schodach, ale wciąż ma problem, żeby z nich zejść.

  • Dziecko coraz lepiej radzi sobie z ruchami precyzyjnymi i bardzo lubi zabawy, które wymagają aktywności palców. To dobry czas na lepienie z plasteliny, ale też bierki. Takie zabawy manualne wzmacniają mięśnie dłoni, ćwiczą nadgarstek i wyrabiają zręczność manualną i przygotowują rękę dziecka do nauki pisania. Poza tym podczas precyzyjnych ruchach dłoni następuje skipienie wszystkich zmysłów i pobudzenie mózgu do tworzenia nowych połączeń między neuronami.

  • Dziecko zaczyna kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne, chociaż zdecydowanie częściej mówi o nich już po fakcie. Jeśli zauważysz sygnały i zainteresowane nocnikiem nie zwlekaj zbyt długo. Wykorzystaj to zainteresowanie i rozpocznij naukę higieny.

  • To dobry czas na naukę jazdy na rowerku trzykołowym, albo biegowym

Rozwój emocjonalny

  • Dziecko wciąż nie potrafi radzić sobie z emocjami i ma huśtawki nastrojów. Na dużo więcej pozwala sobie w towarzystwie mamy, bo przy niej czuje się bezpieczne i nie musi niczego udawać.

Rozwój społeczny

  • Lęk przed rozstaniem z mamą staje się mniejszy, choć nadal dziecko potrzebuje bliskości i obecności rodzica. Wówczas czuje się bezpiecznie.

  • Dziecko jest nieśmiałe w stosunku do obcych ludzi, bo nie wie czego może się po nich spodziewać. Pomimo to, cieszy się i lubi przebywać w towarzystwie innych. Po prostu potrzebuje trochę więcej czasu, żeby się oswoić i przyzwyczaić.

  • Dziecko wciąż nie bawi się z innymi dziećmi.

Rozwój intelektualny

  • 21. miesięczny maluch zna już od 50 do 100 słów. Denerwuje się na siebie gdy nie zna słowa i nie potrafi wyrazić tego co by chciało. Jego język wciąż jest niewyraźny, ale dla niego, na tym etapie, ważniejsze jest by cokolwiek powiedzieć. Dlatego nie skupiaj się na szczegółach i doceniaj każde wypowiedziane zdanie, czy słowo. Wchodź z dzieckiem w interakcje i zachęcaj je do dłuższych pogawędek.

  • Dziecko potrafi zając się sobą: ogląda książeczki, wskazuje przedmioty na rysunkach, tworzy wieże z klocków.

  • 21. miesięczne dziecko potrafi pokazywać różne części ciała zarówno u siebie, lalki, a także innej osoby.

  • 21. miesiąc życia dziecka, to dobry czas by pokazać mu puzzle i różne układanki. Maluch potrafi już skoncentrować się na zabawie, a zabawy z wykorzystaniem ruchów precyzyjnych pochłaniają go bardziej niż inne aktywności.

  • Dziecko bardzo lubi rysować. Niektóre dzieci potrafią narysować pierwsze kółko.

  • Maluch lubi bawić się w chowanego.

  • Mając stały harmonogram dnia możesz zacząć uczyć swojego malucha koncepcji czasu.

Magda Piotrowicz-Zbieraj
od kwietnia 2016 roku mama Sary. Wcześniej przewertowała setki stron internetowych i książek na temat ciąży, porodu i rozwoju dziecka. Zafascynowana ideą porodów domowych, chustonoszeniem, edukacją alternatywną i zielonymi przedszkolami. Z wykształcenia socjolog edukacji, z zawodu manager PR i badacz opinii społecznej. Uwielbia podróże z dzieckiem, które opisuje na blogu www.zbierajsie.pl
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl