Twoje dziecko wkracza właśnie w drugie półrocze swojego życia. Wiele już potrafi, ale do samodzielności jeszcze długa droga. Siódmy miesiąc życia dziecka, to czas kiedy według WHO możesz zacząć rozszerzać dietę dziecka. Twój niemowlak wkroczy zatem w świat smaków i doznań kulinarnych. Prócz tego Twój maluch będzie pełzał po mieszkaniu i zacznie ćwiczyć pozycję czworaczną. To bardzo intensywny czas zarówno dla dziecka, jak i dla opiekujących się nim rodziców. Na co powinnaś być gotowa?
O tyle, ile do tej pory dziecko poznawało świat raczej z pozycji statycznej lub było zdane na to gdzie je zaniesiesz teraz zacznie już samodzielnie eksplorować otoczenie. Siódmy miesiąc rozpoczyna III kwartał życia dziecka, w którym rozwój dziecka skupia się przede wszystkim na motoryce dużej: samodzielnym siadaniu, pełzaniu i raczkowaniu. Zadbaj w tym okresie o to, aby mieszkanie po którym porusza się Twój maluch, było dla niego bezpieczne. To najwyższa pora aby zabezpieczyć kontakty, zabezpieczyć ostre krawędzie, czy pochować przedmioty, które mogłoby się rozbić.
Wielu rodziców bardzo chciałoby przyspieszyć rozwój dziecka, sadzając malucha lub wkładając do chodzika. To nie jest dobre dla jego zdrowia. Pamiętaj, że Twoim zadaniem jest wspierać i towarzyszyć, a nie pomagać i przeszkadzać. Na wszystko przyjdzie czas, a każde dziecko rozwija się swoim tempem.
W 7. Miesiącu życia Twoje dziecko najprawdopodobniej podwoiło wagę urodzeniową. Od tej pory tempo przybierania na wadze będzie wolniejsze, dziecko za to zacznie intensywnie rosnąć.
Lęk separacyjny w 7. miesiącu
Twoje dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i czyni olbrzymie postępy. Równocześnie odkrywa, jak ważna dla niego jesteś, stąd pojawienie się w tym okresie lęku separacyjnego. O tyle, ile w pierwszym półroczu Twoje dziecko potrafiło zająć się sobą, teraz chciałoby być towarzyszyła mu w każdej aktywności.
Jeśli jeszcze nie odkryłaś zalet chustonoszenia, a w Twój niemowlak najchętniej nie schodziłby Ci z rąk, co niekoniecznie pozytywnie odbija się na Twoim kręgosłupie, najwyższa pora to zmienić. Noszenie dziecka w chuście ma olbrzymie zalety: ułatwia życie i jest wygodne, ale przede wszystkim to doskonała forma bliskości z dzieckiem. Chusta odpowiada na potrzebę bliskości, która może pojawić się w 7. miesiącu życia przy okazji lęku separacyjnego, czy bolesnego ząbkowania. Kiedy dziecko samodzielnie usiądzie można zacząć nosić je w nosidłach ergonomicznych.
Rozszerzanie diety niemowlaka
Kiedy Twoje dziecko nabywa umiejętności siedzenia z podparciem, potrafi kontrolować ruchy głowy i szyi oraz zanika u niego odruch usuwania ciał obcych z ust, oznacza to, że jest gotowe na rozszerzanie diety. Najczęściej następuje to właśnie po 6. miesiącu życia, jednak w dużej mierze jest uzależnione od dziecka. Nie ma potrzeby by wcześniej podawać mu pokarmy stałe, a jest to nawet niewskazane. Układ pokarmowy niemowlaka bezpośrednio po urodzeniu, a także w pierwszych miesiącach życia, jest niedojrzały i potrafi trawić i przyswajać wyłącznie mleko matki (lub mleko modyfikowane). Dopiero po 6. miesiącu mięśnie przełyku, żołądka i jelit są już gotowe do przyjmowania innych pokarmów. Te wszystkie umiejętności zbiegają się z zainteresowaniem jedzenia przez dziecko. 7-miesięczne dziecko potrafi chwycić w rączkę kawałek warzywa, owocu, kukurydzianego chrupka, czy nawet łyżeczkę z zupką i włożyć je sobie do buzi. Ta umiejętność jest kluczowa przy metodzie rozszerzania diety BLW.
Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia WHO, jak i Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, zalecają aby przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka karmić je wyłącznie piersią. A dopiero po skończonym 6. miesiącu uzupełniać dietę o pokarmy stałe. Jeśli z jakichkolwiek względów dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, zalecenia są podobne.
Mobilny niemowlak
7-miesięczny niemowlak nie chce już leżeć spokojnie na macie edukacyjnej. Pół roku na tym świecie sprawiło, że maluch dostatecznie poznał już swoje ciało, teraz przyszedł czas na poznawanie najbliższego otoczenia. Dużo bardziej interesują go odległe kąty mieszkania niż znane zabawki w łóżeczku, czy na macie. Dziecko w tym okresie staje się coraz bardziej mobilne. Większą część czasu spędza na brzuchu. Potrafi pełzać po domu, czołga się albo turla aby dotrzeć do upatrzonego wcześniej miejsca. Silniejsze dzieci mogą już w tym okresie rozpocząć sztukę raczkowania, jednak zazwyczaj tą umiejętność opanują one w późniejszym okresie.
Pierwsze próby siadania
Siadanie to skomplikowana umiejętność. Zazwyczaj dziecko posiada ją między siódmym a dziesiątym miesiącem życia. Może się zdarzyć, że dziecko szybciej stanie na własnych nogach niż zacznie samodzielnie siadać. Wynika to z faktu, że prawidłowy siad następuje z pozycji na czworakach albo przez podpór na boku, co wymaga większej koordynacji i układu ruchów niż wstanie przy meblach. Jeśli dziecko samodzielnie usiądzie wciąż może zdarzać mu się upadać na bok. Dlatego warto pomyśleć o piankowej macie, która zneutralizuje upadek.
Dzieci chcą szybko siadać, stąd próby podciągania się i siadania bezpośrednio z pozycji leżącej. Nie znaczy to jednak, że są już gotowe. Dopiero moment gdy dziecko samodzielnie usiądzie to znak, że jego układ stawowo-kostny oraz mięśniowy jest już gotowy. Zbytni pośpiech może negatywnie odbić się na kręgosłupie dziecka i skutkować skrzywieniami kręgosłupa, a także wadami postawy w późniejszym okresie.
Pod opieką pediatry
W siódmym miesiącu życia według kalendarza szczepień przypada kolejna dawka szczepień obowiązkowych przeciw WZW B. Jeśli jednak szczepiłeś swoje dziecko szczepionką 5w1 lub 6w1 masz już to szczepienie za sobą.
Co może potrafić niemowlak w siódmym miesiącu życia?
Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:
Rozwój zmysłów
- Pojawia się umiejętność żucia.
Rozwój fizyczny
- W tym miesiącu dziecko potrafi przewrócić się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Dziecko większą część czasu spędza na brzuchu. To doskonała pozycja do ćwiczenia mięśni brzucha i kręgosłupa potrzebnych do samodzielnego siadania.
- 7-miesięczne dziecko próbuje pełzać po mieszkaniu. Podobnie jak w poprzednim miesiącu eksploruje otoczenie turlając się i obracając wokół własnej osi.
- Dziecko potrafi trzymać po jednym przedmiocie w ręce. Uwielbia stukać zabawkami o siebie, a także o najbliższe otoczenie.
- Dziecko lubi sprężynować, trzymając je pod paszkami, ugina i prostuje nóżki, jak sprężynka.
- Niemowlak próbuje siadać, choć siedzi wciąż bardzo niepewnie. Pamiętaj, by nie sadzać dziecka. Ważne, aby dziecko nauczyło się siadać samodzielnie z pozycji czworacznej lub na boku.
- Niemowlak chciałby stanąć na własnych nogach i gdy pociągniemy je za rączki z pozycji leżącej nie tylko usiądzie, ale i wstanie. Jednak ruch ciała przypomina jeszcze sprężynkę, dziecko unosi się i wstaje.
- Dziecko zaczyna chwytać przy użycia kciuka i palca wskazujące (uchwyt pęsetkowy), dzięki czemu może ująć w swoje małe paluszki nawet bardzo małe przedmioty.
Rozwój emocjonalny
- Dziecko zaczyna pokazywać swoje sympatie i antypatie. Ma swoje ulubione ciocie, ale też zabawki i czynności.
- 7-miesięczne niemowlę pokazuje swoje uczucia poprzez mimikę twarzy, a także ton wydawanych dźwięków. Dziecko często się śmieje, ale potrafi też pokazać złość i frustrację.
Rozwój społeczny
- Twoje dziecko dostrzega różnice między bliski i obcymi. Może wstydzić się nieznajomych, cofać się, kurczowo trzymać, a nawet płakać. To zupełnie naturalne.
Rozwój intelektualny
- Niemowlak interesuje się detalami. Rozkłada i składa zabawki.
- Dziecko uczy się klaskać.
- Dziecko uwielbia bawić się i obserwować co dzieje się z różnymi przedmiotami. Próbuje zrozumieć działanie lustra, a także lot upadającego przedmiotu. Szuka schowanej zabawki. Staraj się zadawać mu takich zagadek jak najwięcej. W ten sposób ćwiczysz i rozwijasz jego inteligencję.
- Dziecko komunikuje się z Tobą i jasno przekazuje swoje potrzeby. Jeśli nie chce jeść to odwraca głowę lub zaciska usta. Z kolei gdy coś je zainteresuje otwiera szeroko usta i nachyla główkę w kierunku jedzenia.
- Dziecko może się nudzić i potrzebuje nowych bodźców. Uważaj jednak z ich dawkowaniem, aby go nie przebodźcować.
- U dziecka pojawia się pamięć długotrwała.