BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Tatusiowie

Co może sprawiać, że zaczynasz się martwić? Kiedy pojawia się uczucie opuszczenia. Dlaczego? Ponieważ, to Twoja partnerka jest teraz w centrum uwagi wszyscy chcą wiedzieć jak przebiega ciąża i jak rozwija się dziecko. Nagle zaczynasz się zastanawiać czy w ogóle bierzesz udział w tym wszystkim. Takie uczucia to pozostałość po dawnej epoce. Kiedy to mężczyzna był głową rodziny, a kobieta była od zajmowania się domem. Również kiedy na świat miało przyjść dziecko, mężczyzna był z daleka od kobiecych spraw, nie mówiąc już, że przy porodzie nie mógł brać udziału.

Co może ojciec?

  • Być przy każdej wizycie u ginekologa
  • Uczestniczyć w szkole rodzenia
  • Być przy narodzinach swojego dziecka
  • Opiekować się dzieckiem
  • Wziąć urlop na opiekę nad dzieckiem

Choć obecność i zainteresowanie ojca rozwojem maleństwa i zdrowia kobiety jest już naturalne. To czasami kobieta może nieświadomie Ciebie odtrącić. A to może spowodować nawarstwienie się wielu problemów i popsucia relacji między Wami. A przecież ani Ty ani ona tego nie chce.

Jak radzić sobie z odtrąceniem przez kobietę?

Powinieneś pokazać, że interesuje Ciebie jej stan zdrowia i rozwijające się dziecko. Szczera rozmowa z nią o Twoich lękach i obawach również może okazać się pomocna.

A teraz krok po kroku:

  • Rozmowa

Okazywanie uczuć. Zadbanie, żeby dalej czuła się atrakcyjna. Pytanie się o jej samopoczucie, kiedy ma wizytę u lekarza czy wykonała zalecone badania. Zaproponuj, że może Ty wykonasz daną rzecz np. po odkurzasz.

Każdy najmniejszy gest, którym pokażesz, że jesteś blisko, że możesz jej pomóc, że nie musisz o wszystkim sama myśleć – będzie dla niej bardzo ważny. Poprawienie relacji z partnerką jest kluczową sprawą dla

związku.

  • Wizyta u ginekologa. Możecie iść na nią razem. Dzięki temu będziecie razem dowiadywać się o przebiegu ciąży.

Będziesz miał okazję zobaczyć i usłyszeć bicie serca swojego dziecka, jeżeli będzie wykonane USG.

  • Jeżeli Twoja partnerka idzie na zapis KTG będziesz mógł usłyszeć bicie serduszka Twojego dziecka.
  • Ciąża partnerki niech również wpłynie na Ciebie. Jeżeli palisz to rzuć palenie, a jak nie chcesz, to nie pal w obecności jej. Pamiętaj również, żeby nie palić w obecności dziecka. Jest to bardzo istotne dla zdrowia Waszego potomka.

Przyszła mama nie powinna jeść w fast foodach, dlatego staraj się przy niej jeść zdrowe jedzenie. Zadbaj również o to, żeby ona prawidłowo się odżywiała.

Jeżeli jest okazja do napicia się alkoholu – odmów. Może jej nie będzie przeszkadzać, że się napijesz. Ona nie powinna pić, bo jest w ciąży. Ty natomiast możesz jej potowarzyszyć również nie pijąc alkoholu.

  • Wiedza na temat ciąży, porodu, pielęgnacji noworodka. Tyle się o tym pisze i mówi, a Ty zauważyłeś, że i Twoja partnerka wiele czyta o tych zagadnieniach. Ty również zainteresuj się i zdobywaj o wiedzę w tym zakresie.

Część wiedzy możecie zdobyć wspólnie na zajęciach ze szkoły rodzenia. Jest to rewelacyjny sposób i okazja na zdobycie wiedzy jak i również możliwość zapytania się o wiele nurtujących spraw.

Zawsze możesz powymieniać się doświadczeniami i spostrzeżeniami na forach dla przyszłych lub obecnych ojców.

  • Dziecko, którego nie widać, a jednak jest. To niesamowite uczucie, kiedy Twoja partnerka jest w ciąży, rośnie jej brzuszek, a maluszka nie widać. Są tylko zdjęcia USG, zapamiętane bicie serca i z czasem kopniaczki. Możesz zawsze pogadać z dzieckiem mówiąc do brzuszka, głaszcząc brzuszek. Twoje dziecko odczuwa Twoją obecność. Zapamiętuje Twój głos, głos mamy (dziecko słyszy w brzuszku mamy od 6 miesiąca). Możesz również posłuchać bicia serduszka malucha biorąc tubkę/rurkę tekturową po papierze toaletowym i przykładając do brzuszka. To zadanie może być trudne do wykonania. Na pewno będziesz takie wykonywać na zajęciach w szkole rodzenia. Wtedy położna pomoże Ci znaleźć serduszko Twojego dziecka i będziesz miał okazję posłuchać jego bicia.
  • Czas wybrać się na wspólne zakupy. Wiem, wiem… Mężczyźni za nimi nie przepadają. Jednak teraz musicie kupić wyprawkę, urządzić pokoik itd. Jest to bardzo ważny moment i warto, żebyście oboje decydowali. Modeli wózków i fotelików samochodowych jest mnóstwo. Istotne jest, żeby wybrać najbezpieczniejszy najbardziej użyteczny. Myślę, że Twoje zdanie w tej materii będzie miało ogromne znaczenie. Również wybór pokoju, jak i szykowanie go na przyjście malucha jest istotne.

Zadbaj również o to, żeby dom stał się bezpieczny dla malucha. Wszelkie niebezpieczne urządzenia powinny zniknąć z zasięgu ręki.

Staraliście się o dziecko, albo była to dla Was niespodzianka, że zostaniecie rodzicami nie zmienia faktu, że budujecie nową rodzinę. Ważne jest, żebyście zaczęli wyobrażać sobie jak chcecie, żeby ona funkcjonowała. Jeżeli jesteście typem pary partnerskiej bardzo ważnym elementem jest, żebyś się zaangażował w wyżej wymienione sprawy. A partnerka powinna Ci pomagać i Cię wspierać. Jeżeli jest to dla Was pierwsze dziecko tym większe lęki Wam towarzyszą i obawy. Najważniejsze jest to, że się kochacie i jesteście dla siebie oparciem. Musicie wierzyć, że razem wszystko się uda.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl