W czwartym miesiącu ciąży zwiększa się masa i długość ciała dziecka. Zwiększa się objętość płynu owodniowego. Organizm malca już syntezuje wszystkie białka (z wyjątkiem gammaglobulin). Na paluszkach dziecka widoczne są opuszki (poduszeczki dotykowe).
Piętnasty tydzień ciąży - Czwarty miesiąc ciąży
Mama:
Mogą pojawić się: krwawienia z dziąsła jest to dolegliwość ciążowa. Wystąpienie krwawienia spowodowane jest zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży.
Co powoduje krwawienia z dziąseł w ciąży?
Pod wpływem hormonów dziąsła są rozpulchnione, odstają od zębów i są podatne na urazy. Związku z tym mogą zacząć krwawić przy zetknięciu szczoteczki z dziąsłami. A przez to może dojść do stanu zapalnego.
Jak temu zapobiec?
Po pierwsze postaraj się myć bardzo delikatnie zęby, tak żeby nie spowodować podrażnienia dziąseł. Twoja szczoteczka powinna być wykonana z miękkiego włosia (soft). Powinnaś, co miesiąc zmieniać szczoteczkę. W przypadku krwawienia z dziąseł powinnaś również skonsultować się z lekarzem stomatologiem.
A gdy wystąpi krwawienie z nosa, to należy zadbać o delikatne oczyszczenie nosa. Stosuj również kremy, które zapobiegają wysuszaniu śluzówek. Krwawienie z nosa również jest spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w czasie ciąży.
Dziecko:
W czwartym miesiącu ciąży zwiększa się masa i długość ciała dziecka. Zwiększa się objętość płynu owodniowego. Organizm malca już syntezuje wszystkie białka (z wyjątkiem gammaglobulin). Na paluszkach dziecka widoczne są opuszki (poduszeczki dotykowe). Tarczyca przemienia jod i wydziela tyroksynę. W ciałku malucha zaczyna magazynować się brunatna tkanka tłuszczowa, która przemieniać będzie się w energię.
Rady dla mamy:
Niedługo poczujesz pierwsze ruchy dziecka. Będzie to jedno z najbardziej niesamowitych przeżyć jakie otrzymasz w trakcie ciąży. Już zostało tylko kilka tygodni, kilkanaście dni i je poczujesz. Ruchy dziecka będą sygnałem dla Ciebie, że jest!
Pewnie zastawiasz się kiedy możesz poczuć pierwsze ruchy? To zależy od tego czy jest to Twoja pierwsza ciąża, czy kolejna. Przyjmuje się, że mamy, które są po raz pierwszy w ciąży zauważają ruchy dziecka później. Dlatego, że trudniej im odróżnić ruchy dziecka, od innych ruchów np. gazów. Natomiast kobiety, które były w ciąży znaczenie szybciej wyczuwają pierwsze ruchy.
Pierwsze ruchy dziecka poczujesz około 16-20 tygodnia ciąży. Choć 16 tydzień zarezerwowany jest raczej dla mam, które były już w ciąży. Natomiast dziecko w brzuszku zaczęło się ruszać znacznie wcześniej, bo już w 7-8 tygodniu ciąży. Zresztą mogłaś się o tym przekonać oglądając USG.
Gdy poczujesz pierwsze ruchy dziecka zapisz sobie datę. :)
Rady dla taty:
Tatusiu rozmawiaj z dzieckiem. Tak, tak masz mówić do brzuszka. A o czym? Jeśli nie masz pomysłu na temat, to opowiedz o tym co dziś robiłeś. Zaangażuj też partnerkę do rozmawiania z maluchem. Takie rozmowy, to też niezłe ćwiczenie na mówienie do malucha po porodzie. Pamiętaj im więcej mówi się do małych dzieci tym szybciej rozwijają swoje umiejętności mówienia.
Badania prenatalne:
Amniopunkcje wykonuje się między 13 a 15 tygodniem ciąży lub późną amniopunkcję do 20 tygodnia ciąży. Badanie, to pozwala na wykrycie wad genetycznych. Amniopunkcję wykonuje się zgodnie z zasadami antyseptyki oraz pod kontrolą USG, tak by nie uszkodzić płodu. Lekarz najpierw odkaża skórę na brzuchu ciężarnej później wbija igłę i przebija powłokę skóry, a następnie błony płodowe. Gdy igła dotrze do płynu owodniowego pobiera ten płyn w strzykawkę, wyciąga igłę i miejsce po wkuciu zaopatrzy opatrunkiem. Płyn owodniowy idzie do badania. Pobranie materiału do badania czyli amniopunkcja trwa zaledwie kilka minut.
W pobranym płynie owodniowym są komórki płodu, które pochodzą m.in. ze złuszczonej skóry. W specjalnym laboratorium są podane badaniom. Na wyniki czeka się około 2-3 tygodni.
W czwartym miesiącu ciąży zwiększa się masa i długość ciała dziecka. Zwiększa się objętość płynu owodniowego. Organizm malca już syntezuje wszystkie białka (z wyjątkiem gammaglobulin). Na paluszkach dziecka widoczne są opuszki (poduszeczki dotykowe).