W siódmym miesiącu dziecko przybiera na wadze, a pod jego skórą odkłada się tkanka tłuszczowa.
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży - Siódmy miesiąc ciąży
Mama:
W piersiach może pojawić się mleko tzw. siara. Jeśli zaobserwowałaś wyciekanie mleka z piersi, to zaopatrz się we wkładki laktacyjne. Pomogą Ci ochronić ubranie i czuć się komfortowo.
Możesz poczuć skurcze Broxton-Hicksa, które zaczynają się zwykle po 20 tygodniu ciąży. Są to tzw. skurcze przepowiadające, przygotowujące macicę do porodu. Zwykle są to skurcze niebolesne, ale może towarzyszyć im nieprzyjemne uczucie. W trakcie skurczu twardnieje macica, a Ty rozpoznasz je jako twardniejący brzuch. Macica twardnieje od góry czyli od dna macicy stopniowo przechodzi w dół. Następnie rozluźnia się mięsień macicy. Skurcze Braxton-Hicksa trwają około 15- 30 sekund. Czasami mogą trwać trochę dłużej ok. 2 minut. Niestety ciężko je rozróżnić z przedwczesną czynnością skurczową. Przedwczesna czynność skurczowa rozpoczyna przedwczesny poród. Dlatego dobrze jest, jeśli opiszesz występujące skurcze lekarzowi podczas wizyty kontrolnej.
Powiadom lekarza o skurczach, gdy: występują częściej niż 4 na godzinę, i/lub występuje z nimi ból (pleców, miednicy, brzucha) oraz inne niż zwykle upławy.
W trakcie trwania skurczu staraj się wykonywać ćwiczenia oddechowe.
Dziecko:
W siódmym miesiącu dziecko przybiera na wadze, a pod jego skórą odkłada się tkanka tłuszczowa.
Dziecko w 31 tygodniu ciąży mierzy ok. 38-40 cm i waży ok. 1,300- 1,400g.
Wyjaśnimy kilka terminów:
Laguno - meszek płodowy, który występuje tymczasowo na ciele dziecka.
Pępowina - stanowi sprężysty sznur łączący dziecko z łożyskiem. Długość pępowiny waha się w granicach 30-70 cm. A średnia długość pępowiny wynosi około 50 cm. Kolor sznura pępowiny jest perłowy. W miejscach gdzie uwypuklają się naczynia ma zabarwienie niebieskawe. W pępowinie znajdują się trzy naczynia: dwie tętnice i jedna żyła. Żyłą pępowinową dostarczana jest do dziecka krew bogata w tlen i substancje odżywcze, a tętnicami płynie krew uboga w tlen i z produktami przemiany materii. W pępowinie znajduje się galareta Whartona (nadaje sprężystość pępowinie).
Rady dla taty:
Twoja partnerka może narzekać na dolegliwości ciążowe. Postaraj się słuchać jej uważnie i rozmawiać z nią. Rozmawiaj i słuchaj swojej partnerki.Za to, Ty możesz jej pomóc.
Zalecane badania:
Badanie USG między 27 a 32 tygodniem ciąży.
Poniższej podajemy parametry, które będą sprawdzane w trakcie USG w trzecim trymestrze. Takie same pomiary były wykonywane podczas wcześniejszego USG w 18-22 tygodniu ciąży.Podczas badania będzie sprawdzane: ile jest dzieci i jak są położone oraz czynność serca.Zostanie wykonany pomiar:
- wymiar dwuciemieniowy główki (skrót: BDP),
- obwód główki (HC), obwód brzucha (AC),
- długość kości udowej (FL),
- szacowana masa płodu (OMP).
Podczas badania ultrasonograficznego w trzecim trymestrze ciąży będzie:
- Budowa dziecka (czaszki, mózgowia, twarzy, kręgosłupa, klatki piersiowej, serca, jamy brzusznej, pęcherza moczowego, nerki i kończyn);
- Ocenione zostanie łożysko: jego lokalizacja oraz struktura. Zostanie przydzielony stopień dojrzałości łożyska wg Grannuma;
- Oceniony zostanie sznur pępowinowy: ilość naczyń;
- Ocena ilości płynu owodniowego.