BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Dolegliwości

Dlaczego maluch płacze? Każdy maluch czasami płacze. Nawet całkowicie zdrowy noworodek będzie płakał od półtorej do trzech godzin dziennie. Niezdolne do zajęcia się sobą, maluszki całkowicie polegają na otoczeniu, które musi zapewnić im ciepło i spokój, jedzenie i poczucie bezpieczeństwa, którego tak bardzo potrzebują.

Płacz jest jedynym sposobem w jaki dziecko może zakomunikować swoje potrzeby. Na początku może być Ci trudno domyśleć się, co Twoje maleństwo chce Ci przekazać – czy jest głodne, spragnione, czy jest mu zimno. W pierwszych dniach po porodzie, kiedy nie nauczysz się jeszcze tak szybko rozróżniać czego noworodek potrzebuje, jego płacz może być frustrujący. Nie powinnaś się jednak martwić – z czasem nauczysz się rozpoznawać charakterystyczne cechy płaczu swojego dziecka w zależności od tego, czego mu brakuje. I zaspokojenie tych potrzeb nie będzie już nastręczało żadnego problemu.

Najczęstsze powody dla których Twoje maleństwo płacze

Chcę jeść

Głód to najczęstszy powód płaczu noworodka. Im młodsze jest Twoje dziecko, tym bardziej prawdopodobne, że z tego właśnie powodu płacze. Wyjątkiem mogą być dwa pierwsze dni po porodzie, kiedy niektóre dzieci bardzo niewiele jedzą.

Mały brzuszek noworodka nie jest w stanie przyjąć zbyt dużo pokarmu, dlatego też przeważnie wypija niewiele mleka, ale za to dość często. Jeśli płacze, możesz spróbować przyłożyć je do piersi (lub nakarmić butelką) – nawet jeśli nie przestanie płakać od razu, z czasem powinno się uspokajać, w miarę jak jego brzuszek powoli będzie się zapełniał.

Jeśli twoje maleństwo jest nakarmione, a mimo to głośno płacze, może to oznaczać, że potrzebuje czegoś zupełnie innego.

Zmień mi pieluszkę

Niektórym maluszkom nie przeszkadza jeśli ich pieluszka jest pełna, podczas gdy inne będą głośno protestowały i domagały się natychmiastowej reakcji ze strony otoczenia. Sprawdzając pieluszkę swojego dziecka i zmieniając ją możesz wyjść naprzeciw jego potrzebom. Warto sprawdzać ją dość często, gdyż dzięki temu możesz także kontrolować resztę ubranka dziecka – czy nic go nie uwiera, czy pieluszka nie była założona za ciasno i nie uciskała delikatnego ciałka, czy ubranko nie jest mokre - sprawiając że czuło się niekomfortowo.

Jest mi za zimno / za ciepło

Niektóre noworodki bardzo nie lubią „operacji” zmiany pieluszki, przebierania i kąpieli – nie są przyzwyczajone do odczuwania chłodu na swojej skórze i zdecydowanie wolą być ubrane i aby było im ciepło. Jeśli Twoje dziecko jest właśnie takie, wkrótce nauczysz się przewijać je na tyle szybko, aby zaraz móc je utulić i uspokoić. Pamiętaj aby nie ubierać maluszka zbyt grubo, aby go nie przegrzać – najlepszą zasadą jest ubierać je w jedną warstwę ubioru więcej niż Ty. Ponadto dotykając dłonią brzuszka lub karku malucha możesz sprawdzić, czy jest mu za zimno lub za gorąco – nie sprawdzaj tego na jego stopach czy dłoniach, ponieważ normalne jest, że są one dość chłodne. Staraj się utrzymywać w pokoju stałą temperaturę ok. 18 oC (górna granica wynosi 22 oC). Pokój przed snem powinien być wywietrzony , a jeśli na zewnątrz jest ciepło, możesz zostawić na noc lekko uchylone okno

Przytul mnie

Niektóre dzieci potrzebują bardzo dużo przytulania i pieszczot aby czuły się spokojne i bezpieczne. Szczególnie noworodkom potrzebny jest częsty bliski fizyczny kontakt, starszym dzieciom może wystarczyć, że słyszą dźwięk matczynego głosu albo widzą ją w pokoju. Jeśli nakarmiłaś swoje dziecko i przewinęłaś je, może okazać się, że płacze właśnie dlatego, że chce abyś wzięła je na ręce. Nie powinnaś obawiać się, że nosząc je ciągle na rekach „zepsujesz je” – w pierwszym miesiącach życia nie jest to możliwe. Nawet wręcz przeciwnie: dzięki noszeniu na rękach umacnia się więź między Tobą a Twoim dzieckiem, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. W przypadku kiedy Twoje dziecko jest właśnie takie, dobrym wyjściem może być zakup specjalnego nosidełka, dzięki któremu będziesz mogła cały czas mieć dziecko przy sobie, jednocześnie mając wolne ręce (takie rozwiązanie może „uszczęśliwić” zarówno Ciebie jak i Twojego malucha).

Chcę wypoczynku

Wiele dzieci potrafi zapadać w sen kiedy tylko tego potrzebuje, bez względu na miejsce czy sytuację w której się znajduje. Jednakże jeśli Twoje dziecko zostało bardzo pobudzone (np. w przypadku gdy odwiedziła Was rodzina która poświęcała mu wiele uwagi), maluszek może mieć pewien problem z wyciszeniem się i uśnięciem. Jeśli wydaje Ci się, że nie ma żadnego sensownego powodu, dla którego Twoje maleństwo płacze, może to być po prostu sygnał: „mam dość”. Jeśli zabierzesz je ze sobą w jakieś ustronne i ciche miejsce, może popłakać jeszcze przez chwilę aby dać wyraz swojemu niezadowoleniu, po czym spokojnie usnąc.

Coś mnie boli

Jeśli Twoje dziecko ciągle płacze, pomimo tego, że jest przewinięte, nakarmione i wszystko jego otoczeniu jest w porządku, może się zdarzyć, że coś je boli. Dzieci przeważnie inaczej płaczą w takiej sytuacji: ich płacz jest głośniejszy i bardziej natarczywy; dzieci płaczliwe z natury mogą z kolei stać się nienaturalnie ciche. Jeśli czujesz, że coś może być nie tak, nie powinnaś się niepotrzebnie wahać, tylko zadzwonić po radę do specjalisty. Pamiętaj, że Ty znasz swoje dziecko najlepiej i jeśli zachowuje się inaczej bez żadnego logicznego powodu, masz prawo do uzasadnionych obaw. Noworodki są delikatne, bezbronne i całkowicie zależne od opiekunów – jeśli Ty zbagatelizujesz niepokojące symptomy, ono sobie samo nie pomoże.

Chcę czegoś ale sam nie wiem czego....

Czasem możesz nie być w stanie ustalić co jest nie tak i dlaczego twoje maleństwo płacze. Niektóre dzieci bardzo trudno ukoić i uspokoić i potrafią zalewać się łzami całymi godzinami. Inne popadają w stan ciągłego płaczu (minimum 3 godziny dziennie, minimum 3 dni w tygodniu), zwanego „colic”. Niektórzy rodzice mogą mieć prawdziwy problem z zaadaptowaniem się do takiej sytuacji, szczególnie, że nie ma na to lekarstwa. Colic mija samo po około 3 miesiącach (rzadko trwa dłużej). Jedyne co możesz zrobić to uzbroić się w cierpliwość i być wyrozumiałą – nawet jeśli wymaga to od Ciebie dużego wysiłku.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl