BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Praca w ciąży

Poinformowanie o tym Twojego szefa, zakładu pracy.
Nie jesteś pewna, kiedy i w jak sposób powinnaś powiedzieć o tym, że jesteś w ciąży w miejscu, w którym pracujesz, szczególnie Twojemu szefowi. Wiele zależy od miejsca, w którym pracujesz, od tego, jaki jest Twój pracodawca i jakie przepisy obowiązują tam, gdzie pracujesz. Musisz rozważyć wszystkie za i przeciw oraz poradzić się swoich najbliższych.

Nie jesteś pewna, kiedy i w jak sposób powinnaś powiedzieć o tym, że jesteś w ciąży w miejscu, w którym pracujesz, szczególnie Twojemu szefowi. Wiele zależy od miejsca, w którym pracujesz, od tego, jaki jest Twój pracodawca i jakie przepisy obowiązują tam, gdzie pracujesz. Musisz rozważyć wszystkie za i przeciw oraz poradzić się swoich najbliższych. Jeśli jednak pracujesz w warunkach szkodliwych dla przyszłej mamy, na przykład w sklepie, w którym musisz dźwigać ciężkie rzeczy lub w fabryce, która produkuje szkodliwe substancje, czy wreszcie przy komputerze przez cały dzień Twoim obowiązkiem jest poinformowanie szefa o tym, że jesteś w ciąży po to, aby zmienił zarówno rodzaj Twojej pracy jak i jej warunki. Jeśli tego nie uczyni możesz odmówić wykonywania szkodliwych dla Twojego dziecka zadań i ponowić prośbę o zmianę zakresu Twoich obowiązków w pracy. Boisz się jednak, że Twoja informacja spowoduje szereg pytań typu: „Czy będziesz mogła pracować?”, „Czy myślenie o przyszłym dziecku nie wpłynie źle na jakość wykonywanych przez ciebie zadań?”, „Czy przypadkiem nie pójdziesz na zwolnienie lekarskie?”. Możesz rozwiać te wątpliwości pracując najlepiej jak potrafisz, osiągając mimo swojego stanu wiele sukcesów. Wówczas już nikt, co Ci gwarantuje nie będzie miał wątpliwości, że nadal jesteś wspaniałym, nieocenionym pracownikiem.

Czy ciąża będzie miała wpływ na moją pracę.

Tym również możesz się martwić, szczególnie wtedy, gdy w Twojej pracy są na przykład planowane podwyżki. Jeśli obawiasz się, że informacja o tym, że jesteś w ciąży, może niekorzystnie wpłynąć na podwyższenie Twojej pensji, po prostu nie wychylaj się, poczekaj z informacją o ciąży do momentu, aż dostaniesz planowaną podwyżkę lub awans. W przeciwnym wypadku trudno Ci będzie udowodnić, że pominięto Ciebie przy awansie tylko z tego względu, że spodziewasz się dziecka. Szczególnie powinnaś poczekać do czasu, aż Twój stan będzie widoczny dla wszystkich, jeśli w twojej pracy aż szumi od plotek. Jeśli informacja o tym, że jesteś w odmiennym stanie dotrze do Twojego szefa drogą pantoflową, zanim o tym sama mu powiesz, będziesz musiała stawić czoło rozmowom związanym nie tylko z Twoim stanem, ale i z zaufaniem, jakim pracodawca ciebie obdarzył. W plotkarskim środowisku pracy powinnaś zrobić wszystko, aby Twój przełożony dowiedział się od ciebie, że jesteś w ciąży.

Czy Twój pracodawca będzie przestrzegał należnych Ci praw.

Nie ma takiej możliwości, aby Twój pracodawca nie przestrzegał praw należnych kobietom w ciąży. Aby mieć pewność, czy tak się dzieje powinnaś poznać swoje prawa, aby je egzekwować od pracodawcy i w ogóle mieć pewność, że są przestrzegane. wiedząc o tym, co mówi prawo, oraz mając świadomość przywilejów wynikających z przepisów wewnętrznych Twojej firmy, będziesz wiedziała co możesz robić, a czego nie powinnaś. Gdy nie jesteś pewna swoich praw, szczególnie wtedy, gdy w twoim miejscu pracy obowiązują dodatkowe przepisy wewnętrzne umów się na spotkanie z pracownikiem działu kadr lub BHP i zapytaj wprost o Twoje przywileje.

Poniżej przedstawię Ci pokrótce prawa kobiet w ciąży, które pracują, obowiązujące w naszym państwie:

  • Kodeks pracy oraz przepisy wykonawcze zapewniają Ci pewne szczególne prawa, gdy jesteś w ciąży i bezpośrednio po ciąży. Odnoszą się one jednak do tych kobiet, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, a nie na przykład umowy o dzieło, zlecenia czy kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą. Pamiętaj, że możesz domagać się przynależnych Ci praw, gdy ciąża jest potwierdzona zaświadczeniem lekarskim.
  • Pracodawca nie ma prawa pytać Cię, czy planujesz ciążę wtedy, gdy Ciebie zatrudnia do pracy, ani prosić o oświadczenie, w którym zobowiązujesz się nie zajdziesz w ciążę. Takie postępowanie jest wbrew obowiązującemu prawa i możesz zgłosić je jako naruszenie praw kobiet.
  • Pracodawca nie może zatrudniać Ciebie w porach dnia niekorzystnych dla kobiet w ciąży na przykład na nocną zmianę, czy w godzinach nadliczbowych. Jeśli nie wyrazisz zgody, nie możesz zostać odlegiwana przez szefa na szkolenie, delegację.
  • Pracodawca nie może żądać od Ciebie pracy w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia.
  • Istnieją przepisy, które jednoznacznie i wyraźnie regulują zasady wypowiadania umowy o pracę kobietom w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie Twojej ciąży, a także w czasie urlopu macierzyńskiego. Przepis ten dotyczy każdej umowy o pracę z wyjątkiem umów zawiązywanych na okres próbny krótszy niż miesiąc.
  • Jeśli jesteś w ciąży i zachorujesz lub lekarz ginekolog wystawi Ci zwolnienie z powodów związanych z przebiegiem ciąży, wówczas wysokość Twojego zasiłku chorobowego wynosi 100% wynagrodzenia ( a nie 80%).
  • Każdy pracodawca jest obowiązany udzielać Ci zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeśli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z powodu badań otrzymujesz wynagrodzenie.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl