BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Rozwój niemowlaka

 10. miesiąc życia dziecka to dalszy rozwój motoryki dużej, ale także wzmożony rozwój intelektualny i społeczny. Dziecko zaczyna rozumieć Twoje polecania i ma coraz lepszy kontakt z otoczeniem. Twój dziesięciomiesięczny maluch może już siedzieć, raczkować i stać przy meblach. To zupełnie inne dziecko niż kilka miesięcy wcześniej. Przeczytaj jakie wyzwania czekają Cię w nadchodzącym czasie.

Dziecko w tym okresie ma coraz większą świadomość własnego ciała. Potrafi złapać równowagę stojąc na jednej nodze. A dzięki rozwiniętym reakcjom potrafi podeprzeć się gdy ją utraci. Poza tym, z 10-miesięcznym maluchem możesz się już całkiem dobrze porozumiewać. Maluch w tym okresie nie potrafi usiedzieć na jednym miejscu. Pozycja na dwóch nogach jest dla niego jeszcze czymś nowym, o wiele pewniej i bezpieczniej czuje się siedząc lub czworakując.

Pierwszy krok dziecka

Miesiące spędzone na zabawach na podłodze sprawiły, że Twoje dziecko ma silne mięśnie nóg, rąk i pleców. Maluch stabilnie stoi już oparty o mebel, od czasu do czasu puszczając ręce. Potrafi kucać, klękać, a także przechodzić ze stania do siadu. Bardziej odważne i silne maluchy mogą w tym okresie próbować zrobić swój pierwszy krok. Na razie będzie to krok… w bok. Dziecko, stojąc przy meblach, będzie przesuwało nogę w bok, utrzymując równowagę na drugiej kończynie.

Niektóre niemowlaki zaczynają chodzić w 10. miesiącu. Jeśli robią to samodzielnie to najwidoczniej są na to gotowe i nie powinnaś się tym niepokoić.

Dieta 10-miesięcznego dziecka

10-miesięczne dziecko całkiem dobrze radzi sobie z kubeczkiem niekapkiem. Pamiętaj by podawać mu wodę. Najlepiej by miało do niej cały czas dostęp. Ważne by przypominać mu o piciu od czasu do czasu, bo pochłonięte zabawą może najzwyczajniej w świecie zapomnieć o pragnieniu.

Samodzielne jedzenie to dla dziecka wspaniała przygoda. 10-miesięczny maluch ma już rozwinięty chwyt pęsetowy, toteż może trzymać w ręku kawałek ziemniaka, jabłka, banana, a nawet łyżkę. Pozwalaj dziecku na samodzielne jedzenie, nawet jeżeli skończy się to rozgniecionym ziemniakiem, wylaną kaszką, czy rozkruszonym chlebem. Pamiętaj, że dziecko poznaje świat, a także jedzenie, poprzez wszystkie swoje zmysły.

Skok rozwojowy w 10. miesiącu życia dziecka

Brawo! Przed Twoim dzieckiem, siódmy skok rozwojowy, przypadający na okres mniej więcej od 41. tygodnia po urodzeniu. Dziesięcio- i jedenastomiesięczne dziecko rozumie coraz więcej. Paluszkiem wskazuje przedmioty, którymi chciałoby się bawić lub usłyszeć jak się nazywają. Potrafi dostrzec sekwencje zdarzeń, zbiera klocki do pudełka, zaczyna układać wieżę (choć w dalszym ciągu jego ulubioną zabawą może być burzenie jej). Dziecko zaczyna naśladować rodziców i jasno sygnalizuje gdy czegoś nie chce. Idealnym przykładem dla tego okresu jest nabycie umiejętności schodzenia z kanapy tyłem, dziecko wie, że powinno odwrócić się na brzuch i tyłem zsunąć się z kanapy, bo w przeciwnym razie może po prostu spaść na głowę.

Co może potrafić niemowlak w dziesiątym miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój zmysłów

  • Dziecko ma już dobrze rozwinięte wszystkie zmysły. Bada nowe przedmioty zarówno dotykiem, wzrokiem, węchem, jak i smakiem. Nie spoczywaj jednak na laurach i stymuluj jego zmysły poprzez dostarczanie mu ciekawych zabawek i bodźców.
  • Dziecko ćwiczy w tym okresie koordynację wzrokowo-słuchową

Rozwój fizyczny

  • Dziecko stabilnie siedzi.
  • Dziecko raczkuje.
  • Dziecko stoi przy meblach i próbuje się poruszać krokiem dostawnym.
  • Dziecko ma już umiejętność chwyty pęsetkowego, precyzje ruchu i koordynacje wzrokowo-ruchową. Bardzo chętnie wykorzystuje te umiejętności podczas samodzielnego jedzenia. Uwielbia zabawy we wkładanie i wyjmowanie przedmiotów do jakiegoś pudełka, czy pojemnika.

Rozwój emocjonalny

  • Niektóre dzieci przywiązują się do konkretnej rzeczy i zabawki np. kocyka, zabawki, smoczka. Są one wybawieniem w chwili, kiedy pojawiają się trudne emocje.

Rozwój społeczny

  • Lęk przed obcymi może się nasilić.
  • Dziecko jest bardzo przywiązane do mamy. W dalszym ciągu może mieć lęk separacyjny.
  • Dziecko nie lubi być samo, chciałoby być zawsze w centrum uwagi.

Rozwój intelektualny

  • U niektórych dzieci pojawiają się pierwsze świadomie wypowiedziane słowa. Jednak jest to mocno uzależnione od predyspozycji dziecka. Nawet jeśli jeszcze nie mówi, to bardzo dużo rozumie, dlatego nie zrażaj się brakiem odpowiedzi i jak najwięcej mów do dziecka. Używaj prostych słów i dźwięków.
  • Dziecko powtarza zasłyszane dźwięki, gesty i zachowania. W ten sposób uczy się.
  • Jedną z ulubionych zabaw Twojego dziecka jest burzenie wieży. Nie jest to złośliwość, ale badanie co się stanie gdy uderzę rączką. Dziecko w ten sposób uczy się, że jego działania mają określone skutki
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl