BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Rozwój niemowlaka

 Dziecko w jedenastym miesiącu życia jest bardzo aktywne fizycznie i społecznie. Każdego dnia wykonuje olbrzymią pracę. Nie dość, że ćwiczy nowe umiejętności, to jeszcze kształtuje swój charakter: cierpliwość, wytrzymałość i ambicję. Przeczytaj i zobacz jakie wyzwania czekają Cię w nadchodzącym miesiącu.

Dziecko w 11. miesiącu życia jest ciągle w ruchu. Za wszelką cenę stara się utrzymać na własnych nogach, co często skutkuje upadkami. Na szczęście ma amortyzacje w postaci pieluszki. Nauka stania i chodzenia to prawdziwy trening samodzielności i charakteru. Dzieci okazują się bardzo ambitne i niezmordowane.

11-miesięczniak próbuje chodzić

Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko jak najszybciej opanowało sztukę siedzenia, raczkowania, a później chodzenia. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem uzależnionym od genów, budowy ciała, ale i temperamentu i osobowości. Nie warto „na siłę” uczyć nowych umiejętności, ale można je wspomóc.

Jeśli chcesz wesprzeć motorykę swojego dziecka i już nie możesz doczekać się kiedy zrobi pierwsze kroki, pomyśl o pchaczu. Według lekarzy i rehabilitantów, popularny chodzik, nie jest najlepszym rozwiązaniem i zamiast pomóc może zaszkodzić. Przede wszystkim chodzik wymusza na dziecku pionową postawę ciała niezależnie od gotowości malucha. Wkładając dziecko do chodzika, to rodzic, decyduje, jak długo dziecko przebywa w pozycji stojącej nie uwzględniając, że może być już zmęczone. Chodzik uniemożliwia samodzielne upadanie i uczy dziecko nieprawidłowych ruchów. Jeśli dziecko chce „iść” musi odpychać się nóżkami, co nijak ma się do umiejętności prawdziwego chodu. Zupełnie inaczej jest w przypadku zabawek typu pchacz. Dziecko może wykorzystać zabawkę, wózeczek z kółkami, aby wspomóc się w przemieszczaniu się wówczas kiedy będzie na to gotowe i w takim zakresie, w jakim będzie chciało. Jeśli dziecko się zmęczy zawsze może zmienić pozycje na czworaczną.

Pamiętaj jednak, że żadna zabawka nie zastąpi wsparcia rodzica. Twój maluch coraz częściej będzie chciał chodzić trzymany początkowo za obie, a później za jedną rączkę. Z czasem jego uchwyt będzie coraz słabszy, aż w pewnym momencie zupełnie niepotrzebny.

Ciekawski 11-miesięczny niemowlak

Poruszającemu się niemowlakowi nie wystarczy już samo przemieszczanie się. Twojego malucha interesuje wszystko, chciałby sprawdzić co znajduje się w szafkach i szufladach. 11-miesięczny niemowlak ma bardzo sprawne paluszki i rozwinięty chwyt szczypcowy. Dlatego uwielbia wyciągać różne rzeczy z szafek i szuflad, by później powrotem je do nich włożyć. Warto wykorzystać tą zabawę do nauki sprzątania.

Ciekawią go kontakty, a także listwy przypodłogowe. Równocześnie dziecko intensywnie obserwuje otoczenie i stara się naśladować swoich rodziców. Kiedy dziecko zobaczy, że wkładasz ładowarkę do kontaktu, za chwilę będzie próbowało zrobić to samo, a Twoje słowo „nie wolno” będzie dla niego niezrozumiałe. Bo przecież ty mogłeś. W tym wieku dziecko zaczyna się buntować i świadomie łamać zakazy. Nawet jeśli usłyszy, że nie może tego zrobić, będzie próbował nadal, zerkając na rodzica.

Nauka mówienia

11-miesięczny maluch uwielbia obserwować i naśladować dorosłych. Tyczy się to także sztuki mówienia. Z uwagą obserwuje jak poruszają się Twoje wargi i język podczas mówienia, dlatego ważne abyś mówiła do dziecka jak najwięcej, ale też wyraźnie, czasem wręcz z przesadną mimiką.

Twoje dziecko zacznie bardziej świadomie gaworzyć. Zacznie robić to z intonacją, tak jakby mówiło w znanym i zrozumiałym języku .

Co może potrafić niemowlak w 11. miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój zmysłów

  • Wzrok dziecka się wyostrza. Dziecko potrafi skupić się na jednym przedmiocie.

Rozwój fizyczny

  • Dziecko sprawnie porusza się na czworakach. Zachęcaj je do takiej aktywności, baw się z dzieckiem w berka na czworaka. Kładź się na podłodze, tak aby mogło przechodzić po Tobie, ćwicząc w ten sposób umiejętność pokonywania przeszkód.
  • 11-miesięczne dziecko potrafi samodzielnie wstać i utrzymać się bez podtrzymywania. Potrafi schylić się po zabawkę i robi dużo przysiadów. Jednak do samodzielnego chodzenia jeszcze długa droga. Chociaż zdarza się, że 11-miesięczne maluchy potrafią już chodzić, a nawet biegać.
  • Dziecko potrafi wyjmować mniejsze przedmioty z większych i sprawia mu to olbrzymią radość. Dostarczaj mu jak najwięcej takich ćwiczeń, podsuwając mu pudełka z zawartością.
  • Dziecko ma coraz lepsze ruchy precyzyjne. Maluch potrafi przewracać strony w książce. To doskonały czas na doskonalenie umiejętności manualnych np. malowanie grubymi kredkami, czy farbami.
  • Dziecko potrafi samodzielnie pić z kubeczka niekapka.

Rozwój emocjonalny

  • W głowie 11-miesięcznego dziecka buzują emocje. Maluch może się często irytować i nie potrafić sobie poradzić ze złością. Dziecko potrzebuje Twojego wsparcia.
  • Dziecko coraz dłużej potrafi skoncentrować się na jednej czynności np. oglądaniu książeczki, czy zabawy skomplikowaną zabawką.
  • Dziecko czuje potrzebę samodzielności. Chce uczestniczyć w ubieraniu, czy rozbieraniu się, a także jedzeniu. Pozwalaj mu na to i zachęcaj by samo podejmowało różne aktywności mówiąc np. Gdzie jest Twój kubeczek, może się napijesz?
  • Dziecko chce być samodzielne, ale przede wszystkim potrzebuje Twojej czułości i motywacji.

Rozwój społeczny

  • Lęk separacyjny w dalszym ciągu występuje.
  • Niektóre dzieci mają nasiloną reakcje lękową na obcych.
  • Dziecko często jest zazdrosne o mamę, nawet jeśli chodzi o tatę.
  • Dziecko uwielbia się śmiać i samodzielnie prowokuje zabawne sytuacje. Rozbudzaj w dziecku poczucie humoru np. robiąc zabawne miny i śmiej się z nich.
  • Dziecko uczy się współpracować, oczekuje pomocy, gdy nie potrafi sobie z czymś poradzić. Ucz dziecko umiejętności wymiany przedmiotów, proś o zabawkę, którą się bawi i dawaj mu swoją.

Rozwój intelektualny

  • Dziecko powtarza dźwięki i słowa, które słyszy. Baw się w naśladowanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta.
  • Dziecko rozumie co do niego mówisz, potrafi wskazać gdzie znajduje się dany przedmiot.
  • Dziecko potrafi sortować przedmioty w zależności od kształtu, czy koloru.
  • Dziecko często testuje rodziców, mimo, że wie i rozumie, że nie powinno robić niektórych rzeczy, robi je, śmiejąc się przy tym głośno, tak jakby traktowało je jako doskonałą zabawą.
  • Dziecko myśli coraz bardziej logicznie. Robi duże postępy w procesach myślowych. Jego działania są celowe i często nastawione na naśladowanie tego, co zobaczyło u rodziców.
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl