BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Tatusiowie

Martwisz się, bo Twoje życie właśnie ulega zmianom. Dowiedziałeś się, że Twoja partnerka jest w ciąży. Ogromna radość jeżeli to było dziecko planowane albo niepokój jeżeli nie było. A potem dochodzi do Ciebie, że już nic nie będzie takie samo. Za kilka miesięcy będziecie już nie we dwoje, ale w troje albo więcej osób jeżeli okaże się, że w brzuszku są bliźniaki. Potem zobaczyłeś USG kolejne potwierdzenie – będziemy rodzicami.

Zastanawiasz się co to znaczy być rodzicem, jak przygotować się do tej roli i jak zmieni się Wasze życie. A jakie mogą nurtować Cię pytania: czy będziesz dobrym ojcem? Czy relacje z partnerkę ulegną zmianie? Kto i kiedy będzie zajmować się dzieckiem? Czy Twoja praca jest odpowiednia do bycia dobrym tatą? Czy to już koniec spotykania się ze znajomymi? Może nurtować Cię również kwestia finansowa.

Jak temu zaradzić i znaleźć prawidłowe odpowiedzi?

Postaram się pomóc.

Każdy wyobrażał sobie kiedyś w złości na swoich rodziców, o nie! Ja tak nie zrobię, ja tak nie powiem itd. Wydawałoby się, że było moment kiedy można było napisać kilka złotych rad dla rodziców. Tymczasem teraz ty stoisz przed tą rolą. Choć nie ma jeszcze na świecie dziecka, to już czujesz, że będzie to dużo odpowiedzialność, a Ty nie wiesz jak sobie poradzić. Po pierwsze w każdym wieku dziecko oprócz miłości ojcowskiej będzie od Ciebie odbekiwać, że wskażesz jemu co jest dobre a co złe, że się z nim pobawisz itd. Ty natomiast na początku będziesz musiał nauczyć się trzymać dziecko, zmieniać pieluszkę, kąpać, ubierać dziecko. Pewną teorię zdobędziesz czytając poradniki, strony internetowe, a praktykę możesz zdobyć jak dziecko przyjdzie na świat. Na oddziale położniczym zapytaj położną kiedy jest pora kąpania noworodków i czy mógłbyś przy tym uczestniczyć. Na początku dobrze jakbyś zobaczył jak się kapie takie dziecko, a dopiero potem sam spróbował. Chyba, że czujesz się na siłach od razu pod okiem położnej wykąpać swoje dziecko. Tak samo jest z innymi czynnościami jak przewijanie i ubieranie dziecka, również możesz się nauczyć w szpitalu. O tyle jest to dobre, że jeżeli po raz pierwszy zostajecie rodzicami to oboje się musicie nauczyć i, że na początku oboje będziecie robić to nieporadnie będzie duże wsparcie w Was co do drugiej osoby. Później w domu kiedy kobieta poczuje się pewnie w zajmowaniu dzieckiem może być trudno przekonać ją, że Ty też możesz świetnie zająć się dzieckiem. Jeżeli w szpitalu nie miałeś okazji do nauczenia się to poroś swoją partnerkę, żeby wszystko Ci wytłumaczyła a Ty sam spróbujesz, poproś ją o wyrozumiałość. A na pewno wszystko będzie dobrze.

A co z chwilami intymności, bycia tylko we dwoje? Po przyjściu dziecka na świat wiele wydawałoby się wcześniej prostych czynności wymaga zaplanowania. Jeżeli potrzebujecie pobyć sami lepiej poprosić babcię albo nianię, żeby zajęła się dzieckiem i spożytkować czas bez dziecka. Niż planować, a np. Julka zwykle śpi od 13 do 15 to będziemy mieć chwilkę czasu. Bo dziecko nie zawsze musi spać, a niech akurat ma kolkę, albo nie zechce spać. Urośnie w Was poirytowanie, że tak długo czekaliście i zaplanowaliście, ze od 13 do 15 możecie pobyć razem, a tu Wasza córka zrobiła takiego psikusa. Oczywiście może być, że będzie akurat spała. Jednak to trochę jakby grać w toto lotka albo trafi się szóstkę albo nie.

Pamiętaj również o Waszej rocznicy, zabierz swoją partnerkę do restauracji lub kina i okazuj jej jak ważna jest dla Ciebie. To wzmocnij Waszą więź.

Podział obowiązków nad dzieckiem jest znakiem czasów. Teraz panuje głównie partnerskie podejście do wychowania dzieci. Dlatego Ty również powinieneś wstać w nocy do dziecka, przewinąć je itd. Możecie również podzielić się obowiązkowymi.

Jeżeli chodzi o pracę na pierwsze kilka tygodni możesz poprosić o urlop, albo nie brać dodatkowych zajęć. Żeby jak najwięcej po przebywać z dzieckiem i partnerką. Jeżeli nie jest to możliwe staraj się po powrocie do domu spędzać jak najwięcej czasu z dzieckiem.

Życie towarzyskie będzie w dużej mierze zależeć od Was. Może się stać naturalnie, że siłą rzeczy zmienicie towarzystwo Ty na innych ojców, żeby wymieniać poglądy i szukać zrozumienia. A partnerka na środowisko mam w tym samym celu. Te zmiany mogą być bardzo wartościowe w Waszym życiu.

Silne poczucie odpowiedzialności może zrodzić niepokój jeżeli chodzi o finanse. Podliczając na samą wyprawkę potrzebna jest nie mała suma, ale tak naprawdę jak przychodzi nowy człowiek na świat, to wszyscy starają się pomóc: dziadkowie, przyjaciele. Przyjmując ofiarowaną przez nich pomoc okaże się, że wcale nie jest to takie kosztowne jak na początku się wydawało.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl