BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Uroda

Ciąża powoduje, że zaczynasz szukać odpowiednio najwygodniejszej pozycji do snu, a zarazem bezpiecznej dla maleństwa rozwijającego się w Twoim brzuchu. W artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące snu w ciąży.

Na pewno zastanawiasz się jaka pozycja w czasie snu będzie dla Ciebie najwygodniejsza, a zarazem bezpieczna dla maleństwa spokojnie rozwijającego się w Twoim brzuchu. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Sen na brzuchu

We wczesnym okresie ciąży jest zarówno wygodny (jeśli kobieta przywykła do spania w tej pozycji) jak i nie zagraża dziecku, które jest dobrze zabezpieczone. W późniejszych miesiącach ta pozycja staje się jednak zdecydowanie niewygodna – ze względu na zwiększające się rozmiary brzucha spanie w tej pozycji staje się po prostu niemożliwe. I dzieje się to na tyle wcześnie, że nie trzeba się obawiać o bezpieczeństwo płodu.

Sen na plecach

We wczesnych tygodniach ciąży (pierwszy trymestr) spanie na plecach jest zupełnie bezpieczne (szczególnie jeśli jesteś zdrowa, a twoja ciąża rozwija się normalnie), jednakże kiedy mija 20 tydzień ciąży lekarze odradzają tą pozycję (nawet na kilkuminutową drzemkę czy odpoczynek na kanapie). Szybko rosnąca macica zaczyna uciskać kręgosłup, jelita i dużą żyłę, którą powraca krew z dolnych partii ciała do serca. Rezultatem spania w tej pozycji mogą byś problemy z funkcjonowaniem Twojego układu trawiennego, ból pleców, niskie ciśnienie krwi, a także ograniczenie dopływu krwi do rozwijającego się płodu.

Sen na boku

Sen w tej pozycji (zwłaszcza na lewym boku) jest najbardziej polecany przez lekarzy i najbardziej wskazany dla Ciebie i Twojego dziecka. W tej pozycji lepiej się oddycha, poprawia się krążenie krwi i łatwiej zaopatruje rozwijające się dziecko w składniki odżywcze. Dobrze pracują także nerki, dzięki czemu rano nie będziesz miała obrzęków stóp. Aby było ci wygodniej możesz podłożyć sobie poduszkę pod biodro, albo między nogi. Możesz także zgiąć prawą nogę w kolanie i podciągnąć ją pod brzuch, podkładając pod nią ewentualnie poduszkę

Warto zapamiętać:

  • Nie śpij zbyt długo w ciągu dnia – lepiej połóż się wcześniej i pośpij trochę dłużej jeśli będziesz czuła się zmęczona.
  • Nie jedz wieczorem ciężkostrawnych potraw, które mogą powodować kłopoty z zaśnięciem, a później ciężki, przerywany sen.
  • Lepiej będziesz spała jeśli w ciągu dnia trochę pospacerujesz po świeżym powietrzu i pogimnastykujesz się.
  • Będzie Ci się lepiej (i zdrowiej) spało, jeśli przed snem przewietrzysz swoją sypialnię.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2025 ZapytajPolozna.pl